29 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kijów burzy pomnik z czasów sowieckich symbolizujący przyjaźń rosyjsko-ukraińską

Kijów burzy pomnik z czasów sowieckich symbolizujący przyjaźń rosyjsko-ukraińską

26 kwietnia (Reuters) – Burmistrz Kijowa poinformował we wtorek o demontażu pomnika z czasów sowieckich symbolizującego przyjaźń między Rosją a Ukrainą w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Posąg przedstawia ukraińskiego i rosyjskiego robotnika na piedestale i razem trzymają wysoki sowiecki porządek przyjaźni. Posąg umieszczono pod „Łukiem Przyjaźni Ludowej”, wzniesionym w 1982 r. z okazji 60. rocznicy powstania Związku Radzieckiego.

„Ten pomnik… symbolizuje przyjaźń między narodami ukraińskim i rosyjskim. A teraz widzimy, co to za „przyjaźń” – zniszczenie ukraińskich miast, zniszczenie ukraińskiego życia, zabicie dziesiątek tysięcy pokojowo nastawionych ludzi. przekonany, że taki pomnik wzbogacił burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że teraz zupełnie inne znaczenie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, zabiła i zraniła tysiące, obróciła w gruzy miasta i zmusiła ponad 5 milionów ludzi do ucieczki za granicę.

Moskwa opisuje swoje działania jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami.

Ukraina i Zachód nazywają to fałszywym pretekstem do rozpoczęcia nieuzasadnionej wojny o kontrolę terytorialną, co wzbudziło obawy przed szerszym konfliktem w Europie, którego nie widziano od II wojny światowej.

Gdy pomnik zaczął spadać, tłum oklaskiwał, skandując: „Chwała Ukrainie, chwała bohaterom, chwała narodowi Ukrainie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Marka Portera, Redagowanie przez Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Demonstratorka telewizyjna Marina Ovsyannikova mówi z ukrycia: „Jestem wrogiem nr 1”