Sąd Najwyższy Unii Europejskiej w czwartek On rządził Polska polityka dopuszczania do wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków jest niezgodna z prawem, ponieważ jest sprzeczna z unijnymi zasadami ochrony przyrody.
W 2021 r. Komisja Europejska pozwała Polskę do sądu, argumentując, że decyzja rządu o dopuszczeniu cięć w okresie lęgowym chronionych gatunków ptaków jest sprzeczna z unijnym prawem przyrodniczym. Projekty te zagrażają, aw niektórych przypadkach niszczą siedliska ptaków.
Warszawa odrzuciła ten argument, twierdząc, że jej prawo krajowe wymaga, aby lasy były zarządzane w sposób zrównoważony, a jej polityka wyrębu jest z natury przyjazna dla środowiska.
W czwartkowym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanął po stronie komisji i stwierdził, że plany urządzenia lasów państwowych w Polsce nie uwzględniają wpływu na siedliska ptaków i ich stan ochrony.
Sąd stwierdził, że Polska naruszyła przepisy UE gwarantujące dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, uniemożliwiając organizacjom ekologicznym kwestionowanie planów urządzenia lasów państwowych w lokalnych sądach kraju.
To nie pierwszy raz, kiedy najwyższy sąd UE ukarał Polskę za złą gospodarkę leśną. W 2018 roku sąd On rządził Polska musi zaprzestać wycinki w chronionej Puszczy Białowieskiej.
Czwartkowe orzeczenie zobowiązuje Polskę do zmiany prawa krajowego i dostosowania planów urządzenia lasu do unijnych przepisów dotyczących ochrony różnorodności biologicznej.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com