21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy odrzucają rozmieszczenie sił Macrona na Ukrainie i żądają od Paryża dostarczenia im większej ilości broni

Niemcy odrzucają rozmieszczenie sił Macrona na Ukrainie i żądają od Paryża dostarczenia im większej ilości broni

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Wicekanclerz Niemiec stwierdził, że „nie ma szans” na wysłanie wojsk lądowych na Ukrainę i odmawiając Francji, powiedział Paryżowi, że zamiast tego powinna ona dostarczyć Kijówowi więcej broni.

Robert Habeck odrzucił w tym tygodniu sugestię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby nie wykluczać rozmieszczenia wojsk na Ukrainie, a przywódcy Europy Środkowej również wyrazili poparcie dla tego pomysłu.

„Cieszę się, że Francja myśli o tym, jak zwiększyć swoje wsparcie dla Ukrainy, ale jeśli mogę jej doradzić – zapewnić więcej broni” – powiedział we wtorek Habeck.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza, czy możliwe jest wysłanie sił niemieckich na Ukrainę, odpowiedział: „Nie ma na to szans”.

Habeck dodał, że „jasna polityka” Berlina zawsze zakładała, że ​​„niemieccy żołnierze nie wejdą na Ukrainę”. Zamiast tego wezwał Francję, aby „zrobiła teraz, co może, i zaopatrzyła Ukrainę w amunicję i czołgi, które można teraz dostarczyć”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również odrzucił ten pomysł we wtorek, dzień po komentarzach Macrona, a premier Czech Peter Fiala powiedział, że jego kraj „nie rozważa wysłania naszych żołnierzy na Ukrainę”.

Polski premier Donald Tusk podkreślił, że Warszawa „nie planuje wysyłać swoich sił na Ukrainę”, dodając, że zamiast tego należy skupić się „na jak największym wspieraniu Ukrainy w jej wysiłkach militarnych”.

Urzędnik NATO powiedział, że nie ma planów, aby sojusz rozmieścił siły bojowe w terenie. „Ukraina ma prawo do samoobrony, a my mamy prawo ją wspierać” – powiedział urzędnik. „To właśnie robią sojusznicy NATO i będą to robić nadal”.

Jednak wyższy europejski urzędnik ds. obrony powiedział, że oświadczenie Macrona miało na celu stworzenie odstraszania i dwuznaczności wobec Rosji, dodając: „Wszyscy wiedzą, że na Ukrainie są zachodnie siły specjalne, ale oni oficjalnie ich nie przyznali”.

READ  Ponad 70 członków jednej rodziny zginęło w Gazie w wyniku izraelskich bombardowań

Francuscy urzędnicy powiedzieli również, że siły zachodnie będą prawdopodobnie zaangażowane w ograniczone misje, takie jak usuwanie min, konserwacja i naprawa systemów uzbrojenia lub pomoc w zabezpieczaniu granic innych krajów zagrożonych przez Rosję, takich jak Mołdawia.

Macron przedstawił swoją propozycję w poniedziałek podczas spotkania 25 europejskich przywódców w Paryżu, gdzie stwierdził, że omawiano opcję wysłania sił zachodnich na Ukrainę.

Przyznając, że na szczycie nie osiągnięto konsensusu „w sprawie wysłania sił lądowych w sposób oficjalny i deklarowany”, francuski prezydent powiedział reporterom: „Zrobimy wszystko, co konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać wojny”.

Kreml stwierdził, że konflikt między Rosją a NATO będzie nieunikniony, jeśli zachodni sojusz wyśle ​​wojska do walki na Ukrainie.

„W tym przypadku nie będzie to prawdopodobne, ale nieuniknione. Tak to oceniamy” – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Pieskow powiedział, że kraje NATO „muszą zadać sobie pytanie, czy leży to w ich własnym interesie i w interesie ich obywateli”, po tym jak Macron stwierdził, że takiego pomysłu „nie można wykluczyć”.

Dodatkowe raporty Raphaela Mindera w Warszawie, Leili Abboud w Paryżu, Maxa Seddona w Rydze i Johna Paula Rathbone'a w Londynie