27 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemiecka rafineria w Schwede nie potrzebuje już rosyjskiej ropy po polskiej umowie na dostawę

Niemiecka rafineria w Schwede nie potrzebuje już rosyjskiej ropy po polskiej umowie na dostawę

Christiana Kramera

BERLIN (Reuters) – Niemiecka rafineria w Schwede będzie miała wystarczające zapasy, aby działać z 70% wydajnością od stycznia po tym, jak Polska obiecała, że ​​nie będzie potrzebowała rosyjskiej ropy, powiedział w czwartek urzędnik ministerstwa gospodarki w Berlinie.

Berlin dąży do wyeliminowania importu rosyjskiej ropy do końca roku w ramach unijnych sankcji i od miesięcy współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw dla Schwedt, który dostarcza 90% paliw dla Berlina.

Ministrowie obu krajów powiedzieli na początku tego miesiąca, że ​​obie strony chcą zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w ropę naftową polskich rafinerii w Gdańsku i Bloku oraz niemieckich rafinerii w Schwed i Leuna pod Lipskiem.

„Polska chce zrobić z nami ten krok” – powiedział Michael Gellner, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki. „Niemcy spodziewają się zwiększenia dostaw z innych krajów, w tym z Kazachstanu. Bezpieczeństwo dostaw można zapewnić” – powiedział parlamentowi, dodając: „Dlatego prace w Schwedt Gwarantujemy, że będą kontynuowane.”

Plan dostaw przewiduje dwa do trzech statków o pojemności 100 000 ton miesięcznie w celu rozładunku nierosyjskiej ropy do Shwet w Gdańsku w Polsce w przyszłym roku, podało źródło zaznajomione z negocjacjami po stronie polskiej.

To byłoby około 3,5 miliona ton rocznie, powiedział ten człowiek, a reszta pochodziła przez Rostock nad Bałtykiem.

Schwedt będzie wtedy w stanie zaspokoić potrzeby regionu berlińskiego, zaopatrywać prawie 600 niemieckich stacji benzynowych należących do Orlan w Polsce i dostarczać trochę paliwa do regionu zachodniej Polski, podało źródło.

We wrześniu Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią w Schwedt, której większościowym właścicielem jest rosyjska Rosnieft’, w ramach wysiłków na rzecz zwiększenia dostaw energii do kraju.

Umieścił Rosneft Deutschland pod zarządem niemieckiego regulatora przemysłu, ale Rosnieft nadal jest właścicielem 54,17% rafinerii. Współudziałowcami Schwedt są koncern naftowy Shell z 37,5 proc. udziałów oraz włoski Eni z 8,33 proc.

READ  Polska prosi FIFA o wyjaśnienia w sprawie play-offów mistrzostw świata z Rosją | Wiadomości piłkarskie

(Reportaż Christiana Cramera i Marka Streleckiego, scenariusz: Kirsty Knoll, montaż: Rachel More, Matthias Williams i Jane Merriman)