24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Księżyc Saturna, „Gwiazda Śmierci”, kryje ocean pod swoją zniekształconą powierzchnią

Księżyc Saturna, „Gwiazda Śmierci”, kryje ocean pod swoją zniekształconą powierzchnią

Dziwny mały księżyc krążący w pobliżu Saturna ujawnił swój największy sekret: ocean ukryty pod pokrytą kraterami powierzchnią.

Mający średnicę mniejszą niż 198 kilometrów, Mimas jest zbyt mały, aby był idealnie okrągły, a jego lodowa skorupa pokryta jest głębokimi bliznami po zderzeniach z obiektami. Najbardziej widoczny krater Herschela rozciąga się na ponad jedną trzecią jego ściany, dlatego nadano mu przydomek „Gwiazdy Śmierci” na cześć gigantycznej Imperialnej Stacji Kosmicznej. Gwiezdne Wojny. Księżyc jest tak skromny, że naukowcy uznali, że jest to najmniej prawdopodobne miejsce do poszukiwania podpowierzchniowego oceanu, jednak analiza ruchu orbitalnego Mimasa ujawniła ocean znajdujący się od 20 do 30 kilometrów pod jego lodową skorupą.

Odkrycie szczegółowo opisuje A Zostań Opublikowano w środę w czasopiśmie Natura. Wykorzystując dane z sondy kosmicznej Cassini, która okrążała Saturna w latach 2004–2017, naukowcy odpowiedzialni za nowe badanie zaobserwowali subtelne zmiany na orbicie Mimasa. Na podstawie jej ruchu i rotacji podczas orbitowania wokół Saturna dane sugerują, że Mimas kryje w sobie niedawno utworzony i wciąż ewoluujący ocean.

Szacuje się, że wiek oceanu wynosi od 5 do 15 milionów lat. Dla porównania, wewnętrzny ocean powstał na księżycu Saturna Enceladusie około 1 miliarda lat temu, podczas gdy na księżycu Jowisza Europa około 4 miliardy lat temu znajdował się ocean.

Powiązane artykuły: Przewodnik po pozaziemskich oceanach naszego Układu Słonecznego

Mimas dołącza teraz do Enceladusa i Europy, a także księżyca Saturna Tytana i Ganimedesa Jowisza na liście lodowych światów oceanicznych w Układzie Słonecznym, ale może być ich więcej. Księżyce, które składają się głównie z lodu, są podgrzewane przez pływy, topiąc lód od wewnątrz, podczas gdy zewnętrzna skorupa zamarza, tworząc pokrywającą go skorupę. Ta elitarna lista księżyców to najlepsi kandydaci na życie w Układzie Słonecznym, gdzie woda w stanie ciekłym jest warunkiem życia na Ziemi.

READ  Statek kosmiczny może regularnie transportować astronautów i zaopatrzenie na Księżyc iz powrotem

„Obecność niedawno utworzonego oceanu ciekłej wody sprawia, że ​​Mimas jest głównym kandydatem do badań dla naukowców badających pochodzenie życia” – powiedział Nick Cooper, współautor badania i badacz w Zakładzie Astronomii Szkoły Nauk Fizycznych i Chemicznych na UCL. Queen Mary University of London stwierdził w: oświadczenie.

Według symulacji przeprowadzonych w ramach badania ocean w Mimas osiągnął swoją obecną głębokość dopiero niedawno, czyli niecałe 2–3 miliony lat temu. Ten okres może oznaczać, że życie mogło jeszcze nie powstać, co daje rzadki wczesny wgląd w warunki sprzyjające zamieszkaniu w Układzie Słonecznym.

Mars może być gorącym punktem w poszukiwaniu miejsc do zamieszkania przez istoty pozaziemskie, ponieważ najbardziej przypomina naszą planetę, ale lodowe księżyce Układu Słonecznego są naprawdę doskonałe, jeśli chodzi o odkrywanie obcego życia. Na szczęście, Misja sokowa Jest w drodze do badania lodowych księżyców Jowisza w poszukiwaniu oznak nadających się do zamieszkania. Ponieważ Cassini spadła aż do śmierci w atmosferze Saturna, trwają prace nad planem wysłania innego statku kosmicznego na planetę z pierścieniami i jej księżycami, a mianowicie na Enceladusa, ale będziemy musieli poczekać trochę dłużej, aż te dostaną zielone światło.

Tymczasem możemy zastanowić się, jakie życie może istnieć na zniekształconym księżycu Saturna.

więcej: Księżyc Saturna, Enceladus, wyrzuca kluczowy składnik życia