26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraiński prezydent werbuje rezerwistów, ale na razie wyklucza powszechną mobilizację

Ukraiński prezydent werbuje rezerwistów, ale na razie wyklucza powszechną mobilizację

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotyka się z przywódcami jednostek i grup parlamentarnych w Kijowie na Ukrainie 22 lutego 2022 r. Serwis prasowy ukraińskiego prezydenta / Materiał informacyjny za pośrednictwem Reuters Attention Editors – Ten obraz został dostarczony przez stronę trzecią.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

KIJÓW (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że stosuje przymusowy pobór rezerwistów na specjalny okres, ale wykluczył powszechną mobilizację po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​przeniesie swoje siły na wschodnią Ukrainę.

Jeden z najgorszych kryzysów bezpieczeństwa w Europie od dziesięcioleci pojawił się po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość dwóch regionów we wschodniej Ukrainie. Obaj sąsiadują z Rosją i są pod kontrolą bojowników wspieranych przez Rosję od 2014 roku.

Ukraina oskarżyła Rosję o zepsucie rozmów pokojowych w celu zakończenia ośmioletniego konfliktu na wschodzie Ukrainy i sprzeciwiła się żądaniom Moskwy, by porzucić ambicje przystąpienia do NATO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W telewizyjnym wystąpieniu Zełenski powiedział, że wciąż szuka dyplomatycznych sposobów wyjścia z kryzysu i z zadowoleniem przyjął gotowość Turcji do udziału w rozmowach wielostronnych, ale powiedział, że Ukraina nie odstąpi Rosji żadnego terytorium.

Zełenski, zwracając się do swojego kraju po wielopartyjnym posiedzeniu w parlamencie, ogłosił program „Patriotyzm Gospodarczy”, który obejmował stymulowanie krajowej produkcji i obniżenie podatku od wartości dodanej od benzyny.

„Nie ma dziś potrzeby powszechnej mobilizacji. Musimy pilnie uzupełnić ukraińską armię i inne formacje wojskowe” – powiedział.

„Jako naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy wydałem dekret o rekrutacji rezerwistów w szczególnym okresie” – powiedział.

„Musimy zwiększyć gotowość armii ukraińskiej na wszelkie możliwe zmiany sytuacji operacyjnej” – powiedział.

READ  Odkrywcy odkryli wrak z II wojny światowej, w którym zginęło prawie 1000 Australijczyków | wiadomości o konflikcie

Zełenski publicznie skrytykował zagraniczne ambasady i ukraińskich biznesmenów za opuszczenie Ukrainy ze względów bezpieczeństwa i ponowił apel, by firmy pozostały na miejscu.

„Wszyscy powinni pozostać na Ukrainie. Ich instytucje znajdują się na terytorium Ukrainy, które jest chronione przez naszą armię” – powiedział.

Ukraina i kraje zachodnie od dawna oskarżają Rosję o podżeganie do konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz wysyłanie wojsk i ciężkiej broni do wspierania separatystów od 2014 roku. Moskwa od dawna temu zaprzeczała i domagała się od Kijowa prowadzenia bezpośrednich rozmów z przywódcami separatystów, których legitymacji nie uznaje Ukraina. .

„Wczoraj Federacja Rosyjska uznała niezależność quasi-podmiotów na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy” – powiedział Zełenski.

„Dziś ratyfikowała tzw. „Porozumienia” i wydała zgodę prezydentowi Rosji na użycie Sił Zbrojnych poza granicami kraju. To jest w Donbasie. Na terytorium Ukrainy. Słowo „nas tam nie ma” zostało zastąpione przez oficjalne „Wciąż tu jesteśmy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Natalii Zenets i Mathiasa Williamsa) Montaż: Howard Guler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.