12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Które firmy technologiczne zerwały więzi z Rosją w związku z jej wojną na Ukrainie?

Które firmy technologiczne zerwały więzi z Rosją w związku z jej wojną na Ukrainie?

Od gigantów mediów społecznościowych po wydawców gier wideo, rosnąca liczba firm technologicznych wstrzymała współpracę z Rosją w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.

Oto przegląd tego, co do tej pory ogłosiły największe firmy technologiczne. Lista powiększa się i będzie regularnie aktualizowana.

Microsoft

Microsoft Powiedział w piątek Wstrzymywała wszelką sprzedaż swoich produktów i usług w Rosji z powodu „niesprowokowanej, nieuzasadnionej i nielegalnej” inwazji na Ukrainę. Gigant oprogramowania zobowiązał się również do pomocy w obronie Ukrainy przed rosyjskimi cyberatakami.

Wcześniej w tygodniuMicrosoft powiedział, że nie będzie wyświetlał żadnych treści z rosyjskich mediów RT i Sputnik, które wspierane są przez państwo, że usunie wyniki wyszukiwania w Bing i zaprzestanie wszelkich transakcji reklamowych z nimi.

PayPal

Firma zajmująca się płatnościami online zamknęła swoje usługi w Rosji w sobotę po tym, jak na początku tygodnia przestała przyjmować nowych użytkowników w Rosji.

Rzecznik firmy powiedział serwisowi Euronews.next, że PayPal będzie kontynuował przetwarzanie wypłat klientów „przez pewien czas, zapewniając rozłożenie sald kont zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami”. Firma nie poda konkretnego terminu.

EA i Activision Blizzard

Obie firmy zajmujące się grami wideo ogłosiły, że nie będą już sprzedawać swoich gier i treści w Rosji.

dla Electronic Arts (EA), która jest właścicielem franczyzy FIFA, Obejmuje to gry, zawartość dodatkową i pakiety wirtualnej walutyktóry nie będzie dostępny również na Białorusi.

jabłko

Firma Apple tymczasowo wstrzymała sprzedaż swoich produktów fizycznych w Rosji, ograniczyła dostęp Rosji do usług cyfrowych, w tym Apple Pay, oraz zabroniła RT News i Sputnik dostępu do swojego sklepu z aplikacjami poza Rosją.

Na Ukrainie firma wyłączyła również funkcje ruchu drogowego i wypadków na żywo w Mapach Apple „jako bezpieczeństwo i środek ostrożności dla obywateli Ukrainy” w związku z obawami, że Rosja może celować w określone lokalizacje za pomocą tych narzędzi.

READ  Bitcoin skoczył o 8%, gdy Pierwsza Republika ponownie skupiła się na problemach sektora bankowego

Google

Firma należąca do Alphabet zakazała rosyjskim mediom państwowym wyświetlania reklam na swoich platformach, zabroniła aplikacji mobilnych podłączonych do mediów RT i Sputnik w swoim Sklepie Play, usunęła wydawców z Google News i zabroniła im korzystania z YouTube w całej Europie.

Podobnie jak Apple, firma wyłączyła niektóre funkcje ruchu drogowego i wypadków w Mapach Google na Ukrainie. Narzędzia badawcze i mapujące w tym kraju wskazują teraz również na zasoby Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

W Rosji większość jej usług – takich jak wyszukiwarka, mapy i YouTube – pozostaje dostępna i „nadal zapewnia dostęp do informacji i światopoglądów” tamtejszym ludziom, Google powiedział.

Meta (Facebook i Instagram)

W poniedziałek Meta ogłosiła, że ​​strony RT i Sputnik na Facebooku oraz konta na Instagramie nie będą już dostępne w Unii Europejskiej.

W piątek rosyjski krajowy regulator komunikacji zareagował blokując dostęp do Facebooka w tym kraju w odpowiedzi na to, co nazwał „dyskryminacją” rosyjskich mediów państwowych.

Świergot

Twitter usunął również konta RT i Sputnik w Europie, zgodnie z zakazem Unii Europejskiej dotyczącym serwisów informacyjnych wspieranych przez Kreml, który wszedł w życie w środę.

Te dwa konta na Twitterze są teraz niedostępne w 27 państwach członkowskich bloku.

Zamiast tego pojawia się komunikat z informacją „Konto zostało zablokowane”. Unia Europejska oskarżyła oba państwowe media o Rozpowszechnianie szkodliwych dezinformacji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

TIK Tok

Chińska aplikacja wideo zawiesiła przesyłanie nowych filmów i transmisji na żywo w Rosji, powołując się na obawy związane z tym krajem Nowe prawo eliminujące tzw. „fałszywe wiadomości”.

Podobnie jak Facebook, Instagram i Twitter, TikTok zablokował również dostęp do RT i Sputnika w Unii Europejskiej.

snapchat

Snapchat, spółka-matka Snapchata, wstrzymała wszelkie reklamy w Rosji, Białorusi i Ukrainie i oświadczyła, że ​​nie będzie już przyjmować przychodów od państwowych podmiotów w Rosji.

READ  Elon Musk prosi sąd o opóźnienie rozpoczęcia procesu na Twitterze do lutego 2023 r.

Firma zobowiązała się również do pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 15 milionów dolarów.

„Jesteśmy solidarni z członkami naszej ukraińskiej drużyny i narodem Ukrainy, którzy walczą o swoje życie i wolność” Powiedział w oświadczeniu.

Rezerwacje i Airbnb

Zarówno internetowe biuro podróży, jak i wypożyczalnia domów wstrzymały działalność w Rosji.

Airbnb znosi teraz opłaty dla gości i gospodarzy od wszystkich rezerwacji na Ukrainie, a tysiące osób, które nie planują wizyty, używają platformy do wysyłania pieniędzy uwięzionym mieszkańcom wraz z wiadomościami o wsparciu.

Netflix

Mówi się, że Netflix zamknął teraz swoją usługę w Rosji.

Według odmianyWcześniej w tym tygodniu usługa przesyłania strumieniowego zawiesiła wszystkie przyszłe rosyjskie projekty i przejęcia, a cztery oryginalne serie zostały zawieszone na czas nieokreślony.

Nie można od razu skontaktować się z Netflix w celu uzyskania komentarza.

spotify

Gigant podcastów zamknął swoje biuro w Rosji na czas nieokreślony i usunął wszystkie treści z rosyjskich państwowych mediów RT i Sputnik, dotyczące tego, co nazwał „niesprowokowanym atakiem Moskwy na Ukrainę”.

Nokia

Fiński producent sprzętu sieciowego powiedział we wtorek, że wstrzyma dostawy do Rosji zgodnie z sankcjami wobec tego kraju. Nokia zazwyczaj dostarcza MTS, Vimpelcom, Megafon i Tele2 w Rosji.

„Naszym zdaniem bezpieczeństwo naszych pracowników ma ogromne znaczenie” — powiedział portalowi Euronews.next rzecznik Nokii.

„Mamy trochę produkcji na Ukrainie na zachodzie kraju, która jest również bardzo blisko granicy węgierskiej. Aktywnie monitorujemy sytuację i mamy już plany awaryjne gotowe do użycia w razie potrzeby”.

Ericsson

Szwedzki gigant telekomunikacyjny postanowił również zawiesić wszelkie dostawy do klientów w Rosji, analizując sytuację na Ukrainie.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie i uważnie śledzimy rozwój wydarzeń. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom. Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi klientami, aby zapewnić, że nagłe sytuacje operacyjne są w bardzo dynamicznej sytuacji” Rzecznik Euronews.next powiedział.

READ  Gdy Elon Musk zmienia zdanie na Twitterze, Whiplash do pracowników w dzień wolny

Inspiracja

Oracle, gigant oprogramowania biznesowego, napisał w środę na Twitterze, że „zawiesił już wszystkie operacje” w Rosji po tym, jak wicepremier Ukrainy Michajło Fiodorow wezwał firmę do zaprzestania działalności w Rosji „do czasu rozwiązania sporu”.

sukulenty

Niemiecki rywal SAP powiedział, że wstrzymał wszelką sprzedaż swoich produktów i usług w Rosji.

„Podobnie jak reszta świata, z przerażeniem obserwujemy wojnę na Ukrainie i potępiamy inwazję w najostrzejszych słowach” – firma Powiedział w poście na blogu w środę.