25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Borel z UE mówi, że Rosja powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy

Borel z UE mówi, że Rosja powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy

Prezydent RP Andrzej Duda (C) wygłasza przemówienie na sesji otwierającej 29. Spotkanie Ministerialne, 1 grudnia 2022 r. w Łodzi, Polska. 29. Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) 2022 odbędzie się w Łodzi w dniach 1 i 2 grudnia 2022 r. | Źródło obrazu: Getty Images

Szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell powiedział w czwartek podczas regionalnych rozmów na temat bezpieczeństwa, że ​​planuje przedyskutować ze swoimi odpowiednikami dostępne środki prawne, aby Rosja zapłaciła za odbudowę rozdartej wojną Ukrainy.

Borrell przemawiał na otwarciu tegorocznej dwudniowej konferencji ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Łodzi w centralnej Polsce.

„Spotkam się dzisiaj z moimi kolegami ministrami spraw zagranicznych… i zbadamy wszystkie możliwości prawne, aby upewnić się, że Rosja zapłaci za zniszczenia, które powoduje na Ukrainie” – powiedział dziennikarzom Borrell.

Przypomniał, że od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę UE zamroziła rosyjskie aktywa o wartości prawie 20 mld euro, a zachodnie sankcje doprowadziły do ​​zamrożenia przez banki centralne na całym świecie rezerw walutowych o wartości 300 mld euro.

„Te zapasy są zablokowane. Ale istnieje duża różnica między zablokowaniem a schwytaniem” – powiedział Borrell.

„I są procedury prawne do zbadania. Ale nasza propozycja jest na stole… aby Rosja zapłaciła za odbudowę Ukrainy”.

Polska jest gospodarzem tegorocznej konferencji ministerialnej, ponieważ kraj ten sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w OBWE, w skład której wchodzą zarówno Rosja, jak i Ukraina.

Warszawa odmówiła wpuszczenia rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa do Polski na konferencję w tym tygodniu w ramach sankcji europejskich, co wywołało gniewną reakcję Moskwy.

Delegacji Rosji na konferencję przewodniczyć będzie jej stały przedstawiciel przy OBWE Aleksander Łukaszewicz.

OBWE została założona w 1975 r. – u szczytu zimnej wojny – w celu wspierania stosunków między blokami zachodnim i wschodnim.

READ  Nastolatki z Florydy przylatują do Polski – General Aviation News

Obecnie liczy 57 państw członkowskich, w tym państwa NATO i sojuszników Moskwy.