28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kongres Argentyński sprzeciwia się projektowi reformy przedstawionemu przez Javiera Mileya

Kongres Argentyński sprzeciwia się projektowi reformy przedstawionemu przez Javiera Mileya

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Libertariańska partia Javiera Mileya nagle wycofała z argentyńskiej Izby Reprezentantów projekt kompleksowej reformy, oskarżając legislatorów opozycji o „zdradę”, co stanowi poważną porażkę dla programu legislacyjnego prezydenta.

Izba Reprezentantów, w której koalicja Miley La Libertad Avanza kontroluje mniej niż 15 procent mandatów, głosowała za przyjęciem podstawy „ustawy zbiorczej”, którą Miley przedstawiła w ubiegły piątek. Jednak we wtorkowym głosowaniu artykuł po artykule prawodawcy opozycji w dalszym ciągu odrzucali kilka kluczowych propozycji, w tym rozszerzenie uprawnień prezydenta w zakresie ustalania niektórych polityk gospodarczych.

We wtorek wieczorem LLA oświadczyła, że ​​zwróci projekt ustawy komisjom w celu dalszej dyskusji.

„Zdrada będzie kosztowna [LLA] „Nie pozwolimy, aby gubernatorzy szantażowali ludzi, aby zachowali swoje przywileje” – stwierdziła koalicja w swoim oświadczeniu

Minister spraw wewnętrznych Miley, Guillermo Francos, powiedział, że prawodawcy „oddawali głosy, których wówczas nie oddali” i że „prawo traci swoją istotę”.

Miley, drażliwy były komentator telewizyjny, który założył swoją partię w 2021 r., od dawna staje w obliczu pytań o to, w jaki sposób uda mu się zbudować większość w Kongresie, aby rządzić i wprowadzać w życie swoje plany cięć wydatków i regulacji gospodarczych w Argentynie.

„Podżegająca retoryka” rządu to „zły znak dla ostatecznego zatwierdzenia projektu ustawy” – stwierdziła Eugenia Michelstein, adiunkt ds. polityki na Uniwersytecie San Andres w Buenos Aires, zauważając, że powrót legislacji do komisji nie był niczym niezwykłym na tym etapie w Argentynie.

LLA już znacznie obniżyła projekt ustawy, usuwając ponad dwie trzecie z pierwotnych 664 artykułów, aby zyskać poparcie centrowych prawodawców. Nadal obejmuje takie środki, jak zielone światło dla prywatyzacji dwudziestu spółek państwowych, zaostrzenie kar za protesty blokujące drogi i złagodzenie niektórych środków ochrony środowiska.

READ  Inny kenijski pastor został aresztowany w związku z zabiciem swoich wyznawców

Posunięcie LLA unieważnia głosowanie z ostatniego piątku i oznacza, że ​​cały projekt ustawy wróci do komisji przed drugą próbą zatwierdzenia w Izbie.

„Jeśli rząd próbuje pokazać swoją polityczną zdolność do budowania porozumień, jest to bardzo niebezpieczny wynik” – powiedział Juan Cruz Díaz, dyrektor zarządzający argentyńskiej firmy doradztwa politycznego Cividas.

„Ale wygląda na to, że rząd [strategy] „Otwarcie konfrontuje się z konserwatystami i Kongresem, aby wzmocnić narrację, że przeciwstawia się establishmentowi politycznemu i w ten sposób zwiększyć swoje poparcie społeczne” – dodał Diaz. „To ryzykowne posunięcie, choć nie nieoczekiwane”.