15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Koncepcja karty graficznej ASUS GeForce RTX 4060 Ti jest wyposażona w zintegrowane gniazda SSD M.2 Gen 4

Koncepcja karty graficznej ASUS GeForce RTX 4060 Ti jest wyposażona w zintegrowane gniazda SSD M.2 Gen 4

Firma ASUS zademonstrowała koncepcję integracji gniazda M.2 SSD z kartą graficzną GeForce RTX 4060 Ti w celu wykorzystania niewykorzystanych linii PCIe w GPU.

ASUS chce wykorzystać potencjał niewykorzystanych linii PCIe, wyposażając pokładowe GPU w gniazda M.2

Tony Yu, dyrektor generalny firmy ASUS, oferta Pomysł posiadania fizycznego dysku SSD Gen 4 M.2 współpracującego z GPU na tej samej płytce drukowanej. Użyli dysku SSD Samsung 980 PRO 2 TB, który został przymocowany z tyłu karty graficznej z wykonanym wycięciem. Ten otwór jest łatwo dostępny, a tylny panel działa jak radiator dla urządzenia pamięci masowej.

Być może zastanawiasz się, dlaczego dysk SSD jest instalowany w GPU; Odpowiedź jest prosta: ma to na celu wykorzystanie nieużywanych linii PCIe. Jak widać, karty takie jak seria NVIDIA RTX 4060 mają tylko linie PCIe x8, co oznacza, że ​​AIB korzystające z pełnego gniazda x16 mają dodatkową linię x8. Dyski SSD M.2 korzystają z interfejsu PCIe x4 i umieszczenie maksymalnie dwóch gniazd SSD na płytce drukowanej karty ma sens.

Co więcej, jedną z zalet, które ASUS podkreśla z posiadania gniazda M.2 na karcie graficznej, jest łatwość wymiany dysku SSD w komputerze. Instalacja dysku SSD zwykle wymaga od nas wykonania wielu skomplikowanych kroków, co może denerwować konsumentów, którzy często wymieniają swoje dyski SSD. Cóż, jeśli GPU ma gniazdo M.2, to uprości sprawę.

Zainstalowanie dysku SSD na GPU może powodować problemy z temperaturą, jednak ten czynnik jest brany pod uwagę, dlatego firma zmodyfikowała płytkę PCB GPU w taki sposób, aby chłodzenie GPU mogło dotrzeć również do SSD. Ponieważ procesory graficzne są wyposażone w znacznie większe radiatory niż w przypadku dysków SSD, wstępne testy wykazały spadek temperatury dysku SSD o 10°C. Problemem będzie również zasilanie, ponieważ dyski SSD Gen 4 nie pobierają zbyt wiele ze ściany, a RTX 4060s jest wyposażony w pojedyncze 8-stykowe złącze, które samo w sobie może pozwolić na do 150 watów z dodatkowymi 75 watami pochodzącymi z Gniazdo PCIe. Ponadto jest to niestandardowy projekt firmy ASUS, który powinien zapewniać dobrą wydajność termiczną.

READ  Android 15 utrudni złodziejom telefonów kradzież Twoich danych

Podczas testów dysk SSD wykazywał podobną wydajność po podłączeniu do karty graficznej ASUS GeForce RTX 4060 Ti, jak po podłączeniu do płyty głównej Gen 4. Temperatury były również znacznie poniżej 50 stopni Celsjusza, nawet przy pełnym obciążeniu.

Biorąc pod uwagę wykonalność tego pomysłu, można argumentować, że karty rozszerzeń PCIe są najlepszym rozwiązaniem, jeśli szukasz dodatkowych gniazd M.2. Cóż, to może być prawda, ale zainstalowanie kart PCIe i GPU na jednej płycie głównej wpłynie na estetykę projektu. Posiadanie gniazda M.2 na kartach graficznych ma niewielki wpływ na pobór mocy i pozwala zaoszczędzić koszty w porównaniu z zakupem karty rozszerzeń.

AMD również zastosowało podobne podejście w przypadku swoich kart graficznych Radeon SSG, ale zamiast używać dodatkowych dysków SSD do tradycyjnej pamięci masowej, firma SSG wykorzystała pamięć NVMe, aby zwiększyć przepustowość i szybkość transferu samej karty graficznej. Pomysł jest obecnie koncepcją, a ASUS nie ujawnił jeszcze planów wprowadzenia na rynek konsumencki karty GeForce RTX 4060 Ti z taką konstrukcją.

Kluczowym punktem będzie cena tych procesorów graficznych. Jeśli różnica w porównaniu do zwykłej karty graficznej jest mniejsza, to z pewnością wzbudzi zainteresowanie konsumentów. To nie jedyna karta prototypowa / koncepcyjna, nad którą pracuje ASUS, ponieważ AIB ujawniło również plany budowy procesorów graficznych bez fizycznych złączy zasilania, jak widać na Computex 2023.

źródło: @olrak29_