26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkrywają „zaginiony świat” w australijskiej skale sprzed miliarda lat |  Wiadomości z nauki i technologii

Naukowcy odkrywają „zaginiony świat” w australijskiej skale sprzed miliarda lat | Wiadomości z nauki i technologii

Badanie mówi, że odkrycie mikroskopijnych stworzeń może być „najstarszymi pozostałościami” rasy ludzkiej.

Naukowcy odkryli „zaginiony świat” starożytnych organizmów w liczących miliardy lat skałach z północnej Australii i twierdzą, że może to zmienić światowe rozumienie wczesnych przodków człowieka.

Według naukowców mikroskopijne organizmy, znane jako Protosterol Biota, należą do rodziny organizmów zwanych eukariontami i żyły w drogach wodnych Ziemi około 1,6 miliarda lat temu.

Eukarionty mają złożoną architekturę komórkową, która obejmuje mitochondria, „centrum mocy” komórki oraz jądro, „centrum kontroli i informacji”.

Nowoczesne formy eukariontów obejmują grzyby, rośliny, zwierzęta i organizmy jednokomórkowe, takie jak ameby.

Ludzie i wszystkie inne stworzenia mogą prześledzić swoje pochodzenie od ostatniego wspólnego przodka eukariotycznego (LECA), który żył ponad 1,2 miliarda lat temu.

Benjamin Nettersheim, który obronił doktorat na Australijskim Uniwersytecie Narodowym (ANU), a obecnie pracuje na Uniwersytecie w Bremie w Niemczech, powiedział, że nowe znaleziska „wydają się być najstarszymi pozostałościami naszej linii – żyły jeszcze przed keramzytem”.

„Te starożytne stworzenia były obfite w ekosystemy morskie na całym świecie i mogły kształtować ekosystemy przez większość historii Ziemi”.

Odkrycie Protosterol Biota jest wynikiem 10 lat pracy naukowców z ANU i zostało opublikowane w Nature w czwartek.

Jochen Brocks z ANU, który dokonał odkrycia z Nettersheim, powiedział, że Protosterol Biota był bardziej złożony niż bakterie i prawdopodobnie większy, chociaż nie wiadomo, jak wyglądał.

„Uważamy, że mogły być pierwszymi drapieżnikami na Ziemi, które polowały i pożerały bakterie” – powiedział profesor w oświadczeniu.

Naukowcy z Australii, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych zbadali skamieniałe cząsteczki tłuszczu znalezione w skale, która utworzyła się na dnie oceanu w pobliżu Terytorium Północnego Australii.

Północna Australia znana jest z jednych z najlepiej zachowanych skał osadowych pochodzących z ziemskiego średniowiecza (okres środkowego proterozoiku), w tym najstarszych skał zawierających biomarkery na Ziemi.

READ  Niech ruch zwierząt zainspiruje Cię do kolejnego treningu

„Skamieniałości molekularne uwięzione w tych starożytnych osadach umożliwiają unikalny wgląd we wczesne życie i środowisko” – powiedział Nettersheim.

Naukowcy odkryli, że cząsteczki miały prymitywną strukturę chemiczną, która wskazywała na obecność wczesnych złożonych organizmów, które ewoluowały przed keramzytem i od tego czasu wymarły.

„Bez tych cząsteczek nigdy byśmy nie wiedzieli, że Protosterol Biota istnieje. Wydaje się, że wczesne oceany były w dużej mierze światem bakterii, ale nasze nowe odkrycie pokazuje, że mogło tak nie być” – powiedział Nettersheim.

Brooks powiedział, że stworzenia prawdopodobnie prosperowały od około 1,6 miliarda lat temu do 800 milionów lat temu.

Koniec tego okresu w ewolucyjnej osi czasu Ziemi jest znany jako Transformacja Toniańska, kiedy zaczęły się rozwijać bardziej zaawansowane organizmy, takie jak grzyby i algi. Ale dokładnie nie wiadomo, kiedy Protosterol Biota wyginął.

„Transformacja Toniańska jest jednym z najgłębszych środowiskowych punktów zwrotnych w historii naszej planety” — powiedział Brooks.

„Tak jak dinozaury musiały wyginąć, aby nasi przodkowie ssaków stali się wielcy i liczni, tak Protosterol Biota prawdopodobnie musiał zniknąć miliard lat temu, aby zrobić miejsce dla współczesnych eukariontów”.