2 maja, 2024

Najważniejsze wydarzenia z maratonu bostońskiego: Evans Shebet powtarza tytuł mistrza;  Helen Aubry wygrywa swój debiut w Bostonie

Najważniejsze wydarzenia z maratonu bostońskiego: Evans Shebet powtarza tytuł mistrza; Helen Aubry wygrywa swój debiut w Bostonie

kredyt…Ian McClellan dla The New York Times

Maraton kobiet na dystansie 23 mil nadal był wyścigiem dla każdego, a pięciu biegaczy walczyło o miejsce na ostatnim etapie. Byli tak blisko, że Ababil Yeshanh upadł po skaleczeniu stopy innego biegacza.

Helen Obery, lat 33, z Kenii prowadziła tę grupę przez większość drogi, często biegając dookoła, aby zobaczyć, gdzie są jej rywale. W niektórych momentach na krótko pozostawała w tyle za paczką, ale ostatecznie odciągnęła paczkę, aby wygrać wyścig kobiet w 2 godziny, 21 minut, 38 sekund.

Obiri, która brała udział dopiero w swoim drugim maratonie, popisała się swoją szybkością na około pół mili do końca wyścigu, mocno machając rękami i zostawiając resztę grupy w tyle. Al-Abeery zajęła szóste miejsce w zeszłorocznym maratonie nowojorskim, jej jedynym innym biegu na tym dystansie. 19 marca wygrała półmaraton w Nowym Jorku.

Po tym wyścigu Obiri przeniosła się do Boulder w Kolorado ze swoim mężem Tomem Nyande i ich 7-letnią córką Tanyą, aby trenować. Al-Abeiri powiedziała, że ​​martwiła się wyścigami w Bostonie i nie była pewna, jak nadążyć za utalentowanym zawodnikiem.

„To dla mnie niespodzianka”, powiedziała Al-Abiry z uśmiechem, a jej córka stała obok niej. Al-Abeery powiedziała, że ​​motywuje ją córka, często zadając jej pytania typu: „Czy nie możesz być numerem jeden?”

„Więc staram się ich uszczęśliwić, ponieważ czasami nie chcę iść, ale coś mówi ci, żebyś próbował dalej walczyć. Więc walczyłem dalej” – powiedział Al-Abeery.

Etiopczyk Aman Bereso zajął drugie miejsce, a Izraelczyk Lunah Salpeter zajął trzecie miejsce.

READ  Eric Ten Hag zaryzykował kontuzję swoich zawodników Man United, zmuszając ich do przebiegnięcia 13,8 km w dzień wolny.

Yeshane, która w zeszłym roku zajęła drugie miejsce w tym wyścigu, podniosła się z upadku i chwilami wyglądała, jakby mogła wygrać, ale ostatecznie zblakła, zajmując czwarte miejsce.

Amerykanka Emma Bates, która była częścią grupy na Mile 23, nie mogła utrzymać tempa pod koniec wyścigu, zajmując piąte miejsce.