13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy akceptują polską prośbę o wysłanie 5 MiG-ów na Ukrainę – DW – 13.04.2023

Niemcy akceptują polską prośbę o wysłanie 5 MiG-ów na Ukrainę – DW – 13.04.2023

PolskaFormalna prośba do Niemiec o pozwolenie na wysłanie na Ukrainę pięciu myśliwców MiG-29 z okresu zimnej wojny otrzymała zielone światło, potwierdziło w czwartek niemieckie Ministerstwo Obrony.

Zgodnie z niemieckimi przepisami sprzedaż broni musi uzyskać zgodę Berlina, jeśli kraj przyjmujący chce ją wysłać do kraju trzeciego.

Po podjęciu decyzji w Berlinie minister obrony Boris Pistorius powiedział: „Cieszę się, że my w rządzie centralnym zebraliśmy się razem, aby podjąć tę decyzję. „To pokazuje, że Niemcom można ufać!”

Polska Rozmieścił już osiem samolotów Jeśli chodzi o Ukrainę, powiedział niedawno prezydent Polski Andrzej Duda po pierwszym ogłoszeniu planu w marcu, ale to, co chcą teraz dostarczać, pochodzi ze starych zapasów z NRD.

Ukraina domaga się dostawy myśliwców Aby lepiej obronić się przed inwazją na pełną skalę ze strony Rosji.

Raporty: Niemcy akceptują polskie zapotrzebowanie na odrzutowce

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Jakie MiG-29 Polska chce wysłać?

Samolot produkcji radzieckiej Dawniej Niemcy Wschodnie A w 2002 roku 23 przekazano do Polski.

Jacek Siewiera, doradca Dudy ds. obrony, powiedział, że w Polsce jest jeszcze kilkanaście samolotów.

Niemiecki minister obrony Pistorius powiedział, że chociaż wysłanie tych MiG-ów na Ukrainę miało sens, decyzja Berlina nie oznacza zmiany polityki w zakresie dostarczania zachodnich odrzutowców.

„Chodzi o MiG-y, ponieważ mogą być natychmiast rozmieszczone przez siły ukraińskie, ponieważ są znane, ponieważ mogą natychmiast latać, ponieważ zarówno konserwacja, jak i naprawa i serwis są łatwe i bez okresu przejściowego” – powiedział.

Powiedział, że nie dotyczy to zachodnich linii lotniczych, a już na pewno nie jego linii lotniczych
W posiadaniu Niemiec.

Kijów wzywa myśliwce

Odrzutowce były wysoko na liście pożądanego sprzętu w Kijowie Od samego początku wojny koncentrowano się na pozyskiwaniu zaawansowanych zachodnich czołgów.

READ  Spadek sprzedaży detalicznej w Polsce w listopadzie 2023 r

Wzrosło jednak zapotrzebowanie na zachodnie myśliwce z Niemiec i USA Zgodził się wysłać czołgi Leopard 2 i Abrams odpowiednio na Ukrainę.

Chociaż MiG-29 mogą przynieść Ukrainie pewną ulgę, jest mało prawdopodobne, aby spełniły jej żądania.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk wezwał wcześniej do „potężnego sojuszu myśliwców dla Ukrainy”, obejmującego wyprodukowane w USA F-16 i F-35, a także myśliwce Eurofighter, Tornado, Rafale i Gripen.

ab/msh (dpa, Reuters, AFP)