29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jego zespół twierdzi, że Aleksiej Nawalny, przywódca rosyjskiej opozycji, zaginął w więzieniu

Jego zespół twierdzi, że Aleksiej Nawalny, przywódca rosyjskiej opozycji, zaginął w więzieniuCNN

Prawnicy za Aleksiej Nawalny Władze poinformowały w poniedziałek, że straciły kontakt z uwięzionym przywódcą rosyjskiej opozycji, który prawdopodobnie przebywa w kolonii karnej położonej około 250 mil na wschód od Moskwy i którego miejsce pobytu pozostaje nieznane.

Nawalny został skazany 19 lat więzienia W sierpniu, po tym jak został skazany za tworzenie społeczności ekstremistycznej, finansowanie działalności ekstremistycznej i kilka innych przestępstw. Odsiadywał już kary więzienia 11 i pół roku Przebywa w ośrodku o zaostrzonym rygorze ze względu na oszustwa i inne zarzuty, czemu zaprzecza.

Zwolennicy Nawalnego twierdzą, że jego aresztowanie i uwięzienie jest motywowaną politycznie próbą stłumienia jego krytyki pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prawnicy kilkakrotnie próbowali dotrzeć do dwóch kolonii karnych, w których cierpiał Nawalny Poważne problemy zdrowotneUważa się, że tak jest, powiedziała w poniedziałek jej rzeczniczka Kira Yarmysh. Yarmysh dodał, że zostali poinformowani, że 47-latek nie przebywa w kolonii karnej IK-6 ani IK-7.

„W piątek i przez cały dzień ani IK-6, ani IK-7 nie odpowiedziały na nie” – napisał Yarmysz, dodając, że Nawalnego zaginął od sześciu dni. Nawalny był ostatnio więziony w kolonii karnej IK-6 na wschód od Moskwy.

Biały Dom wyraził „głębokie zaniepokojenie” doniesieniami o zniknięciu Nawalnego.

„Powinien zostać natychmiast zwolniony. Przede wszystkim nigdy nie powinien był być więziony i będziemy współpracować z naszą ambasadą w Moskwie, aby zobaczyć, ile uda nam się dowiedzieć” – powiedział dziennikarzom John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA na pokładzie Air Force One.

Yarmysh powiedział, że Nawalny ma stawić się w sądzie za pośrednictwem łącza wideo w poniedziałek. Władze więzienne powiedziały zespołowi Nawalnego, że nie mógł on stawić się na rozprawie ze względu na problem z elektrycznością w więzieniu.

Yarmysh wyraziła zaniepokojenie niedawnym pogorszeniem się stanu zdrowia Nawalnego.

READ  Były poseł USA Amash twierdzi, że ich krewni zginęli w nalocie na kościół w Gazie

„Fakt, że nie możemy odnaleźć Aleksieja, jest szczególnie niepokojący, ponieważ w zeszłym tygodniu zachorował w swojej celi: dostał zawrotów głowy i upadł na podłogę. Natychmiast przybył personel kolonii, obniżył łóżko, położył Aleksieja i [him] „Dożylnie” – powiedziała w X.

„Nie wiemy, jak to było, ale biorąc pod uwagę, że pozbawiono go jedzenia, trzymano go w celi karnej bez wentylacji, a czas chodzenia skrócono do minimum, wyglądało to, jakby mdlał z głodu” – Al- – powiedział Jarmusz.

Zniknięcie Nawalnego następuje zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez Putina zniknięcia Nawalnego Znów kandyduj na prezydenta W wyborach w Rosji zaplanowanych na marzec 2024 r., co mogłoby pozwolić mu na utrzymanie władzy co najmniej do 2030 r.

Nawalny stanowił jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla legitymizacji Putina podczas jego rządów, które trwały ponad dwie dekady. Zorganizował Antyrządowe protesty uliczne Wykorzystywał swój blog i media społecznościowe do demaskowania rzekomej korupcji na Kremlu i w rosyjskich firmach.

Zabrano dezertera Rosja Do Niemiec w 2020 roku po otruciu NowiczokGaz paraliżujący z czasów sowieckich. Nawalnego trzeba było przewieźć samolotem z syberyjskiego miasta Omsk i w stanie śpiączki trafił do szpitala w Berlinie.

A Wspólne śledztwo CNN i grupa Bellingcat wplątały rosyjską służbę bezpieczeństwa (FSB) w otrucie Nawalnego. Dochodzenie wykazało, że zespół toksykologiczny FSB, składający się z około sześciu do dziesięciu agentów, śledził Nawalnego przez ponad trzy lata.

Później Nawalny oszukał jednego ze szpiegów, Konstantina Kudryavtseva Zdradza, w jaki sposób został otruty. Udawał, że jest wyższym rangą urzędnikiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zatrucia, i zadzwonił do Kudryavtseva, który szczegółowo opisał, w jaki sposób środki paraliżujące zostały zastosowane w bieliźnie Nawalnego.

Rosja zaprzecza swemu zaangażowaniu w przygotowanie Nalvani. W grudniu 2020 roku Putin powiedział, że gdyby rosyjskie służby bezpieczeństwa chciały zabić Nawalnego, „dokończyłyby” tę robotę.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Aktualizacje na żywo

Tatiana Makeeva/AFP/Getty Images

Na ekranie widać, jak Nawalny przybywa na rozprawę w sprawie apelacji od wyroku 19 lat więzienia 26 września 2023 r.

Nawalny został natychmiast uwięziony Wróć do Rosji W styczniu 2021 r. postawiono mu zarzuty naruszenia warunków zawieszenia w związku z wszczętą przeciwko niemu w 2013 r. sprawą o oszustwo, którą również oddalił jako umotywowaną politycznie.

Z więzienia prowadził kampanię przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę i próbował zebrać powszechny sprzeciw wobec wojny.

Będziemy prowadzić kampanię przeciwko wojnie. I przeciwko Putinowi. Dokładnie. „To długa, uparta, wyczerpująca, ale zasadniczo ważna kampania, w której zwrócimy ludzi przeciwko wojnie” – oznajmił Nawalny w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Kiedy w sierpniu ubiegłego roku Nawalny został skazany na 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, stwierdził, że „liczba lat nie ma znaczenia”.

„W pełni rozumiem, że podobnie jak wielu więźniów politycznych jestem skazany na dożywocie. Życie mierzy się tym, jak długo żyję lub jak długo żyje ten reżim.”

Nikki Carvajal z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

To najświeższa wiadomość, która będzie aktualizowana.