21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy i Polska dążą do zabezpieczenia dostaw ropy do rafinerii w Schwedt

Niemcy i Polska dążą do zabezpieczenia dostaw ropy do rafinerii w Schwedt

Berlin dąży do wyeliminowania importu ropy z Rosji do końca roku w ramach unijnych sankcji i od miesięcy współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw do Schwedt, który dostarcza 90% paliwa Berlina.

Obie strony chcą, aby polskie rafinerie w Gdańsku i Płocku oraz niemieckie rafinerie w Schwedt i Leuna były odpowiednio zaopatrzone w ropę naftową – poinformowali ministrowie obu krajów we wspólnym oświadczeniu.

W zawiadomieniu nie podano żadnych szczegółów dotyczących sposobu zagwarantowania dostaw do Schwedt. Schwedt jest obecnie pod zarządem niemieckim, ale jest własnością rosyjskiej państwowej firmy Rosnieft.

„Biorąc pod uwagę zależność zarówno Polski, jak i Niemiec od importu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń, obie strony są świadome konieczności natychmiastowego zaprzestania importu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych” – czytamy w oświadczeniu.

„Przygotowując się do tego, zamierza pogłębić istniejącą współpracę w celu zakończenia importu rosyjskiej ropy naftowej bez narażania bezpieczeństwa energetycznego obu krajów” – napisano.

Porozumienie przewidywało także współpracę między niemieckimi i polskimi koncernami naftowymi.

Oba kraje dążą do ustanowienia długoterminowej struktury właścicielskiej rafinerii w Schwedt, tak aby ani rząd rosyjski, ani kontrolowane przez niego spółki nie odniosły korzyści.

Aby przepustowość Schwedt mogła być odpowiednio wykorzystana, musi on dostarczać towary przez polski port w Gdańsku.

Oba kraje poinformowały Reutera w zeszłym tygodniu, że Polska koordynuje dostawy ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup niemieckiej rafinerii w Schwedt.

W pierwszych siedmiu miesiącach roku Rosja nadal była głównym dostawcą dla Niemiec, odpowiadając za zaledwie 30% importu ropy.

(Dodatkowe raporty Marcusa Walketta Reportaż Madeline Chambers; montaż: Elaine Hardcastle i Deepa Babington)

READ  Polska utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, podczas gdy Warszawa przygotowuje się do zmiany władzy