24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kim Dzong Un i Putin spotykają się w Rosji: aktualne informacje na temat wojny na Ukrainie

Kim Dzong Un i Putin spotykają się w Rosji: aktualne informacje na temat wojny na Ukrainie

Prezydent Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w środę na kosmodromie Wostocznyj w dalekowschodniej Rosji, na zdjęciu opublikowanym przez rosyjskie media państwowe.kredyt…Sputnik za pośrednictwem Reutersa

Prezydent Rosji Władimir Putin powitał w środę przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una w ośrodku kosmicznym na dalekim wschodzie Rosji w celu wzięcia udziału w szczycie, który został zbadany pod kątem przesłanek wskazujących, że Pjongjang dostarczy Kremlowi broń potrzebną do wojny w Korei Północnej. Ukraina.

W dniu wydarzeń Kim wyraził wiarę w zdolność Rosji do wygrania wojny, podążając za przykładem Kremla, przedstawiającego konflikt jako wojnę przeciwko zbiorowemu Zachodowi, a nie przeciwko Ukrainie. Według rosyjskich agencji informacyjnych podczas toastu wzniesionego w porze lunchu Kim powiedział, że Rosja „odniesie wielkie zwycięstwo w świętej walce o ukaranie złej kliki, która aspiruje do hegemonii i żywi się ekspansjonistycznymi złudzeniami”.

Kim powiedział także, że osiągnął konsensus z Putinem „w sprawie dalszego wzmacniania strategicznej i taktycznej współpracy, wsparcia i solidarności w walce o ochronę suwerennego prawa do bezpieczeństwa”. Nie wdawał się szczegółowo, co to oznacza.

Obaj przywódcy spotkali się na kosmodromie Wostocznyj w rosyjskim regionie Amur, najpierw prowadząc dyskusje grupowe ze swoimi ministrami, a następnie przeszli do spotkania jeden na jednego. Rozmowy trwały prawie dwie godziny, po czym delegacje udały się na lunch.

W miarę zbliżania się rozmów rosyjscy urzędnicy potwierdzili, że Moskwa planuje rozszerzyć swoje dwustronne stosunki z Koreą Północną, pomimo sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na ten kraj w związku z jego programem broni nuklearnej oraz ostrzeżeń USA przed wszelkimi transferami broni. Nie odnieśli się jednak bezpośrednio do możliwości otrzymania pocisków artyleryjskich z Pjongjangu.

Po rozmowach Putin powiedział w środę w telewizji państwowej, że istnieją „pewne ograniczenia” dotyczące współpracy wojskowej między obydwoma krajami, ale dodał: „Są rzeczy, o których możemy oczywiście porozmawiać”. „Rozmawiamy o tej sprawie i zastanawiamy się nad nią”.

READ  Kanada rozważa wydalenie chińskiego dyplomaty za atak na deputowanego

Zarówno Kim, jak i Putin zostali odizolowani przez Zachód, podobnie jak wojna na Ukrainie Wysoki Znaczenie przywódcy Korei Północnej dla Kremla. Inwazja Putina trwa już blisko 19 miesięcy, potrzebuje sojuszników, a Korea Północna jest jednym z niewielu krajów chcących dostarczać Rosji broń.

Korea Północna wystartowała Korea Północna wystrzeliła w środę dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu u swojego wschodniego wybrzeża, co stanowi pierwszy przypadek przeprowadzenia przez ten kraj testu rakietowego podczas jednej z rzadkich podróży zagranicznych Kima. Czekając na przybycie Kima do obiektu kosmicznego, Putin został zapytany, czy Moskwa pomoże Pjongjangowi w zakresie satelitów i rakiet.

„Po to tu przyjechaliśmy” – powiedział Putin, jak wynika ze zrzutów ekranu z komentarzami zamieszczonymi w aplikacji Telegram. „Mamy duże doświadczenie i pokażemy mu nasze nowe obiekty infrastrukturalne”.

Pomimo międzynarodowych sankcji i wewnętrznych trudności gospodarczych Korea Północna dysponuje jedną z największych aktywnych sił zbrojnych na świecie i silnym przemysłem obronnym. Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie ostrzegali, że Korea Północna wysyła pociski artyleryjskie i rakiety siłom rosyjskim na Ukrainie.

Korea Północna posiada także jedną z największych flot czołgów na świecie, choć większość z nich to modele z czasów radzieckich. Jednak zdaniem ekspertów wojskowych, podczas gdy siły rosyjskie próbują odeprzeć kontratak na Ukrainie, Moskwa musi pilnie uzupełnić swoje wyczerpane arsenały czołgami i artylerią.

Kim przybył do Rosji we wtorek z Korei Północnej po podróży na spotkanie swoim pociągiem pancernym, co trwało kilka dni.

Według państwowych mediów Kim w ostatnich tygodniach odwiedził północnokoreańskie fabryki amunicji, wzywając je do przyspieszenia produkcji wielu wyrzutni rakiet, karabinów snajperskich, dronów i rakiet.

Pjongjang potrzebuje rosyjskich części zamiennych do swoich samolotów wojskowych i cywilnych z czasów sowieckich, a także pomocy technologicznej dla swoich programów nuklearnych i rakietowych.

Analitycy twierdzą, że Korea Północna może również starać się o dostawy pszenicy z Rosji w zamian za broń, która pomoże złagodzić chroniczne niedobory żywności. Ma także nadzieję na wznowienie eksportu pracowników budowlanych i pozyskiwania drewna do Rosji w celu zarobienia pieniędzy.

READ  Po prostu powstrzymaj demonstranta, który został zaatakowany przez wściekłego kierowcę w Londynie

Po szczycie Kim będzie kontynuował podróż po Rosji, odwiedzi Komsomolsk nad Amurem, aby zobaczyć fabryki lotnictwa cywilnego i wojskowego, a następnie przybędzie do Władywostoku, aby odwiedzić laboratorium biologii morza i obejrzeć wojskową demonstrację możliwości Rosyjskiej Floty Pacyfiku . – powiedział w środę Putin.

Alina Lobzina Przyczynił się do raportów.