20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Małe łodzie: Francja dostanie więcej pieniędzy, mówi James Cleverly

Małe łodzie: Francja dostanie więcej pieniędzy, mówi James Cleverly

  • Napisane przez Chrisa Masona i Kate Whannell
  • wiadomości BBC

Minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział przed szczytem anglo-francuskim, że Francja otrzyma więcej pieniędzy, aby uniemożliwić małym łodziom przepływanie przez kanał La Manche.

Cleverly udał się do Paryża z premierem Rishi Sunakiem, aby spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Na porządku dziennym będą przeprawy dla małych łodzi, podobnie jak konflikt na Ukrainie.

Oczekuje się, że nie zostanie osiągnięte żadne porozumienie w sprawie powrotu migrantów, którzy docierają do Wielkiej Brytanii do Francji.

Jednak zapytany, czy Wielka Brytania planuje przekazać Francji więcej pieniędzy, aby pomóc w nadzorowaniu francuskich plaż – gdzie odpływa większość małych łodzi – pan Cleverley powiedział: „To będzie kosztować, to kosztuje”.

W rozmowie z BBC Breakfast powiedział, że oba kraje będą dyskutować o tym, jak sfinansować wspólne wysiłki, ale nie będą spekulować na temat wyniku tych rozmów.

Czasy Zostało to zgłoszone Wielka Brytania przekaże Francji ponad 200 milionów funtów szterlingów w ciągu trzech lat.

W zeszłym roku Wielka Brytania zgodziła się płacić Francji 63 miliony funtów rocznie za zwiększenie monitorowania francuskich plaż.

Rząd brytyjski uważał, że pieniądze wysłane do Francji na wzmocnienie patroli zostały dobrze wydane i chciał pójść dalej.

Ale zarówno Londyn, jak i Paryż przyznają, że nie będzie porozumienia, ponieważ Francja przyjmuje z powrotem migrantów, którzy dotarli do Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że francuski rząd opowiada się za umową między Wielką Brytanią a UE, co jest frustrujące dla brytyjskich dyplomatów, którzy chcieliby przyspieszyć działania.

„Chcemy umowy o powrotach między UE a Wielką Brytanią i będziemy ją forsować” – powiedział rzecznik premiera.

„W tym momencie, z powodu brexitu, nie ma umowy o readmisji między Francją a Wielką Brytanią” – powiedziało francuskie źródło rządowe.

Partia Pracy stwierdziła, że ​​brak nowego porozumienia w sprawie powrotu migrantów do Francji „nie powiódł się”.

Uważa się, że pan Sunak i pan Macron spotkają się na około pół godziny.

Minister spraw wewnętrznych Soella Braverman i minister środowiska Therese Coffey również dołączą do premiera w podróży.

Zgodnie z planami każdy, kto wjechał do kraju nielegalnie, nie tylko zostałby wydalony z Wielkiej Brytanii w ciągu 28 dni, ale także miałby zakaz powrotu lub ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie w przyszłości.

Ci, którzy docierają do wybrzeży Wielkiej Brytanii, są albo repatriowani, albo do innego „bezpiecznego kraju trzeciego”, takiego jak Rwanda.

podpis pod zdjęciem,

Grupa imigrantów zostaje przywieziona do Dungeness w hrabstwie Kent po uratowaniu ich przez RNLI

Rząd brytyjski uważa, że ​​stosunki z jego odpowiednikami w Paryżu w tej kwestii znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ale pragnienie Downing Street, by „uczynić trasę małą łodzią przez kanał La Manche nieopłacalną” jest śmiałą ambicją – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że liczby świadczące o czymś przeciwnym wciąż rosną.

Jak dotąd w tym roku na małych łodziach przybyło około 3000 osób, ale oba rządy twierdzą, że ich wspólne działania uniemożliwiły wejście na pokład podobnej liczbie.

Ogłoszenie ma pogłębić współpracę w tej sprawie, a nie wielki przełom.

Pan Sunak powiedział: „Od walki z plagą nielegalnej imigracji po pobudzanie inwestycji w gospodarki innych krajów, praca, którą wykonujemy razem, poprawia życie wszystkich w naszych krajach.

Ponadto Wielka Brytania i Francja również odgrywają odrębną rolę jako orędownicy bezpieczeństwa europejskiego i światowego.

Brexit był kamieniem węgielnym relacji między Wielką Brytanią a Francją w ostatnich latach.

Londyn i Paryż chętnie podkreślają swoją bliskość w wielu innych kwestiach, między innymi w sprawie Ukrainy.

Premier i prezydent zorganizują w piątek po południu konferencję prasową i wydadzą wspólne oświadczenie.

To miesiąc szczególnie intensywnej aktywności między dwoma krajami – za kilka tygodni król Karol i królowa małżonka będą we Francji.

W przyszłym roku przypada 120. rocznica powstania Entente Cordiale, która zakończyła wielowiekową rywalizację obu krajów.