24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mike Lynch, były brytyjski potentat technologiczny, staje przed sądem za oszukanie HP

Mike Lynch, były brytyjski potentat technologiczny, staje przed sądem za oszukanie HP

Każdego ranka w swoim domu w dzielnicy Pacific Heights w San Francisco mężczyzna nazywany kiedyś brytyjskim Billem Gatesem idzie do pracy.

Ten facet, Mike Lynch, kontaktuje się ze swoją firmą inwestycyjną Envoke Capital w sprawie jej ostatnich wyników. Rozmawia z badaczami z Cambridge w Anglii, których osobiście finansuje, na temat sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji do pomocy osobom z problemami ze słuchem. Otrzymuje aktualne informacje na temat dziedzictwa bydła Red Poll i innych zwierząt gospodarskich na swojej farmie w Suffolk we wschodniej Anglii.

Ostatecznie 58-letni Lynch zajął się swoim najważniejszym zadaniem: obroną przed 16 zarzutami o spisek i oszustwa. Jeśli zostanie skazany, grozi mu do 20 lat za kratkami.

Proces rozpoczyna się w poniedziałek w San Francisco, gdzie prokuratorzy federalni, którzy w maju dokonali ekstradycji pana Lyncha z Wielkiej Brytanii i osadzili go w areszcie domowym, oskarżyli byłego potentata technologicznego o oszukanie firmy Hewlett-Packard, gdy był… HP sprzedał swoją firmę programistyczną Autonomy za 11 miliardów dolarów W 2011.

W 2012 roku firma HP ogłosiła Odpis w wysokości 8,8 miliarda dolarów Za „poważne nieprawidłowości księgowe” obwinia Autonomię. Zaskoczeni inwestorzy nazwali to jednym z najgorszych przejęć w historii. Od tego czasu Lynch stoczył szereg skomplikowanych i nakładających się na siebie sporów prawnych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W 2022 roku londyński sędzia V Sprawa cywilna Ustaliła, że ​​Lynch i Susuvan Hossain, były dyrektor finansowy Autonomy, są odpowiedzialni za oszukanie HP. Sędzia stwierdził, że sprawa była „jedną z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych w historii angielskiego prawa”, a proces trwał ponad trzy miesiące, podczas których przedstawiono dziesiątki tysięcy dokumentów i ostatecznie orzeczenie trwało ponad trzy miesiące. 1000 stron.

Lynch kwestionuje roszczenia HP i planuje odwołać się od wyroku. Jego prawnicy nazwali to „studium przypadku wyrzutów sumienia kupującego” i wytykali kierownictwu HP niewłaściwe zarządzanie Autonomią. W zeszłym miesiącu odbyły się przesłuchania w celu ustalenia odszkodowania. HP zażądał około 4 miliardów dolarów, a pan Lynch twierdził, że nie jest nic winien.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po tym, jak S&P 500 odnotował największy jednodniowy wzrost od 2020 r.

Kłopoty prawne Lyncha przypominają także o upadku firmy Hewlett-Packard, niegdyś giganta amerykańskiego przemysłu technologicznego. Były gigant z Doliny Krzemowej rozpadł się i od dawna pozostaje w cieniu młodszych firm, takich jak Alphabet, Apple i Microsoft.

Jeśli chodzi o zbliżający się proces karny, perspektywy pana Lyncha nie wyglądają dobrze. Sędzia Charles Breyer z Północnego Okręgu Kalifornii odrzucił niektóre dowody, które prawnicy Lyncha próbowali przedstawić, a które – ich zdaniem – wskazywały, że HP źle zarządzał Autonomy po przejęciu firmy. Sędzia Breyer nadzorował także proces pana Husseina Został skazany w 2018 r Pod zarzutami podobnymi do tych, przed którymi stoi teraz Lynch. Pan Hussein został niedawno zwolniony z więzienia federalnego w Pensylwanii.

W zeszłym roku pan Lynch przegrał starania o uniknięcie ekstradycji pomimo nacisków ze strony rządu brytyjskiego, który zgodził się na przewiezienie go do Stanów Zjednoczonych jeszcze tego samego dnia, w którym zapadł wyrok przeciwko niemu w sprawie cywilnej z powództwa HP.

W zeszłym miesiącu pozwał Urząd ds. Poważnych Nadużyć Finansowych, brytyjski organ regulacyjny ds. papierów wartościowych, w związku z rozpatrywaniem przez niego wniosków o udostępnienie danych wysyłanych przez rząd USA. Ten pozew jest ostateczną próbą odroczenia amerykańskiego procesu karnego. Jest ustanowione Z wyprzedzeniem w tym miesiącu.

Pan Lynch nadal dysponuje znacznymi zasobami, aby bronić się na sali sądowej w San Francisco. „Mike Lynch ma pewność, że zostanie usprawiedliwiony, gdy w końcu będzie miał okazję opowiedzieć swoją historię ławie przysięgłych” – stwierdził w oświadczeniu Reed Weingarten, jeden z czołowych obrońców reprezentujących pana Lyncha w Stanach Zjednoczonych. . „Nie możemy się doczekać okazji, aby opowiedzieć historię Mike’a Lyncha i pozwolić mu zapomnieć o tym niefortunnym rozdziale”.

Od czasu ekstradycji Lynch żyje pod całodobowym nadzorem i pod nadzorem prywatnego ochroniarza wyznaczonego przez sąd, co stanowi poważny cios dla człowieka, który kiedyś był uważany za jednego z największych brytyjskich sukcesów technologicznych.

Urodzony w rodzinie robotniczej pod Londynem, w ramach stypendium uczęszczał do prywatnej szkoły i ukończył Cambridge, zanim w 1996 r. założył Autonomy. Firma pomagała klientom analizować nieustrukturyzowane informacje w celu odkrycia ukrytych spostrzeżeń na temat ich firm.

READ  Dow Jones zyskuje 1200 punktów w raporcie o inflacji: Dlaczego wzrost na rynku może mieć miejsce?

Do 2011 roku Autonomy stała się jedną z najbardziej znanych brytyjskich firm technologicznych, a jej siedziba w Cambridge nazywana jest czasami „Silicon Fen”.

„Z pewnością podniósł rangę technologii Cambridge” – powiedział Tony Quested, redaktor Business Weekly, magazynu poświęconego branży technologicznej z siedzibą w Cambridge. „W tamtym czasie nie było ich wielu”.

Pan Lynch stał się gwiazdą w brytyjskich kręgach technologicznych. Był członkiem Towarzystwa Królewskiego, jednego z najważniejszych towarzystw naukowych w kraju. doradca ówczesnego premiera Davida Camerona; Zasiadał w zarządzie BBC.

HP, kierowany przez Leo Apothekera, byłego szefa niemieckiego giganta oprogramowania SAP, wpadł na pomysł zakupu Autonomy, aby przekształcić się z dostawcy starszego sprzętu w firmę programistyczną generującą wyższą marżę. HP Zgodził się kupić autonomię W połowie 2011 roku było to o ok. 60 proc. więcej od wartości rynkowej.

Sytuacja szybko zrobiła się napięta.

Pan Apotheker opuścił stanowisko dyrektora generalnego miesiąc po ogłoszeniu transakcji, gdy inwestorzy i analitycy zbuntowali się przeciwko wysokiej cenie przejęcia Autonomy i planowi wydzielenia działu komputerów osobistych HP (który powstał w wyniku innego dużego przejęcia, Compaq. )

Zastąpiła go Meg Whitman, była prezes eBay, która zasiadała w zarządzie HP. W HP gwiazda Autonomy szybko przygasła w obliczu gwałtownego spadku sprzedaży. Lynch, który pokłócił się z panią Whitman, został zwolniony w maju 2012 roku.

Jeszcze w tym samym roku HP stwierdził, że został oszukany przez Autonomy, wprowadzony w błąd przez nieprawidłowości, w tym wygaśnięcia umów i wykorzystanie sprzedaży sprzętu do zwiększenia przychodów, zwłaszcza pod koniec kwartału. Umorzenie wielomiliardowego długu zapoczątkowało kłopoty prawne pana Lyncha, których kulminacją będzie kolejny długi i złożony proces w tym miesiącu.

Przez lata pan Lynch zaprzeczał, jakoby określił firmę jako pełną oszustw. On to ma Winić Pani Whitman, obecnie ambasador USA w Kenii, i inni członkowie kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy starli się z nim w związku z rozpadem samorządu. Jego prawnicy argumentowali w pozwie sądowym, że na przykład dyrektorzy HP wiedzieli o sprzedaży sprzętu i nie podnosili tego jako problemu.

READ  Rentowności obligacji skaczą, kontrakty terminowe na akcje rosną po tym, jak Powell powiedział, że Fed jest gotowy do bardziej agresywnego działania

Wskazali na wewnętrzne e-maile pokazujące zmieniające się obliczenia wartości Autonomii, która w pewnym momencie wyceniała ją na ponad 11 miliardów dolarów. Zauważyli również, że księgowi EY, globalnej firmy księgowo-doradczej znanej wcześniej jako Ernst & Young, która pracowała dla HP, nie wierzyli, że cena przejęcia Autonomy została zawyżona z powodu nieprawidłowości księgowych.

Amerykańscy prokuratorzy federalni stwierdzili w dokumentach sądowych, że Lynch, od dawna znany jako twardy szef, lubił być twardy i utrzymywać kontrolę. (W jednym z dokumentów prawnicy rządowi opisali wideo dotyczące sprzedaży poufnej w Autonomy, w którym przedstawiał się jako… Szef mafii, który zauważył, że nazwał sale konferencyjne imionami złoczyńców z filmów o Jamesie Bondzie.) Zeznania świadków obejmowały panią Whitman i Katherine Lesjak, byłą dyrektor finansową HP.

Prokuratorzy starali się przedstawić dziesiątki tysięcy dowodów oraz listę 44 świadków i szacują, że proces może potrwać do końca maja.

Stawką jest wolność i dziedzictwo pana Lyncha.

Starał się wzmocnić swoją reputację intelektualisty publicznego, udzielając wywiadów na tematy technologiczne, ale od czasu ekstradycji nie rzucał się w oczy. Jego ostatni artykuł ukazał się w kwietniu, kiedy zachęcał brytyjskich decydentów, aby właśnie to zrobili Inkubowanie startupów w obszarze sztucznej inteligencji.

Autonomy jest teraz częścią kanadyjskiej firmy programistycznej OpenText. Firma inwestycyjna pana Lyncha Invocation poczyniła już znaczne inwestycje w takie firmy jak firma Darktrace zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Ale kontakt z panem Lynchem może być ryzykowny. W grudniu akcjonariusze Darktrace odrzucili kandydaturę do zarządu zaproponowaną przez Invocation. I w firmie Depozyty finansoweDarktrace określił „kwestie niezależności” jako ryzyko „z punktu widzenia reputacji i prawa”.