30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kryzys rosyjsko-ukraiński: Niemcy wstrzymują główny rurociąg z Rosją

Kryzys rosyjsko-ukraiński: Niemcy wstrzymują główny rurociąg z Rosją

Prezydent Joe Biden zapowiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone nałożą sankcje na rosyjskie instytucje finansowe i oligarchów. Dziś wcześniej Niemcy poinformowały, że przestały ratyfikować 11 miliardów dolarów Rurociąg 750 mil Który łączy Rosję bezpośrednio z Niemcami.
ten Nord Stream 2 Projekt został ukończony we wrześniu, ale nie otrzymał jeszcze ostatecznego zielonego światła od niemieckich regulatorów.

Rosja gwałtownie eskalowała swoją kampanię wojskową przeciwko Ukrainie w poniedziałek wieczorem, uznając dwa prorosyjskie separatystyczne regiony na wschodzie Ukrainy przed wysłaniem wojsk na terytorium.

Moskwa od dawna utrzymuje, że na wschodniej Ukrainie nie ma żołnierzy.

Jednak szef NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że Rosja ma siły w obu regionach – znanych jako Doniecka Republika Ludowa (DPR) i Ługańska Republika Ludowa (LPR) – odkąd ogłosiły się w 2014 roku.

Stoltenberg skrytykował ruch wojsk jako „dalszą inwazję na kraj, który już został podbity”.

Putin nie ustalił jeszcze harmonogramu przemarszu wojsk do separatystycznych regionów, ale w przemówieniu we wtorek po południu Biden opisał wydarzenia, które teraz rozgrywają się na Ukrainie, jako „początek rosyjskiej inwazji”.

„Jest to rażące naruszenie prawa międzynarodowego i wymaga zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej” – powiedział Biden, ujawniając szereg nowych sankcji.

Po przemówieniu Bidena ogłoszono, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken odwołał spotkanie Planowane spotkanie Z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Genewie w tym tygodniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorkowym przemówieniu powiedział, że nadal praktykuje dyplomację jako wyjście z kryzysu. Powiedział, że rezerwiści zostaną powołani na szkolenie wojskowe, ale nie będzie ogólnej mobilizacji sił zbrojnych.

„Pragniemy ciszy i spokoju, ale jeśli dziś zachowamy spokój, jutro znikniemy” – powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent odniósł się również do zapowiedzi Putina, że ​​porozumienia mińskie – mające zakończyć walki na wschodzie Ukrainy – straciły ważność, mówiąc, że Ukraina nadal dąży do swojej suwerenności i integralności.

Putin, który systematycznie zmobilizował około 150 000 żołnierzy Osoby znajdujące się w pobliżu granicy z Ukrainą wydawały się kwestionować suwerenność sąsiada Rosji w gniewnym przemówieniu w poniedziałek.

„Ukraina nie miała własnej tradycji państwowej” – powiedział, najwyraźniej odnosząc się do kwestionowania prawa kraju do istnienia jako niepodległego państwa, nazywając swój wschodni region „starożytnymi ziemiami rosyjskimi”.

READ  Joe Biden przeciwstawia się presji, aby dać Izraelowi ostateczny termin zakończenia wojny w Gazie

We wtorek Unia Europejska nałożyła sankcje na 351 rosyjskich prawodawców, którzy głosowali za uznaniem separatystycznych regionów, a Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji na pięć rosyjskich banków i trzech rosyjskich oligarchów.

Inne kraje, w tym Australia i Japonia, zobowiązały się do współpracy Społeczność międzynarodowa o sankcjach.

Kraje bałtyckie, które od dawna obawiały się okrążenia Rosji, z niepokojem obserwowały poniedziałkowe wydarzenia.

„Putin właśnie zawstydził (Franza) Kafkę i (George) Orwella: żadnych ograniczeń dla wyobraźni dyktatora, żadnych granic zbyt niskich, żadnych tak rażących kłamstw, żadnych czerwonych granic, których nie można przekroczyć” Litwa, Ingrida Simonetti, napisała na Twitterze.

„To, czego byliśmy świadkami dzisiejszej nocy, może wydawać się surrealistyczne w demokratycznym świecie”, powiedziała. „Ale sposób, w jaki zareagujemy, zdefiniuje nas na przyszłe pokolenia”.

międzynarodowe potępienie

Wśród wrzawy krajów potępiających planowaną rosyjską agresję, niektóre kraje unikają krytykowania Moskwy.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek wieczorem Indie wezwały do ​​„powściągliwości ze wszystkich stron”, powstrzymując się od krytykowania Rosji.

Wysłannik Chin w ONZ wezwał w poniedziałek Wszystkie strony muszą zachować powściągliwość Uniknął „rozpalania napięć” na Ukrainie, ale powstrzymał się od potępienia uznania przez Kreml niepodległości Demokratycznej Republiki Konga i LPR. Podczas wtorkowego briefingu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ominęło kilkanaście pytań dotyczących Ukrainy.
Jednak wysłannik Kenii do ONZ wygłosił zjadliwe oświadczenie o imperialnych ambicjach Putina na Ukrainie. „Wierzymy, że we wszystkich narodach utworzonych z imperiów, które upadły lub upadły, jest wiele narodów, które tęsknią za integracją z narodami sąsiednich krajów. Jest to naturalne i zrozumiałe. W końcu kto nie chce dołączyć do swoich braci i czynić wspólnych Cel z nimi?”, powiedział Martin Kimani. Zgodnie z jego recytacją.

„Jednak Kenia odrzuca takie pragnienie, by być ściganym siłą. Musimy zakończyć nasze zdrowienie z żaru martwych imperiów w sposób, który nie przywróci nas do nowych form dominacji i ucisku” – powiedział, dodając, że Kenia odrzuca ” ekspansja na jakichkolwiek podstawach, w tym czynnikach rasowych, etnicznych, religijnych lub kulturowych.”

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą: Zachód mówi, że Putin „zwiódł” swoich doradców | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Przez prawie osiem lat separatystyczne regiony Doniecka i Ługańska były świadkiem konfliktu o niskiej intensywności między wspieranymi przez Rosję separatystami a siłami ukraińskimi, w wyniku których zginęło ponad 14 000 osób.

Dlaczego Donbas jest w centrum ukraińskiego kryzysu?
Moskwa rozprowadziła również setki Tysiące rosyjskich paszportów Dla ludzi w Donbasie w ostatnich latach. Zachodni urzędnicy i obserwatorzy oskarżyli Putina o próbę ustalenia faktów w terenie poprzez naturalizację Ukraińców jako obywateli Rosji.

Kijów i Zachód utrzymują, że region jest częścią terytorium Ukrainy, chociaż rząd ukraiński utrzymuje, że oba regiony w rzeczywistości znajdują się pod rosyjską okupacją od 2014 roku, kiedy konflikt rozpoczął się we wschodniej Ukrainie.

Poprawka: Ta historia została zaktualizowana w celu poprawienia daty ukończenia Nord Stream 2.

Przyczynili się do tego Anna Chernova, Vasco Kotovio, Joseph Attaman, Pierre Byrin, Ivana Kutsova i Helen Reagan z CNN.