13 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Największy na świecie państwowy fundusz majątkowy osiąga rekordowe zyski w wysokości 213 miliardów dolarów

Największy na świecie państwowy fundusz majątkowy osiąga rekordowe zyski w wysokości 213 miliardów dolarów

Jest to następstwem rekordowej straty w wysokości 1,64 biliona koron za cały 2022 r., którą fundusz przypisał „wysoce nietypowym” warunkom rynkowym w tamtym czasie.

„Pomimo wysokiej inflacji i zawirowań geopolitycznych, giełda w 2023 r. była bardzo silna w porównaniu do słabego roku 2022” – stwierdził w oświadczeniu Nikolai Tangen, dyrektor generalny Norges Bank Investment Management.

„W szczególności spółki technologiczne radzą sobie bardzo dobrze” – dodał.

Norweski państwowy fundusz majątkowy Największy na świeciePowstała w latach 90. XX w. w celu inwestowania nadwyżek dochodów z krajowego sektora naftowo-gazowego. Do tej pory fundusz zainwestował pieniądze w ponad 8500 spółek w 70 krajach na całym świecie.

W zeszłym roku dział inwestycyjny Banku Norwegii Powiedział Zwrot z inwestycji kapitałowych wyniósł 21,3%, zwrot z inwestycji o stałym dochodzie 6,1%, natomiast zwrot z inwestycji w nieruchomości nienotowane na giełdzie wyniósł -12,4%.

Fundusz stwierdził, że niekorzystny rok dla jego nienotowanych na giełdzie inwestycji w nieruchomości wynikał z wysokich stóp procentowych i spadającego popytu.

Fundusz zwróci 3,7% z inwestycji w nienotowaną na giełdzie infrastrukturę energii odnawialnej w 2023 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Norges Bank Investment Management podał, że prawie 80% funduszu jest inwestowane w akcje, 27,1% w instrumenty o stałym dochodzie, 1,9% w nienotowane nieruchomości i 0,1% w nienotowaną infrastrukturę energii odnawialnej.

Zapytany na konferencji prasowej, jakie kwestie geopolityczne mogą mieć wpływ na akcje w 2024 r., Tangen z Norges Bank Investment Management odpowiedział: „Rzecz w tym, że obecnie w wielu miejscach są punkty geopolityczne”.

„Na jakie czynniki zatem powinniśmy zwrócić uwagę? Cóż, napięcie między Ameryką a Chinami ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i handel światowy. Fakt, że ludzie przeprowadzają się bliżej zagranicy i przenoszą produkcję bliżej domu, jest siłą inflacyjną, ” on kontynuował.

„Widzimy wpływ napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie poprzez dłuższe szlaki handlowe [and] Wysokie koszty wysyłki. To jest więc negatywne. Oczywiście najstraszniejsze sytuacje geopolityczne to te, o których nic nie wiesz i które jeszcze się nie wydarzyły.”

READ  Pasażer American Airlines opowiada szczegóły ewakuacji samolotu z powodu dymu w San Francisco