20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

przypisane mu…John McDougall/AFP – Getty Images

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydalił swojego ambasadora do Niemiec tydzień po tym, jak dyplomata udzielił wywiadu, w którym bronił spuścizny kolaborującego z nazistami przywódcy nacjonalistycznego z czasów II wojny światowej.

Andrei Melnik, ambasador Ukrainy w Berlinie od 2014 roku, był jedną z najbardziej znanych twarzy kwestii ukraińskiej w Niemczech i nigdy nie unikał ostrej krytyki tego, co wielu uważało za powolną reakcję Niemiec na rosyjską inwazję i często rozzłościło Ukraińcy. Elita polityczna kraju.

Ale w wywiadzie dla Jung & Nai, który został wyemitowany na YouTube 29 czerwca, Melnyk bronił pamięci Stepana Bandery, lidera skrajnie prawicowej organizacji ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. Grupa nacjonalistyczna, opowiadająca się za ideologią faszystowską, współpracowała z siłami niemieckimi podczas okupacji Ukrainy i pomagała niektórym z tych sił w masowych mordach Polaków i Żydów.

Pan Bandera nie był bezpośrednio zaangażowany w zabójstwa, ponieważ został schwytany na Ukrainie w 1941 roku i umieszczony przez nazistów w „honorowym areszcie” w obozie koncentracyjnym pod Berlinem za próbę ustanowienia niepodległej Ukrainy. Zamordowany przez sowieckich szpiegów w Monachium w 1959 roku, Bandera jest nadal szanowany przez część narodu ukraińskiego za swoje przywództwo w sprawie narodowej, szczególnie na Zachodzie, gdzie znajdują się pomniki Bandery i ulice nazwane jego imieniem.

Ale w Niemczech, które szczycą się zaangażowaniem w rozpoznawanie zbrodni nazistowskich i upamiętnianie ofiar Holokaustu, kwestionowanie tego rozdziału w historii jest czerwoną linią.

Pan Melnyk uniósł brwi już kilka lat temu w Niemczech, kiedy odwiedził grób pana Bandery w Monachium. Podczas konfrontacji z panem Melnykiem w wywiadzie z 29 czerwca na temat historii roli OUN w masakrach i antysemickich poglądów pana Bandery, powiedział, że nie ma dowodów na zarzuty, które są niepodważalne w środowisku akademickim.

READ  Chiny zmagają się z infekcją COVID po złagodzeniu kontroli

„To jest narracja, którą Rosjanie forsują do dziś i która ma poparcie również w Niemczech, Polsce i Izraelu” – powiedział.

Uwagi pana Melnika wywołały potępienie ze strony urzędników niemieckich, a także ambasady Izraela w Niemczech. Dwaj ministrowie w Polsce, jeden z najsilniejszych zwolenników Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji, również potępili te uwagi. To skłoniło Kijów do zdystansowania się od pana Melnika, twierdząc, że jego poglądy nie reprezentują stanowiska Ukrainy.

Pan Melnyk biegle posługuje się językiem niemieckim i był znany w Niemczech z entuzjastycznego poparcia dla dostarczenia większej ilości broni Ukrainie w celu obrony przed rosyjską inwazją. Nie stronił od barwnej krytyki, jak nazwanie kanclerza Olafa Schultza „przeklinającym wątrobę” za odłożenie wizyty w Kijowie na wiosnę. Niemieckie wyrażenie, luźno tłumaczone jako primadonna, rozgniewało większość niemieckiego establishmentu politycznego. Ale dzięki temu zyskał głodnych zwolenników w Niemczech, wśród tych sfrustrowanych słabym poparciem ich kraju.

Pomimo częstych kontrowersji wywoływanych przez wypowiedzi pana Melnika, postrzegano ją jako atut w zwróceniu uwagi na Ukrainę w kraju, w którym tendencje pacyfistyczne w ramach politycznego establishmentu doprowadziły do ​​niechęci do dostarczania broni.

Pan Zelensky ogłosił dymisję pana Melnika wraz z ambasadorami Indii, Czech, Norwegii i Węgier. Później Zełenski opisał zmianę jako rotację, która jest częścią normalnej praktyki dyplomatycznej.