3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dziesiątki zabitych w panice kościelnej w Nigerii |  Aktualności

Dziesiątki zabitych w panice kościelnej w Nigerii | Aktualności

Rzecznik policji powiedział, że pieczęć pojawiła się, gdy setki ludzi zebrało się na dorocznej akcji charytatywnej „Free Shopping” w Rivers State.

Co najmniej 31 osób zginęło podczas paniki na imprezie charytatywnej w kościele w południowo-nigeryjskim mieście Port Harcourt, podała policja.

Setki ludzi, którzy w sobotę przyszli odebrać jedzenie, przebiło się przez bramę, powodując panikę, powiedziała Grace Iringi Koko, rzeczniczka policji stanu Rivers, którego stolicą jest Port Harcourt.

Kilka osób od piątku ustawiało się w kolejce, aby dotrzeć do Port Harcourt Polo Club – miejsca, w którym odbywa się coroczny program charytatywny „Shop Free” organizowany przez Kościół z okazji pięciolecia Towarzystwa Królów.

„Ludzie byli tam wcześniej i niektórzy zniecierpliwili się i zaczęli się spieszyć, co doprowadziło do paniki. Policja na miejscu monitoruje sytuację, gdy trwa śledztwo” – powiedział Reuterowi Iringi Koko.

Rzecznik policji powiedział, że siedem innych osób zostało rannych, ale „reagowało na leczenie” po panice podczas imprezy, która według organizatorów miała „dać nadzieję” potrzebującym.

Rzecznik policji powiedział, że wszczęto dochodzenie i we właściwym czasie zostanie wydany raport.

Filmy z miejsca zdarzenia pokazywały ubrania i buty przeznaczone dla beneficjentów porozrzucanych po ziemi. Lekarze i ratownicy leczyli część rannych, gdy leżeli na otwartym polu.

Wydarzenie „darmowych zakupów” zostało zawieszone, podczas gdy władze badają, w jaki sposób doszło do paniki.

Takie zdarzenia są powszechne w Nigerii, największej gospodarce Afryki, gdzie według rządowych statystyk ponad 80 milionów ludzi żyje w ubóstwie.

W ostatnich latach Nigeria była świadkiem kilku tragedii związanych z dystrybucją żywności, w tym programu żywnościowego agencji pomocy w północnym stanie Borno, gdzie w zeszłym roku zadeptano na śmierć siedem kobiet.