28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA Juno ujawnia piekielny widok księżyca Jowisza Io podczas swojego ostatniego przelotu

NASA Juno ujawnia piekielny widok księżyca Jowisza Io podczas swojego ostatniego przelotu

Po latach robienia zdjęć masywnego świata Jowisza, sonda kosmiczna Juno zwróciła ostatnio uwagę na księżyce Jowisza. Podczas przelotu obok najbardziej przerażającego księżyca Jowisza Juno sfotografowała zwęgloną powierzchnię wulkanicznego świata uwięzionego w zniewalającym działaniu grawitacji.

NASA w tym tygodniu abonent Nowe zdjęcia wykonane przez sondę Juno podczas przelotu obok księżyca Jowisza Io 15 października. Zdjęcia ukazują złowieszczy obraz najbardziej aktywnego wulkanicznie świata w Układzie Słonecznym, który najwyraźniej przeszedł wiele w ciągu ostatnich 4,5 miliarda lat.

zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Zdjęcia wykonane przez Juno są udostępniane publicznie w ramach misji strona internetowa, a często artyści zajmujący się wizualizacją danych wykorzystują swoje magiczne umiejętności na surowych danych, aby stworzyć piękne wyświetlacze. Zajmował się tym powyżej inżynier oprogramowania Kevina Gillaa poniższy tekst został zredagowany przez Teda Stricka.

Zdjęcie artykułu zatytułowanego NASA Juno ujawnia piekielny widok księżyca Jowisza Io podczas ostatniego przelotu

zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Ted Strick

To prawdopodobnie najwyraźniejszy widok Io, jaki kiedykolwiek widzieliśmy, gdy statek kosmiczny Juno zbliżał się do Księżyca. Powierzchnię Księżyca zniekształcają setki wulkanów i jezior stopionej lawy krzemianowej, dlatego Księżyc wygląda na spalony, jakby przeszedł ogromne męki.

Zdjęcie artykułu zatytułowanego NASA Juno ujawnia piekielny widok księżyca Jowisza Io podczas ostatniego przelotu

zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Księżyc znajduje się pomiędzy ogromną siłą grawitacyjną Jowisza, a także siłą grawitacji jego dwóch siostrzanych księżyców, Europy i Ganimedesa. W rezultacie Księżyc znajduje się w ciągłym stanie ekspansji i kompresji, co przyczynia się do jego aktywności wulkanicznej.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno, która bada układ Jowisza od 2016 roku, obserwowała Io podczas poprzednich przelotów w maju i lipcu. Junona też Zrobiłem przytulne rodzinne zdjęcie Jowisza i Io We wrześniu gazowy olbrzym i jego księżyc zostały ukazane obok siebie. Następnym razem Juno zbliży się do świata wulkanicznego będzie 30 grudnia, a także 1 lutego 2024 r., a następnie ponownie 20 września 2024 r., gdy ostrożnie zbliży się do świata prześladującego, aby zebrać więcej danych na temat swojej aktywności.

Będąc najbardziej wewnętrznym z dużych księżyców Jowisza, Io jest głównym źródłem większości naładowanych cząstek w magnetosferze planety, tworząc otaczającą Jowisza chmurę jonów i elektronów w kształcie pączka. Chmura, znana jako torus plazmowy Io, powstaje, gdy gazy atmosferyczne wydobywające się z Io ulegają jonizacji.

Podczas nadchodzących przelotów naukowcy z Southwest Research Institute (SwRI) będą używać teleskopów Hubble’a i Jamesa Webba do obserwacji Jednocześnie obserwujemy z daleka księżyc Jowisza.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X (dawniej Twitter) i niestandardową zakładkę Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

READ  Naukowcy byli zdumieni dziwną substancją, która może być wykonana jak plastik, ale jest wykonana jak metal