29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najib Razak, były premier Malezji, traci apelację 1MDB i trafia do więzienia

Najib Razak, były premier Malezji, traci apelację 1MDB i trafia do więzienia

KUALA LUMPUR – Były premier Najib Razak został przeniesiony do więzienia po tym, jak Sąd Najwyższy Malezji odrzucił jego ostatnią apelację w sprawie skazań za korupcję, kończąc roczne dążenie władz do ścigania go za jego rolę w Jeden z największych skandali finansowych na świecie.

We wtorek orzeczenie malezyjskiego sądu federalnego utrzymało w mocy wyroki skazujące Najiba w siedmiu zarzutach, w tym nadużyciu władzy, praniu brudnych pieniędzy i karnym nadużyciu zaufania. Skazany w 2020 r.Został skazany na 12 lat więzienia i grzywnę w wysokości prawie 50 milionów dolarów, ale jego wyrok pozostał przez cały proces apelacyjny.

Najib, lat 69, który pozostaje wpływową postacią w malezyjskiej polityce, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom w trakcie postępowania przeciwko niemu. We wtorek pojawił się w sądzie z żoną i trojgiem dzieci i złożył długie oświadczenie przed werdyktem, w którym stwierdził, że sąd potraktował go niesprawiedliwie. „Na końcowym etapie sprawy jeszcze gorzej jest zdać sobie sprawę, że władza mechanizmu sądowego jest wykorzystywana przeciwko mnie w sposób niesprawiedliwy” – powiedział.

Prezes sądu federalnego Tengko Memon Tuan Mat powiedział, że pięcioosobowy panel sądu jednogłośnie odrzucił apelacje pana Najiba i potwierdził jego wyrok skazujący i wyrok. „Ta obrona jest tak niespójna i tak nieprawdopodobna, że ​​nie wzbudziła uzasadnionych wątpliwości w sprawie” – powiedziała.

Miliardy dolarów utracone z malezyjskiego funduszu 1MDB stały się jednym z największych skandali finansowych wszechczasów, ponieważ Goldman Sachs zgodził się zapłacić rządowi USA więcej za swój udział niż po kryzysie w 2008 r. Oto jak doszło do rzekomego oszustwa, a następnie upadł. . (Pierwotnie opublikowano 20 października 2020 r.) Złożone zdjęcie: Adam Falk

Prokuratorzy oskarżyli pana Najiba o pozostawanie w tyle Rozrastający się międzynarodowy schemat oszustw W tym 1Malaysia Development Bhd. , znany jako 1MDB, państwowy fundusz inwestycyjny. Śledczy w Malezji i Stanach Zjednoczonych twierdzili, że Najib i jego współpracownicy ukradli z funduszu miliardy dolarów, gdy był na stanowisku.

Odrzucenie apelacji pana Najiba i jego natychmiastowe uwięzienie może naprawić część szkód, jakie skandal, który rozprzestrzenił się na kilka jurysdykcji, wyrządził międzynarodowej reputacji Malezji. Podczas gdy inni byli ścigani za udział w oszustwie 1MDB, pan Najib został oskarżony o udział Postać polityczna jest w jej centrum.

„Postrzegano, że ludzie zajmujący wysokie stanowiska polityczne mogą ujść na sucho swoim przestępstwom” – powiedziała Bridget Welch, emerytowana asystentka naukowa na Uniwersytecie Nottingham w Malezji. „Większość Malezyjczyków nigdy nie wierzyła, że ​​tak się stanie. To dobry dzień na sprawiedliwość w Malezji”.

Skandal doprowadził do wezwań do rezygnacji pana Najiba i Jego ostateczna porażka w wyborach 2018, kiedy został pokonany przez przeciwników politycznych, którzy później wznowili śledztwo w sprawie jego rzekomego wykroczenia finansowego. Od tego czasu postawiono mu 42 zarzuty karne w pięciu oddzielnych sprawach, z których większość toczy się nadal przed sądami.

Zwolennicy Najiba zebrali się we wtorek przed Sądem Federalnym w Malezji.


obrazek:

Aref Kartonou/AFP/Getty Images

Wtorkowa decyzja była powiązana ze sprawą przeciwko niemu, która jako pierwsza zakończyła się skazaniem, i zawierała zarzuty, że prawie 10 milionów dolarów zostało przekierowanych z byłej jednostki 1MDB o nazwie SRC International Sdn Bhd. na jego osobiste konta bankowe.

Wtorkowe orzeczenie zakończyło ostatnią drogę sądowej apelacji Najiba, chociaż nadal mógł zostać zwolniony z królewskim ułaskawieniem. Jego partia polityczna, United Malays National Organization, odzyskała popularność po klęsce w 2018 roku, która zakończyła sześć kolejnych dekad u władzy. Po tym, jak pan Najib utracił stanowisko premiera, nadal służył jako poseł do parlamentu, ale teraz, gdy jego wyrok skazujący został utrzymany, nie wolno mu zajmować obecnego stanowiska i dokonywać jakichkolwiek przyszłych nominacji na to stanowisko.

Malik Imtiaz Sarwar, starszy prawnik zaangażowany w spory dotyczące konstytucji i interesu publicznego, powiedział. „To jest naprawdę potwierdzenie zasady 'bez strachu i łaski’”.

Malezyjskie władze twierdzą, że Najib nadzorował plądrowanie 1MDB, które przejął i rozszerzył po tym, jak został wybrany na premiera w 2009 roku. Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że w latach 2009-2015 z funduszu skradziono ponad 4,5 miliarda dolarów w ramach szczegółowego planu obejmującego przekupywanie urzędnicy w Malezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich United za lukratywne transakcje i zbieranie funduszy dla funduszu, pranie łupów z luksusowych nieruchomości, dzieł sztuki i hollywoodzkich filmów.

Prawnicy Najiba Razaka przybyli do Malezyjskiego Sądu Federalnego we wtorek.


obrazek:

Ahmed Luqman Ismail / Shutterstock

Pan Najib miał bliskie relacje z malezyjskim finansistą Goh Lo, rzekomym architektem strony. Pan Lu, którego miejsce pobytu nie jest znane, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom. Stawia mu kilkanaście zarzutów karnych W Malezji i Stanach Zjednoczonych, w tym pranie brudnych pieniędzy i łapówkarstwo. Izba Prokuratora Generalnego Malezji poinformowała w lipcu, że prawnik Lu szukał ugody, ale oferta została odrzucona.

W 2018 r. sąd w Nowym Jorku oskarżył pana Lu i dwóch bankierów na korzyść globalnej firmy inwestycyjnej

Goldman Sachs

Spisek mający na celu pranie miliardów dolarów i naruszenie ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych. Bank zatwierdzony Zapłacić ponad 5 miliardów dolarów Rozstrzyganie powiązanych spraw sądowych w Stanach Zjednoczonych i Malezji. Tim Lesnar, jeden z oskarżonych bankierów, przyznał się do winy. Drugi, Roger Ng, został skazany w kwietniu.

Pozwy cywilne wniesione przez Departament Sprawiedliwości od 2016 roku doprowadziły do ​​zwrotu Malezji ponad 1,2 miliarda dolarów skonfiskowanego mienia związanego ze skandalem.

Sam Najib został oskarżony przez malezyjskich śledczych o defraudację ponad 680 milionów dolarów z 1MDB, z których część została przelana bezpośrednio na jego osobiste konta bankowe. Aby sfinansować ostentacyjny styl życia swojej rodziny. Naloty na posiadłość Najiba w 2018 roku przyniosły ponad 220 milionów dolarów w gotówce i kosztownościach. Policja powiedziała, że ​​skonfiskowała kolekcję naszyjników, zegarków, koron i luksusowych torebek, niektóre wypchane gotówką.

Żona Naguiba, Rosma Mansour, słynęła z drogiego gustu: wśród łupów znalazła się jej kolekcja Birkin Bags, droga kolekcja torebek francuskiego domu projektowego Hermès.

Podczas apelacji Najib opisał sądownictwo jako stronnicze i dokonał wielu interwencji, które zdaniem analityków politycznych miały na celu przedłużenie postępowania – być może w nadziei, że zmiana rządu da mu szansę na uzyskanie ułaskawienia. Jego ostatnia petycja do Sądu Federalnego zawierała 94 podstawy apelacji.

Sąd uznał jego skargę za bezpodstawną.

„Widzimy, że opóźnienie było wyraźnie częścią taktyki” – powiedziała pani Welch z University of Nottingham Malaysia. „To wszystko jest częścią politycznej narracji nastawionej na znalezienie dla niej strategii wyjścia”.

Napisz do Feliz Solomon pod adresem [email protected] i Ying Xian Wong pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Indie mogłyby zyskać na ekspansji BRICS