21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kiedy oglądać, gdzie szukać

Kiedy oglądać, gdzie szukać

On gra

Miłośnicy Meteorów, Twoja roczna premia z połowy listopada jest już w drodze.

Szczyt roju meteorów Leonidów przeleci po niebie w nocy z 17 na 18 listopada 2023 r. Coroczny spektakl ma miejsce, gdy Ziemia przechodzi przez pole gruzu pozostawionego przez planetę. Kometa 55P/Tempel-Tuttle.

W tym roku pod ciemnym niebem po zachodzie Księżyca możesz zobaczyć od 10 do 15 meteorów na godzinę. Ziemia Niebo Powiedział.

Leonidy wydają się pochodzić z konstelacji Lwa Lwa (stąd jego nazwa) na wschodzie, ale powinny być widoczne na całym niebie.

Kiedy jest rój meteorów Leonidów?

W tym roku Leonidy działają od 3 listopada i pozostaną aktywne do 2 grudnia.

Aby jednak zobaczyć szczyt opadów, „oglądaj późną nocą 17 listopada aż do świtu 18 listopada”. Deborah Baird z EarthSky Powiedział. „Poranek 17 listopada też może być przydatny.”

Co to jest rój meteorów Leonidów?

Meteory to w rzeczywistości małe kawałki pyłu, gruzu i piasku wielkości groszku, które odrywają się od komety Tempela-Tuttle’a podczas jej oscylacji w pobliżu Ziemi. (Orbita Ziemi prowadzi ją bezpośrednio przez ścieżkę gruzu.) Pył i gruz zapalają się, gdy uderzają w naszą atmosferę.

„Kiedy komety krążą wokół Słońca, pozostawiają na swoich orbitach pył” – powiedział. Teodor Carrettadoktorant w Obserwatorium Lowella (Flagstaff, Arizona).

„Roje meteorów pojawiają się, gdy Ziemia przecina jeden ze śladów pyłu kometarnego, a pył spala się w naszej atmosferze. Ilość pyłu w szlaku, pod jakim kątem Ziemia go przecina i o której porze roku to się dzieje, to czynniki, które mają na to wpływ wpływają na to, gdzie powinniśmy patrzeć i kiedy patrzeć.” oraz czy rój meteorów jest naprawdę niesamowity.

READ  Saturn 5 był głośny – tak głośny jak 10 000 silników odrzutowych – ale nie stopił betonu

Gdzie zobaczyć Leonidy?

„Ludzie powinni patrzeć na wschód z ciemnego nieba. Pomyśl o lasach narodowych, parkach stanowych i innych miejscach z dala od dużych miast” – powiedziała Caretta.

„Jeśli próbujesz zobaczyć meteoryty gołym okiem, musisz dać swoim oczom czas na przyzwyczajenie się. Niektóre meteoryty mogą być słabe, więc znajdź ciemne miejsce do patrzenia w nocy” – powiedział. Z nieba powinieneś także dać sobie 20 do 30 minut, aby Twoje oczy przyzwyczaiły się do warunków słabego oświetlenia.

Na szczęście dla obserwatorów nieba leonidy są często jasnymi meteorami, na których występuje duży odsetek trwałych pociągów – twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe.

Leonidy wywołały „burze” meteorytowe.

Jednymi z największych rojów meteorów, jakie kiedykolwiek widziano, były leonidy. Przez kilka lat była to kompletna „burza” meteorytowa. Burza meteorytowa Leonidów w 1833 r. obejmowała prędkość aż 100 000 meteorów na godzinę. Ziemia Niebo Powiedział.

Ostatnio „wskaźniki te osiągnęły poziom tysięcy meteorów na raz minuta „W ciągu 15 minut rankiem 17 listopada 1966 r. Tej nocy meteoryty Leonid spadły na krótko niczym deszcz” – powiedział Byrd.

Kiedy będzie następny rój meteorów?

W 2023 r. wystąpią inne roje meteorów:

  • Bliźnięta: 19 listopada – grudzień. 24 grudnia, a szczyty od 13 do 14 grudnia.
  • Urzydy: 13-24 grudnia, a szczyt 21-22 grudnia.