6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kluczowy sojusznik Netanjahu nie może być ministrem, orzekł Sąd Najwyższy Izraela, wywołując potencjalny kryzys rządowy


Jerozolima
CNN

Sąd Najwyższy Izraela orzekł w środę 10:1, aby nie zezwolić Aryehowi Deri, przywódcy partii Szas i kluczowemu sojusznikowi premiera Benjamina Netanjahu, na pełnienie funkcji ministra gabinetu z powodu skazania go w lutym 2022 r. za oszustwa podatkowe.

Sąd orzekł, że Netanjahu powinien usunąć Deri z urzędu. Takie posunięcie pogrążyłoby kraj w kryzysie politycznym.

Partia Szas Al-Dariego, która w listopadzie zdobyła 11 mandatów w 120-osobowym Knesecie i jest kluczowym elementem koalicji Netanjahu, zareagowała natychmiast, nazywając decyzję sądu „arbitralną i bezprecedensową”.

Sefardyjska partia religijna powiedziała, że ​​sąd „unieważnił dziś głosy i głosy 400 000 wyborców z ruchu Shas”.

„Dzisiaj sąd de facto orzekł, że wybory są bez znaczenia. Decyzja sądu jest polityczna i złośliwa” – napisała partia.

Sąd Najwyższy został poproszony o rozstrzygnięcie, czy mianowanie Deriego na stanowiska w rządzie Netanjahu jest prawnie uzasadnione, pomimo skazania go za oszustwa podatkowe.

Sędziowie zdecydowali, że jego nominacja „nie może być kontynuowana”.

„Jest to między innymi spowodowane jego zaległościami w wyrokach skazujących” i niepowodzeniem wycofania się z życia publicznego, jak zapowiedział, gdy był sądzony w sprawie oszustwa podatkowego.

Podstawowym pytaniem prawnym jest to, czy skazanie Deri za oszustwa podatkowe stanowiło przestępstwo podłości moralnej. Do listopadowych wyborów dyskwalifikowałoby go to z pełnienia funkcji w rządzie.

Deri na zdjęciu w Knesecie 29 grudnia.

Ale Netanjahu i jego sojusznicy zmienili prawo po zwycięstwie wyborczym, torując drogę Deriemu do objęcia stanowiska ministra.

Deri był członkiem Knesetu w czasie skazania go za oszustwa podatkowe w zeszłym roku.

Zrezygnował z funkcji zastępcy, zamiast dać Głównemu Komisarzowi Wyborczemu możliwość rozstrzygnięcia, czy wyrok dyskwalifikuje go z pełnienia funkcji ministra.

Oznacza to, że kwestia prawna, czy skazanie Deri za oszustwo stanowi przestępstwo przeciwko honorowi, pozostaje nierozwiązana.

Sojusznicy Deriego wskazywali w tym tygodniu, że lider partii Szas nie zrezygnuje ze stanowiska ministerialnego, nawet jeśli wyrok sądu będzie dla niego niekorzystny.

READ  Stany Zjednoczone uważają, że za zamachem w Rosji stali Ukraińcy

W oświadczeniu skierowanym do innych członków partii zebranych w jego domu, Deri powiedział w środę, że „będzie kontynuował rewolucję z większą siłą i z większą siłą”, bez rozwijania.

Jego odmowa rezygnacji – lub odmowa Netanjahu zwolnienia go – może doprowadzić do kryzysu konstytucyjnego, który postawi rząd przeciwko Sądowi Najwyższemu.

Netanjahu i jego koalicjanci zajmują 64 miejsca w 120-osobowym Knesecie, z większością czterech głosów. A partia Shas Deriego ma 11 mandatów na 64, więc dymisja Deriego pogrążyłaby rząd w kryzysie.

W środę wieczorem czasu lokalnego widziano Netanjahu odwiedzającego dom Deri, spędzającego w nim około 45 minut przed ponownym wyjściem. Netanjahu nie skomentował reporterów, którzy byli na zewnątrz.

Minister sprawiedliwości Yariv Levin – członek partii Likud Netanjahu – obiecał interweniować w imieniu Deriego.

„Zrobię wszystko, co konieczne, aby rażąca niesprawiedliwość rabina Aryeha Deriego, ruch Szas i izraelska demokracja zostały naprawione” – powiedział Levin.

Levin już ogłosił plany przekształcenia izraelskiego wymiaru sprawiedliwości poprzez nadanie Knesetowi uprawnień do uchylania decyzji Sądu Najwyższego i rewizji nominacji do sądu.

Prezes Sądu Najwyższego Esther Hayut – która była jednym z 10 sędziów, którzy orzekli w środę, że Netanjahu powinien zwolnić Deri – nazwała proponowane zmiany w zeszłym tygodniu „dzikim atakiem na system prawny”.

Izrael doświadczył niestabilności politycznej w ostatnich latach, a Netanjahu odniósł niewielkie zwycięstwo w piątych wyborach w Izraelu w ciągu mniej niż czterech lat w listopadzie.

Netanjahu, który pod koniec grudnia został zaprzysiężony na premiera po raz szósty w swojej karierze, pozostaje dominującą postacią w przedłużającym się okresie chaosu politycznego.

Jego ostatni rząd będzie prawdopodobnie najbardziej prawicowym rządem w historii Izraela.

Ministrem bezpieczeństwa narodowego został Itamar Ben Gvir, ekstremista skazany za wspieranie terroryzmu i podżeganie do rasizmu wobec Arabów. Ministrem finansów został Bezalel Smotrich, który opowiadał się za zniesieniem Autonomii Palestyńskiej i aneksją Zachodniego Brzegu.

READ  Szwedzka prawicowa opozycja awansuje w wyborach

Ostatnia kadencja Netanjahu rozpoczyna się gwałtownie, a dziesiątki tysięcy demonstrowało w Tel Awiwie i Jerozolimie 14 stycznia przeciwko zmianom, które jego rząd zaproponował w izraelskim systemie sądownictwa.

Obecni trzymali transparenty porównujące Netanjahu do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i mówiące, że Izrael zwraca się ku quasi-demokratycznym Węgrom i teokratycznemu Iranowi.

Protestujący powiedzieli CNN, że wyszli ze strachu o przyszłość Izraela i żeby wysłać Netanjahu wiadomość, że opinia publiczna nie poprze tego, co uważają za demontaż izraelskiej demokracji.