17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Od Białorusi po Polskę, wizja sąsiednich krajów i ich rola w tym konflikcie

Kraj kierowany przez Władimira Putina rozpoczął „operację militarną” przeciwko Ukrainie, ściągając potępienie ze strony sąsiadów i wzbudzając obawy przed destabilizacją regionu.

Mężczyzna stoi w pobliżu szczątków pocisku, gdy rosyjskie siły zbrojne rozpoczynają inwazję wojskową na Ukrainę we wschodnioukraińskim mieście Charków. AFP

Zginęło około 137 cywilów i żołnierzy, około 100 000 Ukraińców uciekło ze swoich domów, a pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę wybuchły niewypowiedziane zniszczenia i tragedia.

Prezydent Rosji Władimir Putin zignorował globalne potępienie i nowe sankcje, gdy rozpętał największą wojnę lądową w Europie od II wojny światowej, powołując się na arsenał nuklearny swojego kraju. Groził każdemu krajowi próbującemu interweniować „z konsekwencjami, których nie widziałeś”, w czasie, gdy dyplomatyczne rozwiązanie wydaje się niemożliwe.

Atak Rosji na Ukrainę nastąpił z trzech głównych kierunków. Wojska rosyjskie posuwały się od północy w kierunku Kijowa; od wschodu przez Donieck, Ługańsk i Charków; I z Krymu na południu.

Rosja Ukraina Kryzys Sąsiedzi z Białorusi do Polski i ich rola w konflikcie

Gdy inwazja wejdzie w drugi dzień, zobaczymy, kim są sąsiedzi w tym konflikcie i gdzie stoją.

Kim są sąsiedzi Ukrainy?

Ukraina graniczy z Rosją na wschodzie i północnym wschodzie. Kraj o populacji ponad 43 mln graniczy z północną Białorusią; Polska na zachodzie, Słowacja i Węgry, Rumunia i Mołdawia na południu.

Polska ma ponad 37 milionów mieszkańców, a Rumunia ponad 19 milionów. Węgry i Białoruś mają ponad 9 mln mieszkańców, Słowacja 5,4 mln, a Mołdawia ponad 4 mln.

Wśród sąsiadów Ukrainy Polska i Białoruś graniczą z Rosją.

Granica polsko-rosyjska to liniowy odcinek między Polską a Federacją Rosyjską (część geograficznie wydzielonego państwa) Obwodem Kaliningradzkim, obszarem nie połączonym z kontynentem rosyjskim.

Co ciekawe, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry są członkami NATO.

Mołdawia jest krajem neutralnym.

Rosja Ukraina Kryzys Sąsiedzi z Białorusi do Polski i ich rola w konflikcie

Źródło obrazu: www.geology.com

Jak każdy sąsiad zareagował na kryzys?

Rozumiemy teraz, kim są sąsiedzi Ukrainy i jak każdy z nich zareagował na rosyjską okupację Ukrainy.

READ  Polska zapowiada pomoc w rafinacji ropy naftowej dla Niemiec, aby zmniejszyć zależność od Rosji

Białoruś: Białoruś jest wieloletnim sojusznikiem Rosji i przed inwazją przyłączyła się do ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy z Ukrainą. Rosyjskie konwoje wjechały na Ukrainę przez granicę z Białorusią. Według doniesień w ataku brały udział wojska białoruskie; Twierdzenie to zostało odrzucone przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

„Nasze wojsko nie jest zaangażowane w tę operację” – powiedział w oświadczeniu.

Szef MSZ UE, Białoruś, powiedział, że Rosja stała się krajem satelickim i jest faktycznie współwinna rosyjskiej okupacji, pozwalając rosyjskim wojskom na wkroczenie na jej terytorium.

W wyniku swojej roli Białoruś została dotknięta sankcjami Wielkiej Brytanii, ponieważ nałożyła sankcje na Rosję.

Polska: Jako kluczowy sojusznik NATO, który dzieli 332-milową granicę z Ukrainą, Polska została zepchnięta na skraj krawędzi.

Kraj otworzył już dziewięć ośrodków recepcyjnych wzdłuż 535-kilometrowej granicy z Ukrainą, ponieważ Rosja oczekuje, że uchodźcy przybędą po ataku na sąsiada.

Polski premier Mateusz Morawiecki ostro skrytykował Rosję za jej działania, mówiąc, że Władimir Putin swoją decyzją o inwazji na Ukrainę zdestabilizował całą Europę.

Słowacja: Słowacja ogłosiła w czwartek, że pozwala Ukraińcom na ucieczkę z kraju w obliczu trwającej rosyjskiej interwencji wojskowej.

Słowacka policja poinformowała na Facebooku, że wjazd będzie dozwolony na zasadzie osobistej, dodając, że osoby, które nie mają ważnych dokumentów podróży, mogą również wjechać do kraju.

Węgry: Węgry zapowiedziały wysłanie bliżej granicy z Ukrainą nieokreślonej liczby żołnierzy w celach bezpieczeństwa i humanitarnych. Ministerstwo Obrony Węgier stwierdziło, że ochrona granic i przygotowanie do pracy humanitarnej są równie ważne. Ministerstwo nie podało, ile żołnierzy zostanie wysłanych.

Moldova: Krótko po tym, jak prezydent Mia Chandu oświadczył, że Kiszyniów ogłosił stan wyjątkowy i jest gotowy przyjąć dziesiątki tysięcy ludzi uciekających z Ukrainy po ofensywie rosyjskiej, kraj ogłosił, że zamknie swoją przestrzeń powietrzną z powodu konfliktu na sąsiedniej Ukrainie.

READ  Tajwan: Chiny oskarżają Polskę o wtrącanie się w ich sprawy po wypowiedzi premiera Tajwanu

Chandu powiedział, że zwołał posiedzenie Komitetu ds. Sytuacji Wyjątkowych, aby podjąć decyzję w sprawie szeregu środków mających na celu zarządzanie humanitarnym aspektem kryzysu.

Mołdawska minister spraw wewnętrznych Ana Revenko poinformowała 24 lutego, że dotychczas do Mołdawii wjechało 1900 obywateli Ukrainy.

Rumunia: Rumunia dołączyła do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajów, potępiając nocny atak Rosji na Ukrainę. W publicznym oświadczeniu prezydent Rumunii Glas Iohanis powiedział, że dyplomacja jest jedynym sposobem na zakończenie kryzysu i obiecał, że Rumunia nie zostanie wciągnięta w konflikt zbrojny na Ukrainie. Ihanis rozmawiał z Rzymianami, którzy obawiali się nasilających się skutków tego konfliktu w sąsiednim kraju. „Żaden Rumun nie musi się obawiać o swoje bezpieczeństwo ani o bezpieczeństwo swojej rodziny” – powiedział prezydent.

Glas Ihanis zapewnił również, że Rumunia jest gotowa poradzić sobie z wszelkimi konsekwencjami gospodarczymi i humanitarnymi, które mogą stworzyć potencjalny przedłużający się konflikt między Rosją a Ukrainą.

Z wkładami agencji

Czytaj wszystko Ostatnie wiadomości, Popularne wiadomości, Wiadomości krykieta, Bollywoodzkie wiadomości,
Indie Wiadomości I Wiadomości o rozrywce Tutaj. Podążaj za nami Facebook, Świergot I Instagram.