13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czarne dziury mogą skrywać zadziwiającą tajemnicę naszego wszechświata

Czarne dziury mogą skrywać zadziwiającą tajemnicę naszego wszechświata

Powiedział: „Powinniśmy być w stanie wpłynąć na wnętrze jednej z tych czarnych dziur poprzez „łaskotanie” jej promieniowania, a tym samym wysłać wiadomość do wnętrza czarnej dziury. W wywiadzie dla Quanta . z 2017 roku. „To brzmi szalenie” – dodał.

Ahmed Al Muhairi, fizyk z New York University Abu Dhabi, niedawno zauważył, że manipulując promieniowaniem, które uciekło z czarnej dziury, mógł uformować suma wewnątrz tej czarnej dziury. „Mogę coś zrobić z cząsteczkami emitowanymi z czarnej dziury” – powiedział – „i nagle w czarnej dziurze pojawi się kot”.

„Wszyscy musimy się do tego przyzwyczaić” – dodał.

Metafizyczny zamęt osiągnął swój szczyt w 2019 roku. W tym roku dwie grupy teoretyków wykonały szczegółowe obliczenia pokazujące, że informacje wyciekające przez tunele czasoprzestrzenne zgadzały się z wzorcem przewidywanym przez dr Page. Jednym z artykułów naukowych był Jeff Bennington, obecnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Drugi jest autorstwa Nety Englehart z Massachusetts Institute of Technology. Don Marolph z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz; Henry Maxfield, obecnie na Uniwersytecie Stanforda; i dr Al Muhairi. Obie grupy opublikowały swoje artykuły tego samego dnia.

„Ostatecznym morałem tej historii jest to, że jeśli twoja teoria grawitacji obejmuje tunele czasoprzestrzenne, otrzymujesz informacje” – powiedział dr Bennington. „Jeśli nie uwzględnisz tuneli czasoprzestrzennych, prawdopodobnie nie uzyskasz informacji”.

Dodał: „Hawking nie obejmował tuneli czasoprzestrzennych, a my uwzględniamy tunele czasoprzestrzenne”.

Nie wszyscy zgadzali się z tą teorią. Testowanie tego jest trudne, ponieważ akceleratory cząstek nigdy nie będą wystarczająco silne, aby wyprodukować w laboratorium czarne dziury do badań, chociaż wiele grup eksperymentatorów ma nadzieję na symulowanie czarnych dziur i tuneli czasoprzestrzennych w komputerach kwantowych.

I nawet jeśli ta fizyka okaże się dokładna, magia doktora Mermina ma ważne ograniczenie: ani tunel ani splątanie nie mogą przesłać wiadomości, nie mówiąc już o człowieku, z prędkością większą niż prędkość światła. Dużo podróży w czasie. Dziwność staje się widoczna dopiero po fakcie, kiedy dwóch naukowców porównuje swoje obserwacje i odkrywa, że ​​pasują do siebie – proces obejmujący fizykę klasyczną, która podlega ograniczeniom prędkości wyznaczonym przez Einsteina.

READ  Rosja uruchamia statek ratunkowy dla astronautów po wycieku płynu chłodzącego