21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kijów: irańscy doradcy zabici z pomocą Rosji na Krymie na Ukrainie

Wysoki rangą ukraiński urzędnik bezpieczeństwa potwierdził zabójstwo irańskich doradców wojskowych na Krymie i ostrzegł przed atakowaniem innych Irańczyków na okupowanym terytorium Ukrainy w celu wsparcia inwazji Moskwy.

Ołeksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział, że Irańczycy byli obecni Krym Aby pomóc Rosji latać uzbrojonymi dronami Shahed-136 dostarczonymi przez rząd Teheranu, ale nie powiedział, ile osób zginęło na Ukrainie.

raporty w prasa izraelska Powiedział, że w październiku 10 zginęło w ukraińskich nalotach wojskowych na okupowanym Krymie. Daniłow dał jasno do zrozumienia, że ​​celem będzie każda dodatkowa irańska obecność wojskowa.

„Nie powinieneś być tam, gdzie nie powinieneś” – powiedział Daniłow w wywiadzie dla Kijowa. Byli na naszych ziemiach. Nie zaprosiliśmy ich tutaj, a jeśli współpracują z terrorystami i uczestniczą w niszczeniu naszego narodu, musimy ich zabić”.

Fala za falą rosyjskich nalotów, w tym ataków dronów i pocisków, od października atakuje cywilną infrastrukturę energetyczną Ukrainy, pozbawiając prądu, gdy w całym kraju zaczyna padać zima. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że ataki były „wyraźną zbrodnią przeciwko ludzkości” i powiedział, że Kijów przedstawi rezolucję potępiającą „wszelkie formy terroryzmu energetycznego”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow próbował w czwartek zrzucić winę na Ukrainę, mówiąc, że może ona „położyć kres wszelkim możliwym cierpieniom ludności cywilnej”, jeśli spełni „żądania strony rosyjskiej”.

Po początkowym zaprzeczeniu obecności irańskich dronów na Ukrainie, rząd Teheranu twierdził, że kilka miesięcy wcześniej dostarczył Rosji „niewielką liczbę” dronów. prezydent Rosji Władimir Putin W lutym rozpoczął totalną inwazję na Ukrainę. Zaprzecza wysyłaniu irańskich trenerów, aby pomagali Rosjanom w lataniu dronami z okupowanych terytoriów.

Kijów ma Wyraził wątpliwości o irańskiej wersji wydarzeń, a eksperci z obu krajów spotkali się na prośbę Teheranu w celu omówienia dowodów zebranych przez Ukrainę.

READ  Izrael intensyfikuje swój atak na południową Strefę Gazy, wywołując ponowne obawy w związku z ofiarami śmiertelnymi wśród cywilów

„Irańczycy wciąż upierają się, że nie są dostawcami broni dla Federacji Rosyjskiej, ale potrzebujemy potwierdzenia. Czy mamy to potwierdzenie nawet dzisiaj? Nie, nie mamy.” — powiedział Daniłow. „Rozumiemy, że bez tego te rzeczy po prostu nie latają [people] Naucz się w to grać, a Rosjanie nie mają głowy, żeby sami to rozgryźć… We współczesnym świecie nie da się niczego ukryć. To tylko kwestia czasu, kiedy zostanie to ogłoszone”.

Powiedział, że nie jest jasne, czy Iran dostarczył również rakiety balistyczne Rosji.

„Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się nie stało” – powiedział Daniłow. „Ale jeśli tak się stanie, powie nam to dwie rzeczy. Po pierwsze, Rosja nie ma zdolności do produkcji własnych pocisków rakietowych, przynajmniej w ilościach, które pozwoliłyby jej kontynuować wojnę na pełną skalę. Po drugie, jeśli kraj objęty sankcjami od 1979 r. miał zdolność do produkcji takiej broni, więc o jakich karach mówimy? Rodzi to duże pytanie o egzekwowanie prawa ”.

Ze względów bezpieczeństwa papiery na stole konferencyjnym w biurze Daniłowa były pokryte pustymi stronami, a między nimi toczyła się partia szachów z tylko jednym czarnym pionkiem. Zapytany o to Daniłow powiedział, że to metafora świata, w którym stare zasady już nie obowiązują.

„To pokazuje, że teraz wszyscy zaczynają być czarni” – powiedział. „Albo to, co czarne, może być również białe, a może szare”.

Przykładem szarej strefy są stosunki Ukrainy z Izraelem. Istnieje długa lista izraelskiego sprzętu wojskowego, który rząd w Kijowie chciałby nabyć, ale Izrael stara się uniknąć odwetu ze strony Moskwy i próbuje przedstawiać się jako neutralny.

Polityczny powrót Benjamina Netanjahu do wyborów w tym miesiącu dodatkowo komplikuje obraz, ponieważ ma on ciepłe stosunki z Władimirem Putinem, ale udział Iranu obok Rosji wpłynie również na kalkulacje Izraela.

READ  Biden udaje się do New Delhi, aby wziąć udział w szczycie G20 w obliczu rosnących napięć na świecie

„Stanowisko Izraela w tej wojnie jest znane i rozumiane” – powiedział Daniłow. „Po raz kolejny chciałbym zaznaczyć, że we współczesnym świecie nie da się niczego ukryć, poprzeć lub nie mieć poparcia. Jesteś zwolennikiem demokracji czy autorytaryzmu? Po której jesteś stronie?”

Daniłow przemawiał po wyzwoleniu Chersoniu przez Siły Zbrojne Ukrainy i pogłoskach o najazdach przez Dniepr na południową część obwodu chersońskiego prowadzącą na Krym. Był ostrożny co do stanu frontu południowego, ale odniósł się do wcześniej zgłaszanych operacji za liniami rosyjskimi.

Nasze siły zbrojne są tam, gdzie są potrzebne. Udowodniliśmy to nie raz naszymi działaniami – kiedy coś wybucha na okupowanych terytoriach, kiedy coś wybucha, kiedy rzeczy się zawalają, padają mosty, płoną lotniska i wiele innych.

Odrzucił sugestie, że tempo ukraińskiej kontrofensywy może spowolnić zimowa pogoda, fizyczna bariera Dniepru czy nerwowość wśród zachodnich sojuszników, że potencjalna utrata Krymu skłoni Putina do podjęcia desperackich i katastrofalnych kroków. .

Musimy bronić naszego kraju i wyzwalać go od terrorystów o każdej porze roku. „Sezon nie ma znaczenia”, powiedział Daniłow, dodając, że Dnipro to „tylko kolejna przeszkoda, którą pokonamy”, a „przy nowoczesnym sprzęcie i nowoczesnej broni to po prostu praca do wykonania”.

Dodał: „Dopóki całe nasze terytorium nie zostanie wyzwolone, nie można powstrzymać naszej armii, w tym Krymu i innych regionów”.