9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski przemysł spada w obliczu niepewności gospodarczej -PMI

Polski przemysł spada w obliczu niepewności gospodarczej -PMI

Spadek w polskim sektorze przemysłowym osłabł w listopadzie, ponieważ zamówienia i produkcja gwałtownie spadły z powodu niepewności gospodarczej spowodowanej wojną na Ukrainie, wynika z ankiety.

Indeks menedżerów zakupów w polskim przemyśle S&P Global (PMI) wzrósł w listopadzie do 43,4 z 42,0 w ​​październiku, ale pozostał poniżej linii 50,0, która oddziela wzrost od spadku. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się ratingu 42,9.

„Polski sektor produkcyjny niewątpliwie znajduje się w głębokiej recesji, a niepewność gospodarcza, wojna na Ukrainie i wysoka inflacja pomagają osłabić popyt, sprzedaż i produkcję” – powiedział Paul Smith, dyrektor ds. ekonomii w S&P Global Market Intelligence.

„Jednak indeksy PMI i kilka innych kluczowych zmiennych poprawiły się w listopadzie, przy wzroście zaufania i gwałtownym spadku inflacji kosztów produkcji”.

Pomimo tych pozytywnych czynników, firmy nadal redukowały zatrudnienie w miarę zmniejszania się portfela zamówień.

Produkcja gwałtownie spadła, a liczba nowych zamówień spadła szósty miesiąc z rzędu.

Niemniej jednak zaufanie do przyszłości poprawiło się, osiągając najwyższy poziom od sześciu miesięcy w związku z nadziejami na lepszą dostępność produktów i inwestycje w możliwości produkcyjne, wynika z badania. (Raportowanie Alana Charlisha; montaż autorstwa Toby’ego Chopry)

READ  Polska i Niemcy domagają się sankcji UE na rosyjski ropociąg Druszka