28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fabryka, która buduje statki kosmiczne do misji na Księżyc w nowiu

Fabryka, która buduje statki kosmiczne do misji na Księżyc w nowiu

„Tak, widać, że wiele przewodów i rurek jest już zintegrowanych” — mówi Witt. „W tej chwili powiedziałbym, że jest ukończony w około 70%. Brakuje dużych części – takich jak zaawansowany sprzęt elektroniczny i czołgi. Dlatego nie wygląda tak dobrze, jeśli porównasz go z innymi kompilacjami”.

To nie jest zaskakujące. „Na jednostkę przypada 22 000 części. Wygląda na to, że jest już pełna, ale ilość części, które nadejdą, jest niesamowita”.

Każdy moduł ESM ma 4 metry szerokości, 4 metry wysokości, jego ukończenie zajmie 16 miesięcy, a po wystrzeleniu waży około 13 ton. ESM-1 odbył już pomyślny lot. Został wystrzelony 16 listopada 2022 r. w ramach misji Artemis I i wyniósł bezzałogową kapsułę Orion na orbitę księżycową podczas 25-dniowej misji powrotnej.

Może Ci się spodobać:

Inauguracyjny ESM wykorzystał cztery 7-metrowe (24-stopowe) skrzydła, z których każde składa się z trzech paneli słonecznych, aby pomóc w napędzaniu kapsuły Orion bez załogi podczas 25-dniowej misji powrotnej na orbitę Księżyca. Pozostałe moduły ESM znajdują się na linii produkcyjnej, na różnych etapach realizacji i mają zapewnić astronautom napęd, energię elektryczną i podtrzymywanie życia.

„To jak fabryka i z tego jesteśmy dumni” — mówi Ralph Zimmermann, kierownik projektu Orion ESM w firmie Airbus. „W tej chwili mamy zakontraktowane sześć ESM. Pierwszy wleciał. Drugi został dostarczony do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego (KSC) i jest w fazie testów i zostanie poddany dalszej integracji z modułem załogowym. A potem jest numer trzy, cztery i pięć, które można zobaczyć tutaj w czystym pokoju w różnych stanach integracji”.

ESM-4 jest na bardziej zaawansowanym etapie niż ESM-5, który jest obecnie integrowany z komponentami wewnętrznymi, takimi jak podsystemy mechaniczne i elektryczne. ESM-3 zostanie dostarczony do NASA z lotniska w pobliżu obiektu w październiku, gdzie zostanie zintegrowany z panelami słonecznymi, połączony z modułem załogowym Oriona i gotowy do wystrzelenia w 2025 roku.

READ  Nowe odkrycie ujawnia przyczynę różnych kolorów Urana i Neptuna