15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Ołeksandr Stryuk, szef Cywilnej Administracji Wojskowej w oblężonym ukraińskim mieście przemysłowym Siewierodonieck, powiedział w sobotę, że siły ukraińskie znajdują się w „ściśle defensywnej pozycji”, ponieważ na obrzeżach miasta szalały walki.

W komentarzach w telewizji państwowej Stryuk powiedział, że niektóre z najbardziej zaciekłych bitew toczyły się wokół hotelu Mir na obrzeżach miasta.

„W rejonie głównego dworca autobusowego toczy się prawdziwa bitwa” – powiedział. „Nasza armia jest w pozycji stricte defensywnej, miasto jest nieustannie bombardowane, a sztab humanitarny w mieście jest dziś praktycznie nieaktualny, bo po mieście nie jest bezpiecznie poruszać się, a praca dowództwa ustała. ”

Stryuk określił sytuację jako tragiczną, mówiąc, że nie ma połączeń telefonicznych ani prądu. Jego komentarze pojawiły się zaledwie kilka godzin po tym, jak ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu w sobotę, że czas do wyzwolenia Ukrainy „skraca się” każdego dnia i że odzyskanie przez Ukrainę rosyjskich zdobyczy jest „tylko kwestią czasu”.

„Zapewniliśmy miastu wodę, prąd i przepompownie” – powiedział. „Dostępna woda pochodzi z odsłoniętych studni z generatorami. W mieście jest około sześciu lub siedmiu studni. Jest to bardzo niebezpieczne, gdy tylko ludzie zbierają się po wodę, zaczyna się tam bombardowanie”.

Stryuk wyraził jednak pewne przekonanie, że miasto będzie w stanie wytrzymać część ograniczonych dostaw dostarczanych drogą.

„Nadal są możliwości dotarcia do miasta”, powiedział, dodając, „Są możliwości dostarczenia minimalnych ładunków. Jest to bardzo trudne, ale nadal jest możliwe.

„Ewakuacja jest bardzo niebezpieczna, mało ludzi, pierwszeństwo mają ranni. W mieście dostępna jest tylko podstawowa opieka medyczna”.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził w oświadczeniu, że siły rosyjskie poniosły straty i wycofały się na niektóre wcześniej zajmowane pozycje w kierunku Siewierodoniecka, ale dodał, że Rosjanie kontynuują w tym rejonie działania rozpoznawcze w celu identyfikacji i uderzenia żywiołów. Siły Zbrojne Ukrainy.

READ  Rosja twierdzi, że w poniedziałek otworzy korytarze humanitarne do ukraińskich miast

Fedir Venislavsky, członek Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej powiedział, że najbliższe dni „będą decydujące” w bitwie pod Siewierodonieckiem.

„Nasze siły zepchnęły wroga na pozycje, które zajmował wcześniej” – powiedział. „Ale musimy zrozumieć, że siły rosyjskie znajdują się w praktyce na obrzeżach Siewierodoniecka” – dodał.