14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Obrazy NASA pokazują niesamowite piękno zimy na Marsie

Obrazy NASA pokazują niesamowite piękno zimy na Marsie

Wieczna zmarzlina w glebie pozostawiła wielokątne wzory na Marsie. (NASA, JPL-Caltech, Uniwersytet Arizony)

Szacowany czas czytania: 4-5 minut

ATLANTA — Mars może wydawać się suchym, odludnym miejscem, ale Czerwona Planeta zmienia się w zimową krainę czarów z innego świata, według Nowy film udostępniony przez NASA.

Jest późna zima na północnej półkuli Marsa, gdy łazik Perseverance i kreatywny helikopter badają starożytną deltę rzeki, która miliardy lat temu wpadała do krateru Jezero.

Główną cechą planety jest kurz, który również napędza marsjańską pogodę. Pył zwykle zwiastuje nadejście zimy, ale śnieg, lód i deszcz ze śniegiem nie są obce planecie. Na biegunach Marsa temperatura może spaść do minus 190 stopni Fahrenheita.

Na Marsie występują dwa rodzaje śniegu. Jednym z nich jest ten, który żyjemy na Ziemi, zrobiony z zamarzniętej wody. Rozrzedzone marsjańskie powietrze i ujemne temperatury oznaczają, że konwencjonalny śnieg sublimuje lub przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w gaz, zanim dotknie ziemi na Marsie.

Innym rodzajem marsjańskiego śniegu jest śnieg na bazie dwutlenku węgla lub suchy lód, który może wylądować na powierzchni. Kilka stóp śniegu spada na Marsa na płaskich obszarach w pobliżu biegunów.

Sylvain Piccio, naukowiec zajmujący się Marsem w Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie w Kalifornii, powiedział w oświadczeniu. Wersja NASA. „Jeśli chcesz jeździć na nartach, musisz udać się do krateru lub zbocza, gdzie śnieg może gromadzić się na pochyłej powierzchni”.

Do tej pory żaden orbiter ani łazik nie był w stanie zobaczyć śniegu padającego na Czerwoną Planetę, ponieważ zjawisko pogodowe występuje tylko na biegunach poniżej pokrywy chmur w nocy. Kamery na orbicie nie mogą patrzeć przez chmury, a roboty-odkrywcy, którzy mogą wytrzymać mrozy na biegunach, nie zostały opracowane.

Niejednolity deszcz ze śniegiem z dwutlenku węgla lub suchy lód można zobaczyć zimą w kraterze na południowej półkuli Marsa.
Niejednolity deszcz ze śniegiem z dwutlenku węgla lub suchy lód można zobaczyć zimą w kraterze na południowej półkuli Marsa. (Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

Jednak Mars Climate Sounder na Mars Reconnaissance Orbiter może wykrywać światło niewidoczne dla ludzkiego oka. Na biegunach Marsa zaobserwowano śnieg z dwutlenkiem węgla. the Lander Feniks Przybywając na Marsa w 2008 roku, użył również jednego ze swoich instrumentów laserowych do wykrycia lodu wodnego z miejsca, w którym znajduje się około 1000 mil od marsjańskiego bieguna północnego.

Dzięki paparazzi wiemy, że płatki śniegu na Ziemi są wyjątkowe i mają sześć boków. Pod mikroskopem marsjańskie płatki śniegu prawdopodobnie wyglądają trochę inaczej.

„Ponieważ lód z dwutlenku węgla ma symetrię czterech, wiemy, że suche płatki śniegu będą miały kształt sześcianu” – powiedział Becchio. „Dzięki marsjańskiemu klimatowi jest bezpieczniej, możemy powiedzieć, że te płatki śniegu będą mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa”.

Lód i dwutlenek węgla tworzą się również na Marsie i mogą występować daleko od biegunów. Orbiter Odyssey (który wszedł na orbitę Marsa w 2001 roku) obserwował formowanie się szronu i zamianę w gaz w świetle słonecznym, podczas gdy lądownik Viking zauważył lodowaty szron na Marsie, kiedy przybył w latach 70.

Pod koniec zimy nagromadzony sezonowo lód może topnieć i zamieniać się w gaz, tworząc unikalne kształty, które przypominają naukowcom z NASA szwajcarski ser, dalmatyńskie plamy, smażone jajka, pająki i inne niezwykłe formacje.

w trakcie Zima w kraterze JezeroOstatnie wzloty to około 8F, podczas gdy upadki to około minus 120F.

Tymczasem o godz Krater Gale na półkuli południowej W pobliżu marsjańskiego równika łazik Curiosity, który wylądował na Marsie w 2012 roku, notował wzloty 5 stopni Fahrenheita i upadki minus 105 stopni Fahrenheita.

Pory roku na Marsie trwają zwykle dłużej, ponieważ eliptyczna orbita planety wokół Słońca oznacza, że ​​jeden marsjański rok to 687 dni, czyli mniej więcej dwa ziemskie lata.

Naukowcy z NASA świętowali Nowy Rok na Marsie 26 grudnia, co zbiegło się z nadejściem równonocy wiosennej na półkuli północnej.

„Naukowcy obliczają lata marsjańskie, zaczynając od północnej równonocy wiosennej planety, która miała miejsce w 1955 r. — arbitralny punkt wyjścia, ale pomaga zachować porządek”, zgodnie z postem na Strona NASA Mars na Facebooku. „Liczenie lat marsjańskich pomaga naukowcom śledzić długoterminowe obserwacje, takie jak dane pogodowe zbierane przez dziesięciolecia przez statek kosmiczny NASA”.

Kino

powiązane historie

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Twisted Physics: Przełom w nadprzewodnictwie kwazikrystalicznym w MIT