26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Pekao spadł, mimo że zysk w IV kw. przewyższył oczekiwania Reutersa

Polski Pekao spadł, mimo że zysk w IV kw. przewyższył oczekiwania Reutersa

© Reutera.

Mateusza Rabiega

GDAŃSK (Reuters) – Polski bank Pekao podał w czwartek zysk za czwarty kwartał, który przebił szacunki, ale niektórzy analitycy zasygnalizowali, że jakość tego beatu nie była imponująca, przez co akcje spółki spadły o 2%.

Bank odnotował zysk netto w wysokości 886,1 mln zł (201,88 mln USD) w kwartale, w porównaniu z 735 mln zł rok wcześniej, według sondażu Reutera.

„Z jednej strony zysk netto jest wyższy niż oczekiwano, ale wynika to z niższej alokacji ryzyka, silniejszych dochodów handlowych i niewielkiego negatywnego wpływu ogłoszonych wcześniej zdarzeń jednorazowych… Jakość beatu nie jest imponująca” – Łukasz, analityk Erste Group — powiedział Janczak.

Pekao odnotowało całoroczny zysk netto, który spadł o 21 proc. do 1,72 mld zł, co było spowodowane planem płatnych urlopów i rezerwami na kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim.

Po serii podwyżek stóp procentowych narzuconych przez bank centralny w celu walki z inflacją, polski rząd wprowadził wakacje płatnicze dla kredytobiorców, które pozwoliły im odroczyć osiem rat w latach 2022-23, uderzając w wielu kredytobiorców.

Pekao zaktualizowało w styczniu szacunki udziału w programie płatnych urlopów, co zwiększyło wynik odsetkowy netto o 460 mln zł w IV kwartale.

Leszek Skiba, prezes banku, powiedział, że na wyniki spółki miały wpływ decyzje regulacyjne i zaksięgowanie dodatkowych, znacznych rezerw na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Beckau przez cały rok pobierał 2 mld zł opłaty związanej z płatnymi urlopami i 1,6 mld zł za kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Szersze rynki europejskie również spadły przed kluczowym odczytem inflacji w dalszej części dnia. ()

Akcje Pekao kosztowały 87,94 zł.

(1 $ = 4,3893 zł)

READ  Polska i Czechy uzupełniają półfinał mężczyzn U-21: Europejska Federacja Hokeja