22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kanada i Niemcy zamierzają rozpocząć dostawy wodoru w 2025 r.

Kanada i Niemcy zamierzają rozpocząć dostawy wodoru w 2025 r.

Zawieszenie

STEVENVILLE, Nowa Fundlandia – Przywódcy Niemiec i Kanady powiedzieli we wtorek, że nowa umowa o wodór uruchomi transatlantycki łańcuch dostaw wodoru, a pierwsze dostawy spodziewane są za zaledwie trzy lata.

Premier Justin Trudeau i kanclerz Niemiec Olaf Schulz podpisali umowę w nadmorskim mieście Stephenville w Nowej Fundlandii. Kanadyjska firma planuje budowę bezemisyjnego zakładu wykorzystującego energię wiatru do produkcji wodoru i amoniaku na eksport.

Wodór jest postrzegany jako element europejskiego planu zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych, zwłaszcza w świetle wojny na Ukrainie i niedawnych cięć dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec i innych krajów.

„Zbliżał się stan rynku i potrzeba ekspansji, a nie było jeszcze całkiem tutaj. Nielegalna i niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznaczała, że ​​wszystko nabierało tempa” – powiedział Trudeau.

Schulz powiedział, że Kanada jest preferowanym partnerem Niemiec, ponieważ kraj odchodzi od polegania na Rosji w zakresie dostaw energii.

„Nasze potrzeby mogą być większe w nowych okolicznościach” – powiedział Schulz.

Ceny gazu ziemnego wzrosły po tym, jak Rosja ograniczyła lub wstrzymała przepływy gazu ziemnego do kilkudziesięciu krajów Unii Europejskiej, podnosząc inflację i zwiększając ryzyko popadnięcia Europy w recesję. Wezwano Niemców do natychmiastowego odcięcia dopływu gazu, aby kraj miał dość na nadchodzącą zimę.

We wtorek kanadyjski rząd podpisał odrębne umowy z Volkswagenem i Mercedes-Benz, które zapewnią tym dwóm niemieckim producentom samochodów dostęp do kanadyjskich surowców do akumulatorów w pojazdach elektrycznych. Konwencje obejmują kanadyjski kobalt, grafit, nikiel i lit.

READ  Stany Zjednoczone dążą do zbudowania platformy pomocy dla Strefy Gazy