25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mamut włochaty powraca.  Czy powinniśmy je jeść?

Mamut włochaty powraca. Czy powinniśmy je jeść?

aA jaka włochata bestia, której zegarek w końcu nadejdzie, chwieje się w kierunku narodzin laboratorium?

Około 3900 lat temu na kontynencie syberyjskim pojawił się ostatni znany mamut włochaty. Od tego czasu ludzie znają mamuty tylko z ich szczątków: porozrzucanych kości i niewielkiej liczby zamrożonych zwłok, z rozrzuconymi resztkami ich niegdyś kudłatego futra. Te szczątki od wieków wzbudzały naszą ciekawość – ciekawość, która pewnego dnia może zostać zaspokojona. Colossal Biosciences, startup z Teksasu, wykorzystuje inżynierię genetyczną w dążeniu do przywrócenia gatunków do życia.

„Mamut włochaty był opiekunem zdrowszej planety” – mówi firma. Używając ocalonego DNA mamuta, Colossal będzie modyfikować genetycznie słonie azjatyckie, najbliższych krewnych gatunku. Jeśli jej plany się powiedzą, za sześć lat wyprodukuje mistycznego olbrzyma – lub możliwie najbliższą replikę. W tym roku firma zebrała od inwestorów 75 milionów dolarów.

I tak, jakieś 3906 lat po tym, jak sądził, że zobaczył nasze plecy, mamut włochaty mógł rozpoznać ludzi – gatunek, który nigdy nie widział dużego ssaka, któremu nie podoba się pomysł jedzenia. Ich wyginięcie było nie tylko naszą odpowiedzialnością – koniec epoki lodowcowej radykalnie zmniejszył rozmiar ich potencjalnego siedliska – ale, jak twierdzą niektórzy paleontolodzy, prehistoria jest zaśmiecona ciałami megafauny, którą zjedliśmy do wyginięcia. Gigantyczne leniwce, gigantyczne pancerniki, straszne wilki… kto służył planeta Ziemia W tamtych czasach musieli trzymać się na palcach.

Biorąc pod uwagę oczywiste postępy w rekreacji mamuta, możemy również odpowiedzieć na oczywiste pytanie: czy powinniśmy je jeść? Colossal nie wspomniał o takiej możliwości, skupiając się natomiast na ekologicznych korzyściach z restytucji mamutów: ciężki chód zwierzęcia zagęszcza wieczną zmarzlinę, czyli warstwę trwale zamarzniętej gleby, żwiru i piasku pod powierzchnią ziemi, która zapobiega jej rozmrażaniu i uwalnianiu gazów cieplarnianych. „Jeśli uda się ożywić mamutowy ekosystem stepowy, może to pomóc w odwróceniu szybkiego ocieplenia klimatu i, co ważniejsze, w ochronie wiecznej zmarzliny arktycznej – jednego z największych na świecie złóż węgla” – mówi firma.

Można się jednak zastanawiać, czy ludzie byliby skłonni do delektowania się, tak jak robili to ich przodkowie. W pewnym momencie będziemy musieli zdecydować, czy my też chcemy jeść mamuty włochate – i rzeczywiście, jakie inne gatunki wybieramy do wskrzeszenia. Czy jesz?

READ  Czy nowe prawo fizyki może potwierdzić pogląd, że żyjemy w symulacji komputerowej?

Byłaby na to przygotowana, mówi Holly Whitelaw, dyrektor ds. odnawialnej żywności i rolnictwa. „Zjadłbym wszystko, co jest pielęgnowane holistycznie” – mówi Whitelaw. Mówi, że wędrujące zwierzęta mają dobre zdrowie gleby; Podczas wędrówki roznoszą nasiona i drobnoustroje. Im zdrowsza gleba Arktyki, tym więcej użytków zielonych podtrzymuje i tym więcej węgla z atmosfery. „To jak przywracanie wilków” — mówi Whitelaw. „Znowu otrzymujesz ten pełny poziom systemu, który działa lepiej”.


Byłoby wielką tragedią, gdybyśmy wepchnęli te majestatyczne osoby do naszych czasów po prostu po to, by je wykorzystać i wykorzystać dla własnej korzyści.

Victoria Heridge, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej i ekspert od mamutów włochatych, wezwała do ostrożności. Dr Heridge powiedział, że przy realizacji tego typu projektów środowiskowych telegraf„Przeprowadzasz eksperyment bioinżynieryjny, jeśli Twoim celem jest to [met], przyniesie zmiany w skali globalnej. Powstaje pytanie: kto manipuluje systemem klimatycznym planety? „

Rozmawiając z niezależnyDr Heridge wyraził dodatkowe obawy dotyczące pochodzenia tych mamutów. „Mam problem ze wszystkim, co dotyczy surogatów” – mówi. W słoniach azjatyckich będziesz nosić genetycznie zmodyfikowane nadzienie mamutów, narażając je na ogromny ból i ryzyko medyczne.

To zastrzeżenia do samego projektu, a nie pomysł zjedzenia mięsa mamuta na jego końcu. Dr Heridge uważa ten scenariusz za mało prawdopodobny, ale przedstawia hipotetyczny scenariusz, w którym można rozważyć spożywanie mięsa mamuta. Przewiń do przodu o 100 lat. Wyobraź sobie, że Syberia to nie bagno, jest miejsce, w którym mogą wędrować słonie włochate, nie brodząc w bagnie pełnym komarów. Załóżmy, że w tym momencie udaje im się wyhodować 20 000 słoni włochatych. Wędrują przez Banff, powodując spustoszenie, aby utrzymać tych mieszkańców, musieli przeprowadzać coroczny lincz. Czy odmówiłbym? Nie. Ale jest wiele zastrzeżeń.

READ  Naukowcy doszli do wniosku, że szczyty Plutona to lodowe wulkany Plutona

Whitelaw twierdzi, że mamuty wypasane na pastwiskach mają dobry stosunek tłuszczów omega:3 do omega:6, co czyni je dobrym wyborem żywieniowym. Mając to na uwadze, łatwo wyobrazić sobie entuzjastów Paleo dostarczających produkty na żądanie konsumentów. Jednak dr Heridge ponownie jest sceptyczny. „Pomysł, że można wrócić do tego staromodnego sposobu, jest naprawdę problematyczny” – mówi. „Istnieje naiwna idea, że ​​istnieje utracony Eden. Nasz pogląd na ten temat opiera się wyłącznie na myśleniu życzeniowym i stereotypach.”

kolacja dziś wieczorem? Mamut włochaty w filmie „Epoka lodowcowa: kurs kolizyjny” z 2016 roku

(walka o akcje)

Są inne sposoby spojrzenia na to pytanie. Myśliciele tacy jak Brian Tomasek, autor bloga Artykuły o zmniejszaniu cierpieniaargumentuje, że jeśli zamierzasz jeść zwierzęta, „ogólnie lepiej jest jeść większe zwierzęta, aby uzyskać więcej mięsa w przerażającym życiu i bolesnej śmierci. Na przykład krowa bydła produkuje ponad 100 razy więcej mięsa na zwierzę niż kurczaka, więc przejście od zjedzenia całego kurczaka na rzecz całej wołowiny zmniejszy liczbę zabijanych zwierząt gospodarskich o ponad 99 procent”.

Patrząc na kwestię jedzenia mamutów włochatych, Tomasek mówi: „Mamut włochaty waży około 10 razy więcej niż krowa, więc jedzenie mamutów zamiast młodych zwierząt jeszcze bardziej zmniejszy śmiertelność zwierząt”.

Powinniśmy też pomyśleć o tym, w jaki sposób zginął mamut. „To, czy śmierć z polowania jest lepsza czy gorsza od śmierci naturalnej na wolności, zależy od tego, ile czasu zajmie mamutowi śmierć po zastrzeleniu i jak bolesna jest aż do śmierci rana postrzałowa” – mówi Tomasek. Mówi, że dzikie jelenie mogą umrzeć w ciągu 30-60 minut po postrzeleniu ich w płuca lub serce. Ich mózgi to bardzo mały cel, chociaż w przypadku mamuta może to wyglądać inaczej.

Istnieje wiele konkurencyjnych rozważań. Chociaż odmładzanie muraw arktycznych może być korzystne dla klimatu, może również pociągać za sobą większą liczbę dzikich zwierząt. Tomasek uważa to za złą wiadomość. „Prawie wszystkie zwierzęta lądowe to bezkręgowce lub małe kręgowce, które produkują ogromną liczbę potomstwa, z których większość umiera boleśnie wkrótce po urodzeniu”.

READ  Po opóźnieniach huraganu Ian, Floryda widzi 3 starty w ciągu 3 dni

Myślę, że będzie jak wieprzowina

Silny sprzeciw wobec pomysłu pochodzi od Elisy Allen, wiceprezesa ds. programów PETA. Allen przekonuje, że powinniśmy skupić się na ochronie istniejących gatunków, których siedliska szybko zanikają, a nie na przywracaniu do życia gatunków, które już utraciły swoje siedliska: innych ich członków, kiedy nie musimy. Allen mówi, że „przyszłość mięsa przemysł tkwi w mięsie wytwarzanym w laboratorium lub drukowanym”. Trójwymiarowy”.

Gacy Reis-Anthes, współzałożyciel Sentience Institute, uważa, że ​​zastosowanie tej technologii do mamutów włochatych jest etycznie najlepsze dla ich polowań. „Jednym z najpilniejszych wyzwań stojących przed ludzkością w XXI wieku jest zakończenie nieetycznego i niezrównoważonego przemysłu hodowli przemysłowej” – mówi. „Mięso hodowlane jest jedną z najbardziej obiecujących alternatyw, więc jeśli mięso mamutów jest tym, co ekscytuje ludzi, jestem nim podekscytowany. Rozmnażanie i hodowanie żywych mamutów byłoby bardzo marnotrawstwem, jeśli możemy w zrównoważony sposób hodować tkankę mięsną w bioreaktorach ”.

Pozwoliłoby to uniknąć tego, co Anthes uważa za nieodłączny błąd polegający na zabiciu dla naszego szczęścia stworzenia, które potrafi myśleć i czuć. Interesuje się technologią, mówi, ale zapewnia, że ​​ważne jest, aby „utrzymać granice szacunku i integralności cielesnej istot żywych. Jedną z najbardziej owocnych granic jest prawo do nieposiadania i wykorzystywania dla dobra innych. Odnosi się to do ludzi, ale coraz częściej realizuje to dla zwierząt i jest podstawowym filarem odpowiedzialnego zarządzania innymi stworzeniami.

„To byłaby wielka tragedia, gdybyśmy w epoce lodowcowej dotarli do naszego technologicznego ramienia i sprawili, że te majestatyczne osoby naszych czasów tylko po to, by ich używały i eksploatowały dla naszych własnych korzyści”.

Dla naszych przodków, którzy budowali budynki z kości mamuta, połowa z nich nie stanowiła problemu. Ale wyobraźmy sobie danie na bazie mamuta, pochodzące nie z polowania, ale z bioreaktora. Jak będzie smakować? Whitelaw domyśla się. „Myślę, że będzie trochę jak wieprzowina. Będziesz musiał długo i powoli gotować, aby zredukować tłuszcz, aby to zrobić. A może możesz sprawić, że będzie smaczny i chrupiący.”

Zadbaj jednak o to futro.