30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Lodowiec Doomsday” szybko się topi.  Naukowcy mają teraz dowody na to, kiedy to się zaczęło i dlaczego

„Lodowiec Doomsday” szybko się topi. Naukowcy mają teraz dowody na to, kiedy to się zaczęło i dlaczegoCNN

Naukowcy cofnęli się w czasie, aby zrekonstruować przeszłe życie lodowca Doomsday na Antarktydzie, zwanego „lodowcem Doomsday”, ponieważ zawiera… Załamanie mogłoby spowodować katastrofalny wzrost poziomu mórz. Jak wynika z nowego badania, które dostarcza alarmującego spojrzenia na przyszłe topnienie lodu, odkryli, że zaczął on szybko się cofać w latach czterdziestych XX wieku.

Lodowiec Thwaites na Antarktydzie Zachodniej jest najszerszy na świecie i ma mniej więcej wielkość Florydy. Naukowcy wiedzieli, że tak Lód znikał w coraz szybszym tempie Od lat 70. XX wieku, ale ponieważ dane satelitarne obejmują zaledwie kilka dekad wstecz, nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczęło się wielkie topnienie.

Wyniki badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences wskazują, że istnieje odpowiedź na to pytanie.

Analizując rdzenie osadów morskich wydobyte spod dna oceanu, naukowcy odkryli, że lodowiec zaczął się znacznie cofać w latach czterdziestych XX wieku, prawdopodobnie z powodu bardzo silnych sił. Wydarzenie El Niño – Naturalne wahania klimatu zwykle prowadzą do globalnego ocieplenia uderzenie.

Według raportu od tego czasu lodowiec nie był w stanie się zregenerować, co może odzwierciedlać rosnący wpływ globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka.

To, co stanie się z Thwaitesem, będzie miało globalne reperkusje. Lodowiec już wnosi 4% udziału Poziom mórz podnosi się, ponieważ co roku do oceanu zrzucane są miliardy ton lodu. Jego całkowite upadek może podnieść poziom mórz o ponad dwie stopy.

Odgrywają jednak także istotną rolę w stabilizacji pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej, działając jak korek powstrzymujący rozległą przestrzeń lodową poza nią. Zapadnięcie się Thwaites podważyłoby stabilność pokrywy lodowej, która zawiera wystarczającą ilość wody, aby podnieść poziom mórz Co najmniej 10 stóppowodując katastrofalne globalne powodzie.

READ  Starożytne ślady stóp w Nowym Meksyku zmieniają harmonogram wczesnej obecności człowieka w Ameryce Północnej

Joshua Stevens/Obserwatorium Ziemi NASA/USGS

Zdjęcie z 2017 roku pokazuje nową górę lodową, która oderwała się od lodowca Pine Island, jednego z głównych wylotów lodu z pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej wpada do oceanu.

Wyniki badania pokrywają się z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi pobliskiego lodowca Pine Island, jednego z największych strumieni lodowych na Antarktydzie, który, jak odkryli naukowcy, zaczął gwałtownie cofać się w latach czterdziestych XX wieku.

To sprawia, że ​​badania są ważne, stwierdziła Julia Wilner, adiunkt geologii na Uniwersytecie w Houston i jedna z autorek badania. Powiedziała CNN, że to, co dzieje się na Thwaites, nie ogranicza się do jednego lodowca, ale stanowi część szerszego kontekstu zmieniającego się klimatu.

„Jeśli oba lodowce cofają się w tym samym czasie, jest to kolejny dowód na to, że faktycznie zostały do ​​czegoś zmuszone” – powiedział Wilner.

Aby stworzyć obraz życia Thwaites na przestrzeni ostatnich prawie 12 000 lat, naukowcy udali się na lodołamacz w pobliżu krawędzi lodowca, aby zebrać próbki osadów oceanicznych z różnych głębokości.

Rdzenie te zapewniają historyczną oś czasu. Każda warstwa dostarcza informacji o oceanie i lodzie sprzed tysięcy lat. Badając i datując osady, naukowcy byli w stanie określić, kiedy rozpoczęło się wielkie topnienie.

Na podstawie tych informacji uważają, że odwrót Thwaitesa był wynikiem ekstremalnego zjawiska El Niño, które miało miejsce w czasie, gdy lodowiec najprawdopodobniej ulegał topnieniu, powodując utratę równowagi. „To tak, jakby ktoś cię kopnął, a już byłeś chory, miałoby to znacznie większy wpływ” – powiedział Wilner.

James Smith, geolog morski z British Antarctic Survey i współautor badania, stwierdził, że odkrycia są niepokojące, ponieważ sugerują, że gdy nastąpią poważne zmiany, bardzo trudno będzie je zatrzymać.

„Kiedy pokrywa lodowa zacznie się cofać, może to trwać przez dziesięciolecia, nawet jeśli to, co się zaczęło, nie ulegnie pogorszeniu” – powiedział CNN.

READ  Nowy obraz słońca różni się od wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej

Chociaż podobne spadki miały miejsce w przeszłości, pokrywa lodowa odrodziła się i ponownie urosła – powiedział Smith. Jednak te lodowce „nie wykazują żadnych oznak ożywienia, co prawdopodobnie odzwierciedla rosnący wpływ zmiany klimatu spowodowanej przez człowieka”.

Jeremy Harbeck/Międzynarodowe Biuro Pracy/NASA

Lodowiec Thwaites na Antarktydzie.

Badanie potwierdza i dodaje szczegółów do naszej wiedzy o tym, jak rozpoczął się odwrót Thwaites, powiedział Ted Scambos, glacjolog z Uniwersytetu Colorado Boulder, który nie był zaangażowany w badania.

System, który był już na skraju niestabilności, „bardzo ucierpiał w wyniku zdarzenia w większości naturalnego” – powiedział Scambos, odnosząc się do El Niño. „Inne wydarzenia spowodowane trendem ocieplenia klimatu popchnęły sprawę jeszcze dalej i to się zaczęło Powszechny spadek „Jesteśmy tego dzisiaj świadkami” – powiedział CNN.

Badania pokazują, że jeśli lodowiec jest w delikatnym stanie, „pojedyncze zdarzenie może go wypchnąć tak, że trudno będzie się po nim podnieść” – powiedział Martin Troffer, profesor fizyki na Uniwersytecie Alaski w Fairbanks.

„Ludzie zmieniają klimat, a to badanie pokazuje, że niewielkie, trwałe zmiany klimatu mogą prowadzić do stopniowych zmian w stanie lodowców” – powiedział Troffer, który nie był zaangażowany w badania.

Antarktydę nazywa się czasami „śpiącym olbrzymem”, ponieważ naukowcy wciąż próbują zrozumieć, jak wrażliwy jest ten odizolowany lodowy kontynent na działanie ludzi powodujących ocieplenie atmosfery i oceanów.

Wilner jest geologiem – skupiającym się na przeszłości, a nie przyszłości – ale stwierdziła, że ​​to badanie dostarcza ważnego i niepokojącego kontekstu tego, co może stać się z lodem w tej istotnej części Antarktydy.

Wydaje się, że nawet jeśli zakończy się bodziec szybkiego rozpuszczania, nie oznacza to, że reakcja ustanie. „Tak więc, jeśli lód faktycznie się dzisiaj cofa, tylko dlatego, że możemy zatrzymać ocieplenie, może nie zatrzymać jego cofania się” – stwierdziła.

READ  Ujednolicenie Twistronics i Spintronics dla zaawansowanej elektroniki