17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Każda planeta w Układzie Słonecznym jest widoczna podczas rzadkiej „parady planet” w środę

Każda planeta w Układzie Słonecznym jest widoczna podczas rzadkiej „parady planet” w środę

Planety Układu Słonecznego ustawiły się na niebie w środę wieczorem w zjawisku astronomicznym widocznym z Ziemi, znanym jako „parada planet”.

Zjawisko to, które było również widoczne we wtorek wieczorem, dało obserwatorom nieba dobry widok gołym okiem Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Przez lornetkę lub teleskop można również zobaczyć Urana i Neptuna.

Parada planet nie jest niezwykle rzadkim wydarzeniem — zdarza się co najmniej raz na dwa lata. W rzeczywistości zdarzyło się to jako ostatnie w ósmym ustawieniu planetarnym czerwiec.

Aby zobaczyć to zjawisko, zaleca się patrzeć na południe po zachodzie słońca. Od wschodu do zachodu planety pojawiały się w następującej kolejności: Mars, Uran, Jowisz, Neptun, Saturn, Merkury, Wenus.

„Ludzie powinni patrzeć na południe około 30 do 45 minut po zachodzie słońca, aby złapać Merkurego i Wenus, zanim znajdą się zbyt blisko horyzontu, aby je dostrzec” – powiedział Vahé Perroomian, profesor astronomii i fizyki w USC. „Jowisz, Saturn i Mars będą widoczne po zmroku, z południowego wschodu na wschód”.

Planety mogą pojawiać się razem w tej samej części nieba, w której krążą wokół Słońca, powiedział Beromian w rozmowie z CBS News.

Powiedział: „Merkury okrąża jedną orbitę w 88 dni, a Wenus w 225 dni. Zewnętrzne planety poruszają się znacznie wolniej: Jowisz potrzebuje 12 lat, aby okrążyć Słońce, podczas gdy Saturn potrzebuje 29 lat”. „Tak więc, dopóki Jowisz i Saturn są widoczne, a są, chyba że znajdują się po przeciwnych stronach Słońca z naszego punktu obserwacyjnego, pozostałe planety ostatecznie ustawią się w jednej linii”.

Jeszcze większym wyczynem jest to, że Neptun i Uran są również widoczne w tym samym czasie, gdy okrążenie Słońca zajmuje im odpowiednio 165 i 84 lata.

Z naszego punktu widzenia obie planety „spędzają dużo czasu po przeciwnych stronach Słońca” – powiedział Beromian.

READ  SpaceX wystrzelił satelitę telekomunikacyjnego Hotbird 13G, lądową rakietę do morza

W środę wieczorem Uran i Neptun były stosunkowo blisko siebie, ale ponieważ Uran porusza się wokół Słońca dwa razy szybciej niż Neptun, planety będą się od siebie dalej oddalać.

W rezultacie, dodał Beromian, „przez kilka dziesięcioleci nie będzie można zobaczyć obu planet na nocnym niebie w tym samym czasie”.