22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nie trzeba się spieszyć z podwyżką stóp – mówi prezes polskiego banku c.bank -media

Nie trzeba się spieszyć z podwyżką stóp – mówi prezes polskiego banku c.bank -media

WARSZAWA, 20 lipca (Reuters) – Polski bank centralny nie powinien podejmować ewentualnych decyzji o podwyżce stóp procentowych ze względu na dużą niepewność co do wpływu koronawirusa na gospodarkę – powiedział we wtorek gubernator Adam Klabiński.

„Dziś najlepszym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i prowadzenie innych działań banku centralnego” – cytuje Digenic Gazeta Prawna.

Powiedział, że rozpoczęcie debaty na temat zmian w polityce pieniężnej może być uzasadnione w nadchodzących kwartałach.

„Aby jednak tak się stało, musimy mieć pewność, że epidemia nie będzie już zakłócać działalności gospodarczej” – powiedział Klabiński.

Według Ministerstwa Zdrowia dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem wynosi obecnie około 100, ale nowy wysoce zaraźliwy wariant delta, który szybko rozprzestrzenia się w innych krajach, również rośnie w Polsce.

Rząd wzywał ludzi do szczepień i ostrzegał, że jesienne powstanie może doprowadzić do ponownego pojawienia się sankcji, które wcześniej dotknęły gospodarkę.

Klabiski powtórzył, że inflacja, która w czerwcu wyniosła 4,4%, do 2022 r. spadnie poniżej celu.

Główna stopa procentowa w Polsce spadła do 0,1% od maja 2020 r.

Po lipcowym posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej Klabiński powiedział, że bank centralny nie będzie spieszył się z żadną decyzją o zaostrzeniu polityki, podczas gdy nad gospodarką wisi zaraźliwa niepewność. (Raport Pavla Florkievicha; Redakcja Clarence Fernandez)

READ  Mecz Polski został przesunięty z powodu uszkodzenia dachu na Stadionie Narodowym