15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mężczyzna podpala Koran przed meczetem w Sztokholmie

Mężczyzna podpala Koran przed meczetem w Sztokholmie

Były tygodnie protestów po spaleniu Koranu przed ambasadą Turcji w Szwecji w styczniu (Shifaullah Kakar)

Mężczyzna podpalił strony Koranu przed głównym meczetem w Sztokholmie w środę, razem ze szwedzką policją, która zezwoliła na protest, twierdząc, że toczy się przeciwko niemu śledztwo w sprawie „podżegania przeciwko grupie etnicznej”.

Posunięcie to spotkało się również z krytyką Turcji, która zablokowała nierozpatrzoną ofertę Szwecji złożoną NATO.

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan potępił to jako „nikczemne”.

„Niedopuszczalne jest zezwalanie na te antyislamskie akty pod pretekstem wolności słowa” – napisał Fidan na Twitterze. Przymykanie oczu na takie rażące czyny oznacza współudział”.

Turcja blokuje kandydaturę tego kraju do NATO z powodu tego, co uważa za porażkę Sztokholmu w rozprawieniu się z grupami kurdyjskimi, które uważa za „terrorystów”, i została szczególnie oskarżona o spalenie kolejnego Koranu przed ambasadą w Sztokholmie w styczniu.

Spotkanie czołowych dyplomatów obu krajów zaplanowano na 6 lipca w kwaterze głównej NATO w Brukseli, a partnerzy z NATO naciskają Turcję, by dała zielone światło Szwecji do czasu szczytu, który odbędzie się na Litwie w dniach 11-12 lipca.

Sztokholmska policja stwierdziła w swojej pisemnej decyzji o wyrażeniu zgody na protest, że zagrożenia bezpieczeństwa związane z podpaleniem „nie miały charakteru, który mógłby uzasadniać, zgodnie z obowiązującym prawem, decyzję o odrzuceniu wniosku”.

37-letnia Sloane Momica, która kilka lat temu uciekła z Iraku do Szwecji, poprosiła policję o pozwolenie na spalenie islamskiej Biblii, „aby wyrazić moją opinię na temat Koranu”.

Przed protestem Momica powiedział agencji prasowej TT, że chce również podkreślić znaczenie wolności słowa.

„To jest demokracja. Zagrozi nam, jeśli powiedzą nam, że nie możemy tego zrobić” – powiedziała Momica.

Pod gęstą obecnością policji i około tuzina dysydentów krzyczących na niego po arabsku, Momica, ubrany w spodnie i beżową koszulę, przemawiał przez megafon do kilkudziesięciu osób.

READ  Litwa twierdzi, że obowiązują sankcje na towary przewożone do Kaliningradu

Reporterzy AFP na miejscu zdarzenia poinformowali, że nadepnął na Koran, włożył do niego paski bekonu, podpalił kilka stron przed wyłączeniem go i kopnął go jak piłkę nożną, machając szwedzkimi flagami.

– Otwarte śledztwo –

Policja otoczyła kordonem teren w parku sąsiadującym z meczetem, oddzielając Momikę i protestującego od tłumu.

Po południu policja stwierdziła w oświadczeniu, że protest nie spowodował „zakłócenia porządku”, ale dodała, że ​​wszczęto dochodzenie w sprawie „agitacji przeciwko grupie etnicznej”, ponieważ mężczyzna zdecydował się spalić Koran w pobliżu meczetu . .

Policja dodała, że ​​toczy się również śledztwo w związku z naruszeniem tymczasowego zakazu rozpalania ognia w związku z falą upałów.

32-letnia artystka Noa Imran ze Sztokholmu określiła protest jako „całkowicie szalony”.

„To tylko nienawiść przebrana za demokrację i wolność, a nią nie jest” – powiedziała agencji AFP kobieta, która powiedziała, że ​​jej matka jest muzułmanką.

Zezwolenie policji na protest wydano dwa tygodnie po tym, jak szwedzki sąd apelacyjny odrzucił decyzję policji o odmowie zezwolenia na dwie demonstracje w Sztokholmie, które miały obejmować spalenie Koranu.

W tamtym czasie policja powoływała się na obawy związane z bezpieczeństwem po styczniowych protestach, które doprowadziły do ​​tygodniowych demonstracji i wezwań do bojkotu szwedzkich towarów.

Podobne działania w przeszłości wywołały gwałtowne protesty i oburzenie w całym świecie muzułmańskim.

Policja, która w styczniu zezwoliła na protest, powiedziała, że ​​uczyniła Szwecję „celem ataków o wyższym priorytecie”, a następnie zablokowała dwie kolejne prośby o protest przeciwko spaleniu Koranu – jedną od Momiki, a drugą od organizacji.

Sąd apelacyjny orzekł w połowie czerwca, że ​​to policja była winna zakazu imprez, twierdząc, że względy bezpieczeństwa, na które powoływała się policja, nie były wystarczające, aby zakazać imprez.

– 'spalić’ –

Momica powiedział, że będzie próbował ponownie spalić Koran po tym, jak jego poprzednia prośba została zablokowana.

READ  Żaba w Indiach, z której wychodzi grzyb. Naukowcy nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego

„Chcę zaprotestować przed Wielkim Meczetem w Sztokholmie i chcę wyrazić swoją opinię na temat Koranu… Rozerwę Koran na strzępy i spalę” – napisał Momica w proteście złożonym do policja. Uzyskane przez AFP.

Rozmawiając z Aftonbladet w kwietniu, Momica – który uciekł do Szwecji z Iraku – powiedział, że jego intencją nie było sabotowanie szwedzkiej kandydatury do NATO i rozważał zaczekanie z zorganizowaniem protestu do czasu, gdy Szwecja przystąpi do sojuszu.

„Nie chcę szkodzić temu krajowi, który mnie przyjął i zachował moją godność” – powiedziała gazecie Momika.

Politycy w Skandynawii skrytykowali spalenie Koranu, ale zaciekle bronili prawa do wolności słowa.

nzg-jll-vk/lcm