5 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczątki chińskiej rakiety kosmicznej mogą spaść na Ziemię w ciągu najbliższych kilku dni

Szczątki chińskiej rakiety kosmicznej mogą spaść na Ziemię w ciągu najbliższych kilku dni

Na tym zdjęciu opublikowanym przez Xinhua, rakieta nośna Long March 5B Y3, niosąca moduł Wentian Laboratory, wystartowała z Centrum Wyrzutni Kosmicznych Wenchang w Wenchang, w prowincji Hainan na południu Chin w niedzielę, 24 lipca (AP)

Gruz z chińskiego pocisku ma spaść na Ziemię w ciągu najbliższych kilku dni, a szczątki prawdopodobnie spadną na szeroki połacie kuli ziemskiej. część Długi spacer 5 b Według Aerospace Corp., organizacji non-profit z siedzibą w Kalifornii, która otrzymuje finansowanie ze Stanów Zjednoczonych, pocisk, który Chiny wystrzelono 24 lipca, powróci do nienadzorowanego wejścia około 31 lipca.
Potencjalne pole śmieci obejmuje znaczną część Stanów Zjednoczonych, a także Afrykę, Australię, Brazylię, Indie i Azję Południowo-Wschodnią, zgodnie z prognozą lotniczą. Jednak Chiny odrzuciły obawy dotyczące ponownego wejścia na terytorium UE i wpływu, jaki może to mieć, a wspierane przez państwo media twierdzą, że ostrzeżenia były jedynie „kwaśnymi winogronami” od ludzi urażonych rozwojem kraju jako potęgi kosmicznej.
„Stany Zjednoczone nie mają już możliwości powstrzymania chińskiego rozwoju w sektorze lotniczym, więc pozostaje im tylko zniesławienie i oszczerstwo” – podał Global Times, powołując się na eksperta.
Zejście rakiety, która waży 23 tony, będzie częścią tego, co mówią krytycy, jest serią niekontrolowanych zderzeń, które podkreślają niebezpieczeństwa eskalacji kosmicznego wyścigu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. „Ze względu na niekontrolowany charakter ich opadania istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że pozostałe szczątki wpadną na zaludniony obszar – ponad 88% światowej populacji żyje pod wpływem potencjalnych szczątków” – powiedział we wtorek Aerospace. . W maju 2021 r. na Ocean Indyjski spadły fragmenty kolejnej rakiety Long March, budząc obawy, że chińska agencja kosmiczna straciła nad nim kontrolę. „Oczywiste jest, że Chiny nie spełniają odpowiedzialnych standardów w odniesieniu do śmieci kosmicznych” – powiedział administrator NASA Bill Nelson.
Chiny uważnie śledzą zwrot wzmocnionego kuponu od czasu jego wprowadzenia na rynek w tym tygodniu, powiedział w środę w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. „To typowe dla międzynarodowej praktyki, że górne stopnie pocisków spalają się w ziemskiej atmosferze po ponownym wejściu w powietrze” – powiedział Zhao. „Od fazy badań i rozwoju programu inżynierii kosmicznej został zaprojektowany z myślą o łagodzeniu skutków śmieci i powrocie z orbity”. Bloomberg