20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA ujawnia „dom Marsa” |  Wiadomości z kosmosu

NASA ujawnia „dom Marsa” | Wiadomości z kosmosu

NASA ujawniła swoje nowe siedlisko symulowane na Marsie, w którym wolontariusze będą mieszkać przez rok, aby sprawdzić, jak może wyglądać życie podczas przyszłych misji na Czerwoną Planetę.

Obiekt, który został zbudowany na potrzeby trzech planowanych eksperymentów o nazwie Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA), znajduje się w ogromnej bazie badawczej NASA w Houston w Teksasie.

Czterech ochotników rozpocznie tego lata pierwszy eksperyment, w którym NASA planuje monitorować ich zdrowie fizyczne i psychiczne, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ludzie są zdolni do tak długotrwałej izolacji.

Dzięki tym danym NASA lepiej zrozumie „wykorzystanie zasobów” przez astronautów na Marsie, powiedziała Grace Douglas, główna badaczka eksperymentów Chapaia.

„Możemy naprawdę zacząć rozumieć, w jaki sposób wspieramy ich tym, co im dajemy, i to będzie naprawdę ważna informacja przy podejmowaniu krytycznych decyzji dotyczących zasobów” – powiedziała podczas wycieczki prasowej po siedliskach.

Dodała, że ​​taka zdalna misja wiąże się z „bardzo surowymi ograniczeniami grupowymi”.

Wolontariusze będą mieszkać w domu o powierzchni 1700 stóp kwadratowych (160 metrów kwadratowych) nazwany Mars Dune Alpha, który obejmuje dwie łazienki, pionową farmę sałatkową, pokój przeznaczony do opieki medycznej, strefę relaksu i kilka stanowisk pracy. .

Śluza powietrzna prowadzi do „zewnętrznej” rekonstrukcji marsjańskiego środowiska – choć nadal istnieje wewnątrz hangaru.

Na podłodze pokrytej czerwonym piaskiem rozrzuconych jest prawdopodobnie kilka elementów wyposażenia, z których mogą korzystać astronauci, w tym stacja pogodowa, maszyna do produkcji cegieł i mała szklarnia.

Jest też bieżnia, po której astronauci chodzą zawieszeni na pasach, symulując niższą grawitację Czerwonej Planety.

Badacze będą regularnie sprawdzać reakcję załogi na sytuacje stresowe, takie jak ograniczona dostępność wody czy awaria sprzętu.

Siedlisko ma jeszcze jedną szczególną cechę: jest wydrukowane w 3D.

„Jest to jedna z technologii, które NASA rozważa jako możliwość zbudowania siedliska na innych powierzchniach planetarnych lub księżycowych” – powiedział Douglas.

READ  Ponowne uruchamianie Wielkiego Zderzacza Hadronów w poszukiwaniu ciemnej materii

NASA jest na wczesnym etapie przygotowań do misji na Marsa, choć większość agencji koncentruje się na nadchodzących misjach Artemis, których celem jest powrót ludzi na Księżyc po raz pierwszy od pół wieku.