26 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Losowanie Copa America 2024: Stany Zjednoczone zmierzą się z Urugwajem, a Argentyna może zmierzyć się z Kanadą

Losowanie Copa America 2024: Stany Zjednoczone zmierzą się z Urugwajem, a Argentyna może zmierzyć się z Kanadą

Losowanie fazy grupowej Copa America 2024 odbyło się w czwartek w Miami, a Stany Zjednoczone – gospodarze turnieju – miały zmierzyć się w grupie C z Urugwajem, Panamą i Boliwią. Turniej odbędzie się w dniach 20 czerwca–14 lipca 2024 r. Będzie rozgrywany w 10 stanach.

Argentyna Lionela Messiego dołącza do Peru, Chile, Kanady lub Trynidadu i Tobago (w zależności od tego, która drużyna się zakwalifikuje) w grupie A.

Druga grupa to Meksyk, Ekwador, Wenezuela i Jamajka. Grupa D obejmuje Brazylię, Kolumbię, Paragwaj, Kostarykę lub Honduras (w zależności od kwalifikującej się drużyny).

Dwa mecze kwalifikacyjne w fazie play-off, w których zmierzą się Kanada z Trynidadem i Tobago oraz Kostaryka z Hondurasem, zostaną rozegrane 23 marca na stadionie Toyota we Frisco w Teksasie.

Dziesięć krajów członkowskich Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej (CONMEBOL) nie musiało przechodzić procesu kwalifikacyjnego do turnieju. Jednak Konfederacja Związku Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF) musiała zarezerwować sobie miejsce. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone, Jamajka, Meksyk i Panama potwierdziły swoje miejsca w turnieju.

Jaki jest format Copa America 2024?

Zespoły w każdej czteroosobowej grupie zagrają ze sobą raz.

Dwie najlepsze drużyny z tych grup kwalifikują się do ćwierćfinału, gdzie zwycięzca każdej grupy zmierzy się z wicemistrzem. Czterej zwycięzcy tych meczów awansują do półfinałów, a zwycięzcy dwóch meczów półfinałowych spotkają się w finale 14 lipca na stadionie Hard Rock w Miami.

W fazie grupowej dozwolone są remisy, gdyż wynik po 90 minutach (plus doliczony czas gry) będzie ostateczny. W fazie pucharowej mecze wylosowane po 90 minutach zostaną objęte 30-minutową dogrywką. Jeśli po 30 minutach dogrywki wynik nadal będzie remisowy, w celu wyłonienia zwycięskiej drużyny zostaną przeprowadzone rzuty karne.

Trzy z ostatnich siedmiu finałów Copa America zostały rozstrzygnięte w rzutach karnych.

Główne wątki w fazie grupowej

Konfrontacja Stanów Zjednoczonych i Urugwaju w Arrowhead 1 lipca będzie ostatecznym sprawdzianem dla sił Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jak wypadną przeciwko ulubionej drużynie Copa America? Czy sprawią kłopoty gigantom CONMEBOL na stadionie Arrowhead, jednym z najbardziej hałaśliwych stadionów na świecie, na kilka dni przed 4 lipca?

Następnie 25 czerwca na stadionie MetLife odbędzie się mecz Argentyny z Chile i będzie to poetycki rewanż pomiędzy dwoma rywalami Copa America. Ostatnim razem, gdy te dwie drużyny grały tutaj, Messi wycofał się z reprezentacji po przegranej z Chile drugi rok z rzędu. Ten mecz może dać Messiemu krótką historię, która zamknie jeden z najmniej lubianych rozdziałów w jego karierze. — Melanie Ansidi, pisarka piłkarska

Wymagana lektura

(Zdjęcie: Eva Marie Ozcategui/Getty Images)