22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

MFW ma ponure prognozy dla światowej gospodarki: „Bez korekty kursu już zmierzamy w stronę „zimnych lat 20.”.

MFW ma ponure prognozy dla światowej gospodarki: „Bez korekty kursu już zmierzamy w stronę „zimnych lat 20.”.

Oczekuje się, że silna aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i na rynkach wschodzących pomoże w tym roku przyspieszyć światowy wzrost gospodarczy o około 3%. Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego To mniej niż roczna średnia historyczna i sygnał ostrzegawczy przed możliwymi słabymi wynikami w latach 20. XXI wieku, stwierdził w czwartek.

„Bez korekty kursu zmierzamy już w stronę „zamrożonych lat 20.” – powolnej i rozczarowującej dekady” – stwierdziła Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca organizacji, ogłaszając perspektywy gospodarcze i długoterminowe.

Powiedziała, że ​​globalna aktywność gospodarcza jest słaba w porównaniu z poprzednimi pomiarami, a zadłużenie jest wysokie, co stwarza poważne wyzwania dla finansów publicznych w wielu częściach świata.

„Blizny po pandemii nadal są z nami. Powiedziała, że ​​straty w światowej produkcji od 2020 r. wynoszą około 3,3 biliona dolarów, a koszty spadają nieproporcjonalnie w przypadku krajów najbardziej bezbronnych.

Oczekiwana stopa wzrostu na poziomie nieco ponad 3% jest nieco wyższa niż prognoza z ubiegłego roku. Historyczna średnia wynosi 3,8%.

„Globalny wzrost jest nieznacznie silniejszy dzięki dużej aktywności w Stanach Zjednoczonych i kilku gospodarkach wschodzących” – stwierdziła Georgieva.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i druga agencja pożyczkowa, Bank Światowy, odbędą spotkanie Wiosenne spotkania Już za tydzień w Waszyngtonie, gdzie ministrowie finansów, bankierzy centralni i decydenci będą dyskutować o najpilniejszych kwestiach światowej gospodarki.

Coroczne spotkanie odbędzie się w czasie, gdy kilka konfliktów zagraża globalnej stabilności finansowej, w tym rosyjska inwazja na Ukrainę i wojna między Hamasem a Izraelem w Gazie.

Zapisz się na nowy cotygodniowy biuletyn Fortune CEO Europe, aby uzyskać wgląd w najważniejsze historie biznesowe w Europie. Zarejestruj się za darmo.
READ  Z powodu zmiany klimatu rachunki za ubezpieczenie domu w USA osiągną w 2024 r. 2500 dolarów rocznie, ale w obszarach najbardziej dotkniętych mogą osiągnąć 12 000 dolarów. Ile wyniesie to w Twoim stanie?