21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Od Himalajów po Bahamy — NASA udostępnia wspaniałe zdjęcia Ziemi wykonane z kosmosu

Od Himalajów po Bahamy — NASA udostępnia wspaniałe zdjęcia Ziemi wykonane z kosmosu

Post NASA otrzymał ponad 257 000 polubień i setki komentarzy.

NASA regularnie udostępnia wspaniałe zdjęcia naszego wszechświata, wprawiając entuzjastów kosmosu w zachwyt. Serwis społecznościowy Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) to skarbnica wiedzy dla miłośników oglądania filmów edukacyjnych i fajnych zdjęć przedstawiających Ziemię i kosmos. Teraz w swoim najnowszym poście agencja kosmiczna zachwyciła swoich obserwujących na Instagramie serią zdjęć, w tym jednym z Himalajów, zrobionych z kosmosu. „Ziemia: ma zasięg” – napisała NASA w swoim komentarzu.

Dodała: „Mniej więcej co 90 minut Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię z prędkością 36 000 kilometrów na godzinę. Przesuń zdjęcie, aby zobaczyć, jak zmienia się świat z perspektywy astronauty”.

Spójrz poniżej:

Zgodnie z opisem obrazu, pierwsze zdjęcie przedstawia Himalaje oddzielające Indie od Chin. NASA wyjaśniła: „Pokryte śniegiem pasmo górskie rozciąga się od lewego dolnego rogu zdjęcia do prawego górnego rogu. Zakrzywiona krawędź planety zakrzywia się w prawą stronę kadru”.

Drugie zdjęcie przedstawia błękitne wody Bahamów, natomiast trzecie zdjęcie przedstawia nocne światła Bostonu. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wykonała także zdjęcia Riyadu i pokrytych śniegiem gór nadbrzeżnych w Kolumbii Brytyjskiej.

Od czasu publikacji kilka godzin temu post NASA zyskał ponad 257 000 polubień i setki komentarzy.

„Absolutnie piękne” – napisał jeden z użytkowników. Inny skomentował: „O mój Boże, nasza planeta Ziemia wygląda niesamowicie”.

Przeczytaj także | Najjaśniejszy znany obiekt we wszechświecie od dziesięcioleci ukrywa się na widoku: badania

Tymczasem na początku tego miesiąca NASA udostępniła zdjęcia satelitarne przed i po, przedstawiające tymczasowe jezioro, które niedawno utworzyło się w Dolinie Śmierci w USA. Według Obserwatorium Ziemi NASA jezioro powstało w sierpniu 2023 r. w następstwie huraganu Hillary i stopniowo się kurczyło, ale utrzymywało się przez całą jesień i zimę. Jednak w lutym 2024 r. ponownie wypełniła je potężna rzeka atmosferyczna.

READ  Niefortunna japońska misja księżycowa wylądowała na nosie

Zdjęcia satelitarne wykonane przez NASA uchwyciły basen Badwater w Dolinie Śmierci przed i po huraganie, a także ponownie po niedawnej ulewie. „To tymczasowe jezioro w Dolinie Śmierci przedłuża swój pobyt. Deszcz z potężnej rzeki atmosferycznej wypełnił w tym miesiącu dorzecze Badwater. Te ulepszone zdjęcia #Landsat pokazują płytkie jezioro o średnicy kilku kilometrów, z wodą zaznaczoną na niebiesko.