16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowo odkryta kometa Nishimura wkrótce zbliży się do Ziemi

Nowo odkryta kometa Nishimura wkrótce zbliży się do Ziemi

Larry Wasserman/Matthew Knight/Dave Schleicher/Obserwatorium Lowell

Astronom z Obserwatorium Lowell, dr Larry Wasserman, wykonał zdjęcie komety Nishimura za pomocą Teleskopu Lowell Discovery Telescope (o średnicy 4,3 metra) w środę rano o zmierzchu.

Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Nowo odkryta kometa będzie czasami widoczna, gdy w przyszłym tygodniu przejdzie w pobliżu Ziemi. Ale odkrycie tego będzie wymagało pewnej wiedzy.

Według amerykańskiego portalu „space” japoński fotograf kosmiczny Hideo Nishimura po raz pierwszy zauważył kometę na początku sierpnia, kiedy robił zdjęcia nocnego nieba. Ziemia Niebo.
Od tego czasu jasność ciała niebieskiego wzrosła, gdy przemieszczało się przez wewnętrzny Układ Słoneczny na orbicie wokół Słońca.

Kometa osiągnie największą odległość od Ziemi we wtorek, kiedy osiągnie odległość 78 milionów mil (125 milionów kilometrów), co oznacza, że ​​prawdopodobnie będzie widoczna w ciągu najbliższych pięciu dni.

Według Alana Hale’a, współodkrywcy komety Hale’a-Boppa oraz założyciela i prezesa Earthrise Institute, zbliży się ona bardzo blisko Słońca, przechodząc na odległość około 34 milionów kilometrów od gwiazdy 17 września.

Nishimura wykonuje jedno okrążenie mniej więcej co 430–440 lat, „co oznacza, że ​​ostatni raz przeleciał blisko Słońca (i prawdopodobnie zbliżył się do Ziemi) około 1590 r., przed wynalezieniem teleskopu” – mówi dr Paul Chodas. Dyrektor Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi NASA w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii napisał w e-mailu. „Nie wiemy, czy w tym czasie zrobiło się wystarczająco jasno, aby można było to dostrzec gołym okiem”.

W tym okresie nie zarejestrowano żadnych komet, które wydawałyby się odpowiadać Nishimurze, ale musiałyby być bardzo jasne, aby je zobaczyć, powiedział Hill.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozpoczyna końcowe badania przed obserwacjami naukowymi

Kometa jest ledwo wystarczająco jasna, aby być widoczna z Ziemi ze względu na odległość i będzie przemieszczać się blisko horyzontu, więc najlepszym sposobem, aby ją zobaczyć, jest lornetka, powiedział Chodas. Ciemne niebo z dala od świateł miasta zapewnia idealny widok.

Niebo i teleskop Udostępnił mapy, które mogą pomóc obserwatorom nieba dostrzec kometę.

Jeśli próbujesz odróżnić kometę od innych obiektów na nocnym niebie, pamiętaj, że ogon komety będzie zawsze skierowany w stronę przeciwną do Słońca, ponieważ światło słoneczne nieustannie unosi drobne cząsteczki pyłu, powiedział Dave Schleicher, astronom z Obserwatorium Lowell . W Arizonie.

Schleicher powiedział, że chociaż kometa wydaje się zielona na zdjęciach ze względu na obecność dwuatomowego węgla, w lornetce będzie wydawać się prawie bezbarwna lub lekko różowa, ponieważ światło słoneczne odbija się od ziaren pyłu, które są mniejsze niż cząsteczki talku.

Manuela Romano/NoorPhoto/Getty Images

Kometę Nishimura można zobaczyć 7 września jako słabą zieloną kropkę na niebie nad L’Aquila we Włoszech.

Mieszkańcom półkuli północnej Chodas zaleca znalezienie dobrego widoku na wschodni i północno-wschodni horyzont na około pół godziny przed porannym zmierzchem. możesz użyć Czas i data Aby określić, kiedy w Twojej okolicy występuje zmierzch poranny, zwany także zmierzchem cywilnym.

Powiedział: „Każdego dnia w tym tygodniu kometa zbliża się nieco do Słońca, okno czasowe staje się węższe, a kometa zbliża się do horyzontu”. „Tę kometę nie będzie łatwo zobaczyć, chyba że wcześniej obserwowałeś komety”.

Im bliżej słońca i horyzontu znajduje się kometa, tym trudniej ją dostrzec.

W środę kometa przejdzie między Ziemią a Słońcem.

„Teoretycznie może być osiągalna na wieczornym niebie w ciągu kilku dni, ale nadal będzie bardzo blisko słońca na niebie i zostanie pogrzebana w jasnym półmroku” – powiedział Hill. „Jeśli nie stanie się jaśniejszy niż oczekiwano, prawdopodobnie nie będzie widoczny”.

READ  Zespół NASA kierowany przez naukowca pochodzenia indyjskiego ujawnił przyczynę wysokiej temperatury w rejonie cumowania Słońca

Biorąc pod uwagę, jak blisko Słońca znajduje się kometa Nishimura, możliwe jest, że ekstremalne ciepło może ją zniszczyć.

„Gdy zamarznięty lód nagrzewa się i zamienia w gaz, kometa może się rozpaść” – powiedział Chodas. „To zależy w dużej mierze od wielkości jądra, którego nie znamy, ponieważ jest otoczone «komą», czyli atmosferą złożoną z gazu i pyłu”.

Biorąc jednak pod uwagę, że kometa przeżyła już co najmniej jedno bliskie podejście do Słońca, a prawdopodobnie więcej (chociaż wiek komety jest nieznany), Hale i inni eksperci spodziewają się, że przetrwa.

„Jeśli przetrwa bliskie przejście, na początku października przeleci na drugą stronę Słońca od Ziemi, a następnie pojawi się na porannym niebie na półkuli południowej w listopadzie” – powiedział Hale. „Może pozostać widoczny przez wiele miesięcy później, chociaż prawdopodobnie będzie to dość słaby obiekt i będzie nadal blaknął w miarę oddalania się od Słońca i Ziemi”.

Potem minie ponad 400 lat, zanim kometa ponownie zbliży się do Ziemi.

Jeśli przegapisz okazję zobaczenia komety Nishimury, w ciągu najbliższych 16 miesięcy na nocnym niebie pojawi się kilka komet, powiedział Hale.

Kometa Pons Brooks będzie najbliżej Słońca w kwietniu, powiedział, i powinna być słabo widoczna gołym okiem na wieczornym niebie przez około miesiąc wcześniej. W czerwcu kometa Olbers zbliży się do Słońca i będzie widoczna przez lornetkę. Kometa Tsuchinshan-Atlas, odkryta w styczniu, znajdzie się najbliżej Słońca pod koniec września 2024 r. i będzie oscylować w pobliżu Ziemi w połowie października 2024 r., potencjalnie stając się bardzo jasna.