29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Ukraina staje się coraz silniejsza” – aktualizacja wojny na Ukrainie z 17 listopada (edycja europejska)

„Ukraina staje się coraz silniejsza” – aktualizacja wojny na Ukrainie z 17 listopada (edycja europejska)

streszczenie:

  • Zełenski ocenia, że ​​wróg ma mniej rakiet niż w zeszłym roku i że ukraińska obrona powietrzna uległa poprawie
  • W wyniku zamachu bombowego na miasto Chersoń zginęły trzy osoby, a kilka innych zostało rannych
  • Potwierdziły się niewielkie zdobycze rosyjskie na północ od Awdijiwki
  • AFU zdobywa wzdłuż granicy doniecko-zaporoskiej
  • Wielka Brytania twierdzi, że Moskwa poniosłaby ciężkie straty w wyniku ataku na fabrykę Awdijiwki
  • Departament Skarbu USA nakłada nowe sankcje na rosyjskie przedsiębiorstwa zajmujące się transportem ropy naftowej i polityków na Bałkanach
  • Unia Europejska wydaje się gotowa zakazać sprzedaży maszyn precyzyjnych do Rosji

Artyleria z lewego brzegu Dniepru zabija i rani kolejnych cywilów oraz odcina prąd

Dzień po tym, jak w wyniku rosyjskich nalotów na obwody południowe zginęły cztery osoby, w czwartek w Chersoniu zginęło trzech kolejnych cywilów, po tym jak miasto zostało poddane rosyjskim bombardowaniom z lewego brzegu Dniepru.

Gubernator regionu Oleksandr Prokudin powiedział, że w czwartek rano pociski moździerzowe trafiły w cele cywilne, w tym co najmniej jeden budynek mieszkalny w Chersoniu, zabijając 68-letniego mężczyznę i 75-letnią kobietę.

Późnym popołudniem na miasto spadła rosyjska artyleria BiełozerkaOkoło ośmiu kilometrów na zachód od Chersoń, zabijając jedną osobę i raniąc wiele innych, z których sześć trafiło do szpitala, w tym nastolatek. W rezultacie obszar ten również stracił moc.

„Jesteśmy lepsi niż w zeszłym roku” w zakresie obrony powietrznej, powiedział dziennikarzom prezydent

Podczas czwartkowego spotkania z prasą prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosja gromadzi rakiety przeznaczone do zimowych ataków na infrastrukturę, ale Ukraina jest lepiej niż w zeszłym roku wyposażona do przeciwstawienia się oczekiwanemu atakowi.

READ  Protesty we Francji po podwojeniu emerytur przez Macrona

„Moja ocena jest taka, że ​​się kumuluje [missiles]Ale nie mają tak wielu rakiet w porównaniu do tego, co mieli wcześniej. Agencja prasowa Francji Cytowano wypowiedź prezydenta.

Po atakach powietrznych zeszłej zimy na krajową sieć energetyczną, które pozostawiły miliony bez prądu i ciepła, Kijów zintensyfikował kampanię mającą na celu pozyskanie większej liczby rakiet ziemia-powietrze i innych systemów obronnych do przechwytywania nadlatujących rakiet i dronów.

„Jeśli chodzi o obronę powietrzną, jesteśmy lepsi niż zeszłej zimy” – powiedział Zełenski, dodając, że w terenie wzrosło obecnie przygotowanie na przerwy w dostawie prądu, zapewniono większą liczbę schronów i stacji ładowania dla osób doświadczających przerw w dostawie prądu w domu. „Zima będzie trudna, ale nie gorsza niż w zeszłym roku”.

Więcej na ten temat

Zełenski z Ukrainy mówi, że spotkanie Bidena i Xi jest dla nas „dobre”

Zełenski powiedział, że nie jest w stanie potwierdzić, czy Biden i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie, ale powiedział reporterom, że trwająca prawie dwa lata rosyjska inwazja została „w jakiś sposób podjęta”.

Prezydent przyznał, że w ukraińskiej obronie przeciwlotniczej nadal występują luki, zwłaszcza wokół silnie bombardowanych obszarów Charkowa. Donieck i regiony zaporoskie, Agencja prasowa Francji wspomniany.

Tymczasem na planecie Elona Muska Zełenski jest „rzeźnikiem”.

Miliarder technologiczny i miłośnik podróży kosmicznych Elona MuskaZełenski, który zajmuje się także prawicową krytyką polityczną, powiedział w tym tygodniu w wywiadzie, że Zełenski „przez długi czas żył w świecie rzeźnika”:

Operacje: Avdiivka

Według Instytutu Studiów Wojennych (ISW) siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Awdijówki i odniosły potwierdzone zyski, choć dokładna data tego natarcia nie jest znana. Materiał filmowy z geolokalizacji został opublikowany w czwartek Wskazuje, że siły moskiewskie posunęły się nieznacznie na północ od słynnego Awdijewka Koksownia na północny zachód od miasta.

Rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły rosyjskie zajęły kilka terenów w pobliżu zakładów Awdijiwka i pobliskiej hałdy Terekon oraz że Stepow (8 km/5 mil na północny zachód od Avdiivki) jest obecnie sporną „szarą strefą”.

Inni blogerzy kremlowscy stwierdzili w czwartek, że siły rosyjskie również poczyniły postępy na północnym zachodzie kraju Krasnohorivka (5 km / 3 mile na północ od Avdiivki) w kierunku Berdyci (5 kilometrów / 3 mile na północny zachód od Avdiivki).

Operacje: granica Donieck-Zaporoże

ISW poinformowało również, że siły ukraińskie rozpoczęły w czwartek ataki wzdłuż regionalnej granicy Donieck-Zaporoże i poczyniły potwierdzone postępy, ale znowu dokładny czas tych zdobyczy jest niejasny.

Opublikowany w czwartek materiał z geolokalizacji pokazuje siły ukraińskie odpierające rosyjskie ataki na zachodzie Nowodontski (12 kilometrów / 8 mil na południowy wschód Wielka Nowosełka) i potwierdzenie, że siły kijowskie odzyskały część lokalnych stanowisk.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony spodziewa się ciężkich strat rosyjskich

Aktualizacja na Twitterze brytyjskiego Ministerstwa Obrony przewidywała, że ​​siły rosyjskie poniosą „znaczące” straty w bitwie o zakłady koksownicze i chemiczne Awdijiwki.

Miejska fabryka i hałda od miesięcy są przedmiotem intensywnych walk, podczas których siły rosyjskie próbują otoczyć ważną strategiczną twierdzę położoną 12 kilometrów (8 mil) od okupowanego miasta Kosowo. Donieck.

Brytyjskie ministerstwo określiło rosyjskie manewry taktyczne mające na celu otoczenie miasta jako przejaw „ruchu okrążającego”. Ministerstwo stwierdziło, że w ostatnich dniach siły rosyjskie poczyniły już postępy na północnych przedmieściach, ale ominięcie koksowni byłoby bardzo trudne.

„Obiekt przemysłowy zapewnia Ukrainie lokalną przewagę obronną, a siły rosyjskie prawdopodobnie poniosłyby znaczne straty kadrowe, gdyby próbowały zaatakować obiekt” – czytamy w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone uderzają sankcjami w osoby uchylające się od ograniczenia cen ropy naftowej i wspieranych przez Rosję działaczy w Europie

Associated Press podała, że ​​w czwartek Departament Skarbu USA rozprawił się z grupami naruszającymi pułapy cenowe na rosyjską transportowaną ropę oraz ze wspieranymi przez Kreml sprzedawcami ulicznymi na Bałkanach.

Departament Kontroli Aktywów Zagranicznych nałożył sankcje na trzy firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także osiem osób i sześć podmiotów w kilku krajach bałkańskich.

Firmy zajmujące się transportem ropy naftowej korzystają z usług amerykańskich dostawców rosyjskiej ropy po cenie wyższej niż światowa cena 60 dolarów za baryłkę, co ma na celu ograniczenie dochodów Moskwy z finansowania jej inwazji na Ukrainę.

Grupa osób na Bałkanach – z Macedonii Północnej, Czarnogóry, Bośni i innych krajów – została ukarana za korupcję i próby uniemożliwienia tamtejszym rządom przyłączenia się do organizacji zachodnich.

Opisywano ich jako lokalnych polityków i przywódców mafii, finansowanych przez Moskwę, którzy „wykorzystaliby kluczową władzę sądowniczą, aby ułatwić [Russia’s] „Agresywne, destabilizujące działania”.

Unia Europejska prawdopodobnie zablokuje dostawy maszyn używanych do produkcji broni do Rosji

Bloomberg News poinformował w tym tygodniu, że Unia Europejska wydaje się gotowa zakazać eksportu precyzyjnych maszyn i części, które Rosja ma wykorzystywać do produkcji broni i amunicji. Podobno wykorzystuje się je także w silnikach dronów i innych produktach podwójnego zastosowania.

Jeśli rozwiązanie to zostanie uchwalone, będzie to dwunasta runda sankcji nałożonych przez Unię Europejską mających na celu stłumienie rosyjskich dostaw sprzętu wojskowego.

Johna Morettiego