19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lithuanian

Obywatele litewscy zbierają 4,7 miliona dolarów na zakup zaawansowanego drona dla armii ukraińskiej

Setki obywateli Litwy zebrało się, aby zebrać prawie 5 milionów dolarów na zakup zaawansowanego drona wojskowego dla Ukrainy, aby mógł go wykorzystać w toczącej się wojnie z Rosją.

Powołując się na litewski kanał internetowy Laisves TV, który rozpoczął tę akcję, Reuters poinformował w sobotę, że akcja zbierania funduszy została zakończona w zaledwie trzy i pół dnia i składała się w dużej mierze z niewielkich darowizn od zwykłych obywateli Litwy. Pieniądze, w sumie 4,7 miliona dolarów, zostaną teraz przeznaczone na zakup drona Bayraktar TB2, bezzałogowego statku powietrznego, który okazał się tak skuteczny w walce z siłami rosyjskimi.

„To pierwszy przypadek w historii, kiedy zwykli ludzie zbierają pieniądze, aby kupić coś takiego jak Bayraktar. To bezprecedensowe i niewiarygodne” – powiedział Peshta Petro, ambasador Ukrainy na Litwie, w rozmowie z Lesvis TV.

Setki Litwinów zebrały się razem, aby kupić zaawansowany wojskowy dron dla Ukrainy. Powyżej 16 grudnia 2019 r. nad północnym Cyprem przelatuje turecki dron Bayraktar TB2.
Birol Bebek/AFP/Getty Images

Ukraina kupiła w ostatnich latach prawie dwa tuziny dronów Bayraktar TB2 od tureckiej firmy Baykar, a na początku marca otrzymała dodatkowe 16 dronów. Drony stały się legendarne w obronie narodu, a nawet są tematem pieśni ludowej, w której twierdzi się, że Bayraktar „robi duchy z rosyjskich bandytów”. Nowojorczyk.

Litwa, kraj byłego Związku Radzieckiego i NATO Poseł otwarcie krytykował inwazję. Wraz z innymi państwami bałtyckimi wyraziła obawy, że Rosja może rozszerzyć wojnę na jej własny kraj, a w ostatnich miesiącach podjęła działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Wcześniej w tym tygodniu minister spraw zagranicznych Litwy Moskwa oskarżona o „ludobójstwo”, Ostrzegł, że jeśli Ukraina odstąpi swoje terytorium Rosji, aby pomóc w osiągnięciu pokoju, może „znormalizować” to, co powiedział rosyjski prezydent. Prezydent Rosji Władimir Putinsystem próbuje osiągnąć. Wielu Litwinów, którzy przekazali darowizny na zakup Bajraktaru, wyraziło radość z pomocy krajowi Europy Wschodniej w jego wysiłkach na rzecz zakończenia krwawej wojny.

READ  Francuska policja zamordowała podejrzanego, który planował spalić synagogę w Rouen

„Zanim ta wojna się zaczęła, nikt z nas nie myślał, że kupimy broń. Ale teraz to normalne. Trzeba coś zrobić, aby świat się poprawił” – powiedział 32-letni Agni Belikit, który wysłał 100 euro zaraz po odebraniu kolekcji. w środę, według agencji Reuters.

– Jakiś czas temu przekazałam darowiznę na zakup broni dla Ukrainy. Będę to robić aż do zwycięstwa – dodała, zauważając, że częściowo motywowały ją obawy, że Rosja może zaatakować Litwę.

Rosyjska inwazja rozpoczęła się ponad trzy miesiące temu i do tej pory spowodowała śmierć tysięcy ukraińskich żołnierzy i cywilów. Jednak armia rosyjska napotkała wielki opór i tak się stało. Odniósł kilka sukcesów militarnych.