16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowy MacBook Pro M3 firmy Apple oznacza koniec paska Touch Bar

Nowy MacBook Pro M3 firmy Apple oznacza koniec paska Touch Bar

Apple w końcu odchodzi od paska Touch Bar. Firma właśnie ogłosiła nową, podstawową wersję 14-calowego MacBooka Pro, zastępującą 13-calowego MacBooka Pro klawiaturą Touch Bar. Ten nowy model ma standardowy chip M3; Model 14-calowy był wcześniej dostępny tylko z wysokiej klasy chipsetami Pro lub Max.

Największą nowością dotyczącą nowego MacBooka Pro jest chip M3. Jak głosi plotka, M3 to układ wykonany w procesie technologicznym 3 nm, a Apple obiecuje znaczną poprawę wydajności w porównaniu z 13-calowym MacBookiem Pro M1, w tym renderowanie Final Cut Pro, które jest nawet o 60 procent szybsze. Jak zwykle Apple udostępniło jedynie wybrane statystyki dotyczące wydajności, więc nie jest do końca jasne, jak duży skok może wykonać ten nowy chip w porównaniu ze starym modelem M1, nie mówiąc już o M2.

Ponieważ nowy podstawowy MacBook Pro firmy Apple ma tę samą konstrukcję zewnętrzną, co inne 14-calowe MacBooki Pro, ma on 14-calowy wyświetlacz i wycięcie.

Nowe specyfikacje oznaczają jednak również wyższą cenę wywoławczą. Ceny MacBooka Pro M3 będą zaczynać się od 1599 dolarów, czyli o 300 dolarów więcej niż koszt MacBooka Pro M2 wynoszący 1299 dolarów. Zawiera także tylko 8 GB pamięci RAM w podstawowej konfiguracji, co jest wynikiem niskim, biorąc pod uwagę cenę premium laptopa. Nie można go również dostać w nowym kolorze Apple Space Black; Dotyczy to 14- i 16-calowych MacBooków Pro oraz M3 Pro i M3 Max, których ceny nadal zaczynają się od 1999 dolarów.

Pasek Touch Bar istnieje już od dawna, a Apple po raz pierwszy dodał go do MacBooków Pro w 2016 roku. Chociaż miał fanów, nie był na tyle popularny, aby Apple mógł go używać na dłuższą metę; Firma zrezygnowała z niego z przeprojektowanych 14-calowych i 16-calowych MacBooków Pro wprowadzonych na rynek w 2021 roku. Apple kontynuował odświeżanie 13-calowego modelu Touch Bar za pomocą chipów M1 i M2, utrzymując to do poniedziałku.

READ  Tactics Ogre: „Finałowy” zwiastun Reborn

Nowy MacBook Pro będzie dostępny w przedsprzedaży od poniedziałku, a jego premiera odbędzie się 7 listopada.