26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wniosek budżetowy NASA obejmuje plany „Kosmicznego holownika” dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wniosek budżetowy NASA obejmuje plany „Kosmicznego holownika” dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA nadal koncentruje się na Program księżycowy Artemidyże to Księżyc do Marsa Cele, utrzymanie a Będąc na niskiej orbicie okołoziemskiej W ramach proponowanego budżetu agencji na 2024 r. Agencja kosmiczna ma również nową pozycję na swojej corocznej liście życzeń: holownik kosmiczny do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec jej życia.

W poniedziałek NASA wyjaśniła swój budżet na 2024 r., który był wydany W zeszłym tygodniu podał więcej szczegółów na temat tego, gdzie idą te pieniądze. Prezydent Joe Biden stara się o budżet w wysokości 27,2 miliarda dolarów w przyszłym roku dla agencji kosmicznej, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do ubiegłego roku i więcej funduszy na przyszłe misje NASA na Księżyc.

Podczas rozmowy z dziennikarzami dyrektor finansowy NASA Margaret Vaux Schhaus podkreśliła kluczowe priorytety budżetu, takie jak obecność na Księżycu i wokół niego, opracowanie nowego planu zejścia z orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz uwolnienie próbek z powierzchni Marsa. Już w 2030 r.

Proponowany przez NASA budżet obejmuje 180 milionów dolarów na rozwinięcie możliwości deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca 2030 roku. Jeśli budżet zostanie zatwierdzony, program kosmiczny wymagałby sektor prywatny, aby wymyślić koncepcję holownika kosmicznego, który obniży orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby mogła ona ponownie wejść i spalić ziemską atmosferę. NASA wcześniej proponowała użycie rosyjskiego statku kosmicznego Progress do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Wygląda na to, że ta opcja jest nadal na stole.

Nasz obecny model jest nadal w użyciu [the Russian spacecraft] Nadal pracujemy z naszymi rosyjskimi odpowiednikami nad tym, jak bezpiecznie deorbitować pojazdami Progress”. Kathy Lueders, zastępca administratora NASA ds. operacji kosmicznych, powiedziała mi podczas tego Połączenie. „Ale my również rozwijamy ten U.S. Zdolność jako sposób na uzyskanie redundancji i zdolność do lepszego wspomagania namierzania pojazdu i bezpiecznego powrotu pojazdu”.

Lueders szacuje, że całkowity koszt holownika kosmicznego wyniesie około 1 miliarda dolarów, z czego 180 milionów dolarów będzie wymaganych, aby agencja kosmiczna mogła rozpocząć projekt w przyszłym roku.

Jednak program Artemis NASA znajduje się na szczycie listy misji agencji kosmicznej, pobierając 8,1 miliarda dolarów z budżetu (wzrost z 7,5 miliarda dolarów w zeszłym roku). Plan nadal pozwala NASA na lądowanie ludzi na Księżycu już w 2025 roku i rozpoczęcie budowy Księżycowa Bramaplacówkę orbitującą wokół Księżyca, która będzie domem dla astronautów i badań naukowych.

We wniosku budżetowym przeznaczono by na ten cel 2,5 miliarda dolarów SpSystem wyrzutni rakiet (SLS)który został wykorzystany do uruchomienia misji Artemis 1 w listopadzie 2022 r., „aby skupić się na pomyślnym zakończeniu misji Artemis 2, „I poczynić niezbędne przygotowania do Artemidy 3 i 4, które obejmują ulepszoną konfigurację górnego stopnia i inne ulepszenia” – powiedział Schhaus podczas rozmowy.

NASA chce też dalszego rozwoju Jego program Moon to Mars, proponowany pomysł wykorzystania Księżyca jako testu na ewentualne lądowanie ludzi na Marsie. „Chcę wyjaśnić, że nasze cele od Księżyca do Marsa obejmują stałe tempo nauk podstawowych i stosowanych, nauk księżycowych i planetarnych, fizyki, nauk fizycznych i biologii człowieka” – powiedział Schhaus. „Obejmuje to również prowadzenie badań naukowych i gromadzenie danych poprzez instrumentalną eksplorację Marsa”.

Realizując ten sam cel, NASA również skupia się na swoim celu Misja powrotu próbki z Marsa Aby przywrócić próbki skał, które są obecnie przechowywane przez łazik Perseverance na Marsie. Przyszła misja jest przeznaczona na 949 milionów dolarów na wystrzelenie próbek z powierzchni Marsa już w 2030 roku, w porównaniu z 800 milionami dolarów pierwotnie przeznaczonymi na misję rok wcześniej.

READ  Naukowcy odkryli starożytny kawałek skorupy ziemskiej, mający 4 miliardy lat pod Australią Zachodnią

Misja Mars Sample Return NASA ma część Z całkowitych funduszy na naukę, które wynoszą 8,26 miliarda dolarów w budżecie na 2024 r. Niektóre misje wyróżnione w ramach budżetu obejmują Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, Teleskop Rzymski Nancy Grace (wystrzelenie planowane na 2027 r.), Europa Clipper misja badania księżyca Jowisza (planowana na 2024 r.) oraz misja ExoMars.

ExoMars, będący efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i jej rosyjskiego odpowiednika, miał zostać wystrzelony w tym roku, ale Misja miała niefortunne opóźnienie Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Europejska Agencja Kosmiczna zerwała stosunki z Rosją, a NASA może pomóc w uruchomieniu statku do 2028 roku.

W oparciu o budżet na 2024 r. NASA chce utrzymać obecność na niskiej orbicie okołoziemskiej (przynajmniej do 2030 r.), ustanowić obecność na Księżycu i wokół niego oraz sprowadzić ludzi na Marsa w najbliższej przyszłości. Proponowany budżet wydaje się być przypieczętowaniem ambitnych planów agencji kosmicznej. Mamy nadzieję, że Kongres widzi to w ten sam sposób.

więcej: NASA wkrótce ujawni, kto poleci na Księżyc w ramach misji Artemis 2

Aby uzyskać więcej lotów kosmicznych w swoim życiu, bądź na bieżąco Świergot i dodane do zakładek loty kosmiczne dla Gizmodo strona.